podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie – poradnik KROK PO KROKU

Jak podzielić majątek po rozwodzie – czyli PIERWSZY KROK

Podziału majątku można dokonać przed rozwodem, w czasie rozwodu, jednak z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej strony decydują się na ten krok dopiero po rozwodzie.

Często rozpoczęcie spraw majątkowych jeszcze w czasie rozwodu jest bardziej korzystne dla rozwodzących się stron. Jeśli nie planujesz czekać i chcesz podzielić majątek wcześniej zapoznaj się z poniższymi wpisami:

Podział majątku po rozwodzie – od czego zacząć?

Jeśli w Twoim przypadku wyrok rozwodowy już zapadł, a pomiędzy Wami istnieje rozdzielność majątkowa, zapoznaj się z przygotowanym przeze mnie poradnikiem. Krok po kroku wyjaśnię Ci jak przeprowadzić podział majątku po rozwodzie.

Trzeba zacząć od tego, że możesz podzielić się majątkiem po rozwodzie na dwa sposoby. Pierwszym jest zawarcie ugody z byłym małżonkiem, a drugim sprawa sądowa.

Rozwiązanie ugodowe jest po pierwsze znacznie szybsze, po drugie tańsze. Po trzecie właściwie i profesjonalnie przeprowadzone negocjacje, mogą przynieść Ci więcej korzyści, niż długie postępowanie sądowe. Dlatego przeczytaj, co mam Ci do powiedzenia na ten temat, zanim zdecydujesz się na skierowanie sprawy do sądu.

Pamiętaj: Niektórzy ludzie naprawdę zawierają ugody dotyczące podziału majątku po rozwodzie

Jeśli myślisz, że zawarcie ugody w Twoim wypadku jest wykluczone, bo były małżonek na pewno na nic się nie zgodzi, możesz być w błędzie. Wiele osób też myślało w ten sposób, a ostatecznie udało im się zawierać ugody. Może Twojemu przeciwnikowi po prostu potrzeba trochę motywacji?

Dopóki podział majątku po rozwodzie jest dla przeciwnika rzeczą tak odległą, że aż abstrakcyjną, może unikać z rozmowy na ten temat. Dlatego chcąc skłonić go do zawarcia ugody musisz mu pokazać, że podział majątku i ewentualna sprawa sądowa, wiszą na przysłowiowym włosku.

Daj mu do zrozumienia, że to realny i pilny problem i wyślij wezwanie do podziału majątku wspólnego. Na moim blogu znajdziesz wzór takiego wezwania, który będziesz mógł wykorzystać w swojej sprawie.

Jeśli uznasz to za stosowne, mogę pomóc Ci przygotować takie wezwanie i wysłać je w Twoim imieniu do przeciwnika. Z reguły wezwanie podpisane przez adwokata robi zrobi na nim większe wrażenie, ale równie dobrze możesz zrobić to samodzielnie.

Jeśli nie ugoda, to co?

O tym co jak powinno wyglądać takie wezwanie do ugodowego podziały majątku po rozwodzie opowiem Ci w kolejnym wpisie. Pamiętaj, że jeśli nie uda Ci się zawrzeć ugody zawsze możesz wystąpić do sądu i tam toczyć długą walkę, o każdy składnik majątku wspólnego. Co więcej, takie wezwanie jest potrzebne do rozpoczęcia sprawy w sądzie.

Nie obawiaj się, jeśli sprawa ostatecznie trafi do sądu, Twoje wcześniejsze propozycje ugodowe nie będą dla Ciebie wiążące.

Przeciwnik nie będzie mógł powoływać się na to, że w ramach negocjacji ugodowych zgodziłeś/aś się nie dochodzić określonych roszczeń, czy kwot. Jeśli ostatecznie do ugody nie doszło, Twoje propozycje tracą aktualność. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ich ponowić w sprawie sądowej i doprowadzić do zawarcia ugody sądowej w sprawie o podział majątku po rozwodzie. Jednak o tym również napiszę w innym miejscu.

PORADNIK PODZIAŁ MAJĄTKU KROK PO KROKU:

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

4 - Ilość komentarzy

  1. Co prawda mam nadzieję, że sprawa nigdy mnie nie będzie dotyczyła, ale przyznam, że kwestia podziału majątku została tutaj świetnie wyjaśniona. Bardzo przystępny język i proste, obrazowe przedstawienie tematu. Dobra robota.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top