Nabycie przedmiotu do majątku osobistego

Nabycie przedmiotu do majątku osobistego, a oświadczenie współmałżonka

Zdarza się, że małżonkowie decydują się na zakup określonych przedmiotów majątkowych (np. nieruchomości) do majątku osobistego jednego z nich. Może to być podyktowane np. względami podatkowymi lub ucieczką przed wierzycielami.

Standardowym sposobem na nabycie – w trakcie związku małżeńskiego – przedmiotu do majątku osobistego (i niestety akceptowanym w praktyce notarialnej) jest złożenie przez małżonka dokonującego tego nabycia oświadczenia w treści umowy, że nabywa go do majątku osobistego i potwierdzenie tego faktu oświadczeniem drugiego współmałżonka.

Z reguły małżonkowie, którzy dokonują takiego nabycia w swoim wspólnym interesie nie kwestionują tego typu oświadczeń. Często jednak, gdy relacje pomiędzy nimi ulegają pogorszeniu i dochodzi do rozwodu, sytuacja ulega zmianie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy złożone oświadczenia były czystą fikcją, a nabyty przedmiot powinien był trafić do majątku wspólnego. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ przedmioty wchodzące w skład majątku osobistego nie ulegają podziałowi.

Czy zatem przy podziale majątku można kwestionować ważność nabycia przedmiotu do majątku osobistego?

Tak!

Sąd Najwyższy wielokrotnie wskazywał, że o tym czy określony przedmiot wchodzi do majątku osobistego czy wspólnego nie rozstrzyga wola małżonków. Innymi słowy nie oni decydują, co wchodzi w skład określonego majątku, ale przepisy prawa.

Tymczasem zgodnie z tymi przepisami przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej wchodzą w skład majątku wspólnego. Wyjątek od tej zasady zachodzi wówczas, gdy przedmiot zostaje nabyty za środki pieniężne pochodzące z majątku osobistego (np. odziedziczone, otrzymane w darowiźnie) lub uzyskane ze sprzedaży przedmiotów wchodzących w skład tego majątku.

W toku postępowania o podział majątku można wykazywać, że pomimo treści oświadczenia złożonego w umowie, że określony przedmiot majątkowy został nabyty do majątku osobistego, w rzeczywistości należy do majątku wspólnego. Te twierdzenia musi udowodnić ten z małżonków, który zamierza podważyć treść oświadczenia.

Sposób dowodzenia zależy od konkretnego przypadku, jednak najczęściej będzie on polegał na wykazywaniu, że drugi z małżonków nie dysponował w majątku osobistym środkami umożliwiającymi zakup tego określonego przedmiotu, ewentualnie, że te środki należały do majątku wspólnego np. pochodziły ze sprzedaży wspólnego mieszkania.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top