powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie

Powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie

Zawierając małżeństwo, jeden z małżonków może przyjąć nazwisko drugiego. Wydanie wyroku rozwodowego nie prowadzi automatycznie do powrotu tego małżonka do swojego starego nazwiska.

Małżonek, który przyjął nazwisko drugiego małżonka może po rozwodzie sam zdecydować czy pozostać przy swoim obecnym nazwisku, czy też wrócić do poprzedniego. Z różnych względów małżonek może chcieć pozostać przy obecnym nazwisku. Może tak być w przypadku, gdy to właśnie pod tym nazwiskiem udało mu się zdobyć określoną renomę (np. jako lekarz, dziennikarz, polityk itp.)

Czasem pozostanie przy dawnym nazwisku jest przydatne ze względu na to, że strony posiadały wspólne dzieci. Należy bowiem wskazać, że tylko małżonek może powrócić do poprzedniego nazwiska. Nazwiska dzieci pozostaną bez zmian. Może być zatem tak, że matka (której najczęściej ten problem dotyczy) będzie nosić inne nazwisko niż dzieci. Może to przeszkadzać w bardzo prozaicznych sprawach (przedszkole, szkoła itp.)

Decyzja o powrocie do dawnego nazwiska nie jest zatem łatwa, zaś czasu na jej dokonanie nie ma zbyt wiele. W ciągu 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego małżonek chcący zmienić nazwisko musi złożyć odpowiednie oświadczenie przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego (miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym zawierane było małżeństwo).

Bezskuteczny upływ tego terminu wyklucza możliwość skorzystania z uproszczonej procedury powrotu do dawnego nazwiska. Nie oznacza to jednak, że małżonek już nie ma szans zmiany swojego nazwiska. Można to zrobić w oparciu o przepisy ustawy z 17 października 2008r, o zmianie imienia i nazwiska.

Na koniec warto zauważyć, że podjęcie decyzji o powrocie do dawnego nazwiska zależy wyłącznie od małżonka, który przyjął przy zawarciu związku małżeńskiego nazwisko drugiego małżonka. Ten drugi małżonek nawet jeśli nie życzy sobie, żeby była żona nosiła jego nazwisko, nie może w żaden sposób wymóc podjęcie takiej decyzji.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top