papiery rozwodowe

Papiery rozwodowe, czyli jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód?

Papiery rozwodowe – czyli ewidentny znak, że rozwód jest w toku… Ale co to właściwie są papiery rozwodowe, kto je dostarcza? Co zrobić, jeśli chcemy żeby papiery rozwodowe otrzymał nasz małżonek?

Papiery rozwodowe?

Sformułowaniem „papiery rozwodowe” posługują się głównie dziennikarze opisując zdarzenia z życia celebrytów. W sądzie, czy na spotkaniu z adwokatem nie będziesz raczej używać takiego zwrotu. Nie oznacza to, że jeśli zakładasz sprawę o rozwód nie składasz „papierów”. Po prostu nikt ich w ten sposób nie nazywa.

Oto jak wygląda założenie sprawy o rozwód.

Osoba zainteresowana rozwodem składa do sądu pozew o rozwód, czyli pismo (dokument) w którym żąda rozwodu. Można powiedzieć, że jest to niezbędny element „papierów rozwodowych”. Bez żądania rozwodu, nie będzie sprawy o rozwód.

O tym, do jakiego sądu trzeba złożyć pozew przeczytasz we wpisie: Jaki sąd orzeka o rozwodzie?

Pozew o rozwód, czy coś jeszcze?

Do pozwu o rozwód należy dołączyć dowód zawarcia związku małżeńskiego, a jeśli macie dzieci, także ich akty urodzenia.

W przypadku jeśli domagasz się alimentów, warto załączyć swoje zaświadczenie o zarobkach, PITa z zeszłego roku, dowody dotyczące kosztów utrzymania (umowa najmu, rachunki za media) itd. Możesz też załączyć inne dokumenty, które będą potrzebne w sprawie (np. zdjęcia, bilingi rozmów, sprawozdanie z czynności detektywistycznych, wydruki maili, sms itd. a nawet nagrania – Czy nagranie może być dowodem w sprawie o rozwód?)

Więcej przeczytasz tutaj: Jak złożyć pozew o rozwód?

Jeśli nie masz jakiś dokumentów, a ma je Twój małżonek, możesz poprosić sąd, żeby zobowiązał go do ich przedstawienia. Gdy w grę wchodzą alimenty, warto zobowiązać małżonka do przedstawienia zaświadczenia o jego zarobkach albo PITu z urzędu skarbowego. Te dokumenty będą przydatne dla ustalenia zdolności majątkowych i zarobkowych pozwanego.

Cały pakiet dokumentów składasz do sądu w dwóch egzemplarzach (dla siebie zostawiasz trzeci egzemplarz). Pamiętaj, Ty wysyłasz papiery do sądu, a to sąd doręcza je Twojemu małżonkowi.

Dostałem papiery rozwodowe, co robić?

Jeśli otrzymałeś papiery rozwodowe możesz, a nawet powinieneś na nie odpowiedzieć. O tym jak to zrobić dowiesz się czytając wpis: Odpowiedź na pozew o rozwód

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

3 - Ilość komentarzy

  1. Ewa

    Czy jak składam do sądu wraz z pozwem i odpisem aktu małżeństwa wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych oraz oświadczenie o majątku (wg wzoru), to także w dwóch egzemplarzach każde z powyższych pism? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. U Pana na stronie jest informacja, że pozew i załączniki, ale czy jako załączniki traktować zarówno wniosek jak i oświadczenie?

    1. adwokat Iwo Klisz

      Oświadczenie w jednym egzemplarzu. Nie pokazywać drugiej stronie, po co ma znać Pani sytuację majątkową.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top