Eksmisja małżonka ze wspólnego mieszkania

W trakcie sprawy o rozwód można dochodzić orzeczenia eksmisji jednego z małżonków ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Jeśli sąd uwzględni takie żądanie, umieści odpowiedni punkt w treści wyroku rozwodowego.

Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że sąd wyda takie orzeczenie tylko w wyjątkowych przypadkach. Orzeczenie eksmisji rozwiedzionego małżonka jest możliwe tylko w wypadku, gdy ten swoim rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne z nim zamieszkanie.

Przepisy prawa nie precyzują kiedy mamy do czynienia z takim właśnie zachowaniem. Sąd Najwyższy w kilku orzeczeniach wyjaśnił, że chodzi tu o sytuacje :

  1. nadużywania alkoholu,
  2. dopuszczania się aktów przemocy stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia drugiego małżonka lub członków rodziny,
  3. wywoływania awantur.

W większości przypadków stroną pokrzywdzoną jest drugi małżonek. Warto jednak pamiętać, że orzeczenie eksmisji może nastąpić także w wypadku dopuszczania się powyżej wskazanych zachowań w stosunku do dzieci stron, w szczególności małoletnich.

Nakaz eksmisji może dotyczyć w zasadzie każdego mieszkania wspólnie zajmowanego wspólnie przez rozwodzących się małżonków lub takiego, w którym jeden z małżonków nie przebywa tylko przejściowo. Może to być mieszkanie własnościowe, spółdzielcze, komunalne lub wynajmowane od innego podmiotu, niż gmina.

Nie ma jednak możliwości nakazania eksmisji małżonka z mieszkania, które jest jego wyłączną własnością (należy do majątku osobistego) Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy np. mieszkanie zostało odziedziczone przez tego małżonka lub nabyte przed ślubem.

Wyłączona jest także możliwość eksmisji z mieszkania przydziałowego (służbowego, kwaterunkowego, funkcyjnego), które zostało przydzielone małżonkowi, którego dotyczy wniosek o eksmisję.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top