alimenty wstecz

Alimenty wstecz

Alimenty wstecz, czy to w ogóle możliwe?

Tak, ale nie zawsze. Dla jasności mówiąc o alimentach wstecz, mam na myśli alimenty za okres przed dniem wniesienia pozwu, w którym domagasz się zasądzenia alimentów.

Możesz domagać się alimentów za okres wstecz w dwóch różnych sytuacjach:

Pierwsza z nich jest wtedy, kiedy za ten okres istnieją jakieś niezaspokojone potrzeby uprawnionego.

Muszą zatem istnieć jakieś niezaspokojone zobowiązania czyli np. niespłacone długi (czynszowe, za leczenie itp). Alimentów wstecz można też żądać na poczet pokrycia zobowiązań zaciągniętych w celu zaspokojenia tych właśnie potrzeb (np. kredyty czy pożyczki zużyte na bieżące utrzymanie uprawnionego).

Nie chcę Cię rozczarować, ale jeśli w toku sprawy o alimenty nie uda Ci się wykazać powyższych okoliczności, sąd oddali Twoje żądanie zasądzenia alimentów wstecz.

Przyznasz, że istnienie takich niezaspokojonych potrzeb za wcześniejsze okresy, to raczej rzadkość. Jeśli już zdarzają się przypadku uzyskania alimentów wstecz na tej podstawie, to z reguły ich żądanie oparte jest na istnieniu niespłaconych pożyczek lub kredytów.

Czy uzyskanie alimentów wstecz jest możliwe tylko wtedy, gdy mam kredyt lub pożyczkę?

Typowa sytuacja wygląda nieco inaczej: jeden z rodziców przez pewien czas samodzielnie utrzymuje dziecko, co często wiąże się z wielki trudem i wieloma wyrzeczeniami. Żądanie alimentów wstecz ma w takim wypadku powetować ten trud.

Możesz tego żądać przed sądem, jednak musisz odpowiednio opisać żądanie pozwu.

W takim wypadku nie żądasz alimentów wstecz, ale występujesz z tzw. roszczeniem regresowym. Czyli żądasz, ażeby drugi rodzic oddał Ci środki, które powinien przekazać wcześniej na utrzymanie waszego dziecka.

Co więcej takie roszczenie regresowe przysługuje każdej osobie, która poniosła ciężar utrzymania uprawnionego. Czyli jeśli dziecko utrzymywane było przez Twoich rodziców (dziadków dziecka), mogą oni wystąpić do drugiego rodzica o zwrot tych środków.

Za jaki okres wstecz mogę domagać się alimentów?

Ten okres to 3 lata. Dotyczy on sytuacji kiedy żądasz typowych alimentów wstecz jak i wówczas gdy występujesz z roszczeniem regresowym. Możesz co prawda wystąpić o dłuższy okres, jednak jeśli przeciwnik podniesie zarzut przedawnienia, w tym zakresie zapewne przegrasz sprawę.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

Top