Pierwsza sprawa rozwodowa

Pierwsza sprawa rozwodowa

Jak wygląda pierwsza sprawa rozwodowa? Podobnie jak w innych procesach przed sądem cywilnym pierwsza rozprawa ma najczęściej – chodź nie zawsze – charakter „zapoznawczy”. Sąd ustala stanowiska stron, a także rozmawia ze stronami pytając o możliwości szybkiego zakończenia sporu bez orzekania o tym, czy i która ze stron ponosi winę w rozpadzie pożycia.

Nawet jeśli strony już w pismach procesowych (w pozwie o rozwód i odpowiedzi na pozew o rozwód) żądają stwierdzenia w wyroku rozwodowym, która z nich ponosi winę i przedstawiają na tę okoliczności dowody z przesłuchania świadków, to sąd najczęściej na pierwszą rozprawę nie wzywa świadków. Nie jest to jednak regułą.

Dlatego najlepszym sposobem na ustalenie co się będzie działo na pierwszej rozprawie jest telefoniczny kontakt z sekretariatem sądu. Należy zapytać czy sąd wzywał świadków na rozprawę i ile czasu przewidziano na posiedzenie. Tego rodzaju informacje powinniśmy z powodzeniem uzyskać przez telefon. Z reguły pierwsze posiedzenie trwa około 30 minut. Jeśli sąd przeznaczył na nie godzinę lub ponad godzinę, a strony godzą się na nie orzekanie o winie, można przypuszczać, że sąd zamierza je przesłuchać a cała sprawa zakończy się na tym jednym posiedzeniu.

Jeśli strony nie mają wspólnych dzieci i nie wnoszą o orzeczenie o winie sąd z reguły ogranicza się do przesłuchania stron. Sąd może to zrobić już na pierwszym posiedzeniu, co w zasadzie wystarcza, żeby orzec rozwiązanie małżeństwa.

Jeśli strony posiadają dzieci na pierwszej rozprawie sąd może zobowiązać strony do wskazania dowodów na okoliczności związane z kosztami utrzymania dziecka (dzieci) oraz zdolnościami majątkowymi i zarobkowymi rodziców oraz ewentualnie na okoliczność warunków bytowych każdego z rodziców, w tym dowodu z opinii RODK. W celu przeprowadzeniu tych dowodów sąd odracza rozprawę na kolejny termin (z reguły za 2 – 3 miesiące)

Jeśli strony wnoszą o orzekanie o winie sąd na pierwszej rozprawie może przesłuchać strony informacyjnie (czyli tak, żeby z grubsza ustalić, co jest pomiędzy stronami sporne), następnie w toku rozmowy ze stronami ustala adresy świadków i wyznacza termin kolejnej rozprawy, na której przeprowadzane są dowody. Strony przesłuchiwane są dopiero na samym końcu po przeprowadzeniu wszystkich pozostałych dowodów.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

1 - Ilość komentarzy

  1. Dziękuję za ten artykuł, szczególnie pierwsza sprawa rozwodowa jest trudna dla każdej ze stron więc dobrze jest mieć chociaż zarys jak to wygląda i jaki jest przebieg procesu.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top