ile kosztuje rozwód

Ile kosztuje rozwód

Ile kosztuje rozwód? No cóż ….

Rozwód kosztuje, to jasne. Wiele razy powtarzam to na moim blogu i – wbrew pozorom – nie chodzi tu tylko o pieniądze.

Rozwód może Cię kosztować przede wszystkim sporo czasu, bo w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka lat.

Kolejne koszty to zdrowie i nerwy związane z koniecznością brania udziału w rozprawach sądowych, wykłócania się o kontakty z dziećmi i o zapłatę alimentów. Za rozwód możesz też zapłacić relacjami z dziećmi i innymi członkami rodziny.

O tym jak uniknąć, albo przynajmniej zminimalizować te koszty, piszę na tym blogu.

Poniżej wyjaśnię Ci kwestie związane z finansowymi kosztami rozwodu.

Ile kosztuje założenie sprawy o rozwód?

Pierwsza grupa wydatków to opłaty sądowe. Wysokość tej opłaty to 600 PLN. Dokonuje jej powód wraz z wniesieniem pozwu. Opłatę tę można uiścić w kasie Sądu Okręgowego, bądź naklejając na pozew znaku sądowe o wartości 600 PLN. Moim zdaniem najłatwiej jest dokonać tej opłaty dokonując przelewu na rachunek bankowy Sądu i załączając do pozwu dowód uiszczenia tej opłaty.

Rachunek bankowy Sądu Okręgowego we Wrocławiu znajdziesz na stronie internetowej Sądu klikając tutaj.

To, że powód wnosi tę opłatę nie oznacza, że to on – w ostatecznym rozliczeniu – będzie ją ponosił. W wypadku, gdy pozwany małżonek okaże się wyłącznie winny rozkładu pożycia, Sąd w wyroku rozwodowym zasądzi od niego na rzecz powoda zwrot całej opłaty.

Jeśli strony zgodzą się na orzeczenie rozwodu na swój zgodny wniosek bez wskazywania, czy i która strona ponosi winę za rozpad pożycia, sąd zwróci powodowi połowę opłaty (300 PLN) zaś połowę, z pozostałej połowy (150 PLN) zasądzi na rzecz powoda od pozwanego małżonka.

Ile kosztuje założenie sprawy o podział majątku?

Jeśli wraz z żądaniem rozwodu, zostanie złożony wniosek o podział majątku wspólnego, ten wniosek należy również opłacić kwotą 1000 PLN. Wniosek może zawierać zgodny projekt podziału majątku, a wówczas opłata wynosi jedynie 300 PLN. Zasady jej uiszczania są takie same jak w przypadku opłaty za pozew rozwodowy (można ją uiścić w kasie sądu, w znakach sądowych lub przelewem na rachunek bankowy).

Po zakończeniu postępowania Sąd zasądzi od pozwanego małżonka zwrot połowy opłaty sądowej od wniosku o podział majątku.

W toku postępowania o rozwód i podział majątku mogą pojawić się także dodatkowe koszty, np. koszty biegłych rzeczoznawców, który będą wyceniać wartości składników majątku wspólnego.

Istnieje możliwość wystąpienia do Sądu z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych. W tym celu trzeba wypełnić i złożyć w sądzie oświadczenie o stanie majątkowym, który można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości klikając tutaj.

Ile kosztuje rozwód z adwokatem?

Przeglądałem kiedyś fora internetowe, na których padały konkretne sumy, które podobno ktoś zapłacił za rozwód. Jeśli Ty w taki sposób szukałeś informacji o tym ile kosztuje rozwód, to pewnie będziesz zaskoczony, że koszt adwokata jest niższy, niż przypuszczałeś.

Każda sprawa jest inna i dlatego ciężko jest wskazać konkretną kwotę bez rozmowy z Klientem.

Mam dla Ciebie propozycję: Rozejrzyj się po moim blogu. Przeczytaj o tym jak wygląda postępowanie w sprawie o rozwód czy podział majątku. Dowiedz się jakie prawa Ci przysługują, czego możesz się spodziewać, jakie zagrożenia Cię czekają i jak zdobyć przewagę w postępowaniu przed sądem.

Zacznij tutaj:

Jeśli po tej lekturze nadal będziesz zainteresowany współpracą z moją kancelarią i będziesz chciał lub chciała wiedzieć ile kosztowałby rozwód z adwokatem w Twojej sprawie, opisz krótko swoją sytuację, a przedstawie Ci wstępną ofertę w tym zakresie.

Adres email (na który otrzymasz wiadomość zwrotną)

Numer telefonu (na który oddzwonię)

Krótki opis sprawy

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

2 - Ilość komentarzy

  1. Jeśli obie strony są zgodne co do rozwodu i jego postanowień to i rozwód kosztuje mniej zarówno pod względem finansowym jak i emocjonalnym. Gorzej jeśli porozumienia brak – wtedy chyba lepiej sięgnąć po pomoc adwokata.

    1. adwokat Iwo Klisz

      Faktycznie, adwokat ma zdecydowanie więcej pracy w przypadku braku porozumienia pomiędzy stronami i faktycznie takie sprawy kosztują więcej.
      Jednak równie często zgłaszają się do mnie Klienci tylko po to, żeby skonsultować pozew, czy odpowiedź na pozew o rozwód w sprawach, w których są zgodni co do rozwiązania małżeństwa, ale mają pytania o sam przebieg rozprawy, a także o to, co po rozwodzie, czyli o podział majątku.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top