podział majątku próba ugodowa

Najtańszy sposób na podział majątku wspólnego

Sądowy podział majątku wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat sądowych (nawet do 1000 PLN), kosztów opinii biegłych – specjalistów do szacowania wartości przedmiotów wchodzących w skład dzielonego majątku.

Koszty umownego podziału majątku są mniejsze, ale w przypadku gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość lub spółdzielcze prawo do lokalu, umowa o podział majątku musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a to pociąga za sobą koszty notariusza.

Czy jest tańszy sposób na dokonanie podziału majątku wspólnego?

Ostatnio w prawniczej blogosferze pojawił się pomysł, żeby podziału majątku dokonać w ramach postępowania z zawezwania do próby ugodowej. Jakie są tego korzyści? Opłata za taki wniosek to tylko 40 PLN.

Jak to wygląda podział majątku dokonany w ten sposób?

Można w uproszczeniu powiedzieć, że w takim wypadku mamy do czynienia z połączeniem umownego i sądowego podziału majątku. Jedna ze stron wnosi do Sądu wniosek o zawezwanie drugiej strony do zawarcia ugody w przedmiocie podziału majątku. We wniosku warto wskazać skład tego majątku, oznaczyć wartość poszczególnych składników oraz proponowany sposób podziału.

Następnie Sąd doręcza taki wniosek drugiej stronie i wyznacza posiedzenie sądowe. Na tym posiedzeniu strony mogą zawrzeć ugodę, która swoją treścią będzie odpowiadać umowie o podział majątku. Wszystkie uwagi i rady dotyczące umownego podziału majątku pozostają aktualne w przypadku zawarcia ugody sądowej (o tym przeczytasz tutaj).

Zawarta przed Sądem ugoda ma moc orzeczenia sądowego, a zatem jest równie ważnym dokumentem jak postanowienie sądu dotyczące podziału majątku. Oznacza to, że taka ugoda będzie stanowić np. podstawę do wpisania się jako właściciel w księdze wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem ugody.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top