jaki sąd orzeka o rozwodzie

Jaki sąd orzeka o rozwodzie?

Pierwszym krokiem w drodze do rozwiązania małżeństwa jest złożenie pozwu o rozwód. Ponieważ tylko sąd może orzec rozwód, to właśnie tam musisz skierować swój pozew. Pytanie tylko, do jakiego sądu go wysłać?

Rozwód – sąd rejonowy czy okręgowy?

Pierwsza zasada jest taka, że pozew o rozwód należy złożyć w sądzie okręgowym. Sądy rejonowe są w każdym nieco większym mieście. Łącznie jest ich w kraju ponad trzysta.

Tymczasem sądy okręgowe mają swoje siedziby w dużych ośrodkach miejskich (choć nie jest to regułą). Wrocław jest siedzibą sądu okręgowego, a z okolicznych miast najbliżej sądy okręgowe są w Świdnicy, Jeleniej Górze, Legnicy i Opolu. Jak widzisz, może być tak, rozwód będzie wiązał się z koniecznością dojazdu do innego miasta (niestety Twoja obecność na sprawie jest obowiązkowa)

Więcej:

W Polsce jest nieco ponad czterdzieści sądów okręgowych, ale tylko jeden z nich będzie właściwy do Twojej sprawy o rozwód. Zanim wyjaśnię Ci który, chcę Cię uspokoić. Jeśli skierujesz pozew do niewłaściwego sądu, w zasadzie nic złego się nie stanie. Sąd sam przekaże go do tego sądu, który powinien rozpatrzyć Twoją sprawę. Co najwyżej całe postępowanie będzie trwało kilka miesięcy dłużej.

Może tak być, że zależy Ci na tym, aby sąd jak najszybciej zajął się sprawą. W szczególności jeśli łącznie z pozew składasz wniosek o zabezpieczenie alimentów lub zabezpieczenie kontaktów z dziećmi. Wtedy lepiej skieruj pozew od razu do właściwego sądu.

Więcej na ten temat:

Do którego sądu okręgowego wnieść pozew o rozwód?

Druga zasada jest taka, że pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Ta zasada obowiązuje tylko w wypadku, gdy w tym okręgu choćby jedno z małżonków nadal miało swoje miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Co ciekawe, może to być inna miejscowość, byle znajdowała się okręgu tego samego sądu okręgowego.

Jeżeli żadne z małżonków w chwili wniesienia pozwu nie mieszka już w okręgu, w którym znajdowało się ich ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, pozew o rozwód należy wnieść do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania strony pozwanej.

Dopiero, jak miejsce zamieszkania pozwanego nie jest znane, powód może wystąpić z powództwem do sądu właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Ta zasada obowiązuje np. w przypadku, gdy Twój małżonek mieszka za granicą.

Więcej: Miejsce zamieszkania za granicą, a rozwód w Polsce?

Miejsce zamieszkania, miejsce pobytu a zameldowanie

Zwykły pobyt oznacza, że małżonek przebywa w tym miejscu (miejscowości) nawet bez zamiaru stałego pobytu (np. czasowo). Miejsce zamieszkania to miejscowość, w której przebywasz z zamiarem stałego pobytu (czyli masz centrum swoich spraw życiowych).

Niekoniecznie Twoje miejsce zamieszkania musi być tam, gdzie jesteś zameldowany. Sam meldunek może tylko pomocniczo służyć do ustalenia Twojego miejsca zamieszkania, jeśli są w tym zakresie jakieś wątpliwości.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top