rozwód z winy obu stron

Rozwód z winy obu stron

Rozwód z winy obu stron, czyli taki, w którym każde z małżonków przyczyniło się do rozkładu pożycia to najczęstszy wynik długotrwałego postępowania rozwodowego. Taki wyrok zapada z reguły wtedy, gdy małżonkowie wzajemnie obwiniają się o doprowadzenie do rozwodu.

Jeśli zarzuty każdej ze stron zostaną potwierdzone w toku sprawy rozwodowej (choćby nawet tylko częściowo) może zapaść tylko wyrok rozwodowy z winy obu stron. No chyba, że przed zapadnięciem wyroku oboje zgodzicie się na to, żeby sąd nie orzekał o tym, kto z was ponosi winę.

Rozwód z winy obu stron zapadnie zawsze wtedy, gdy zachowanie każdego z małżonków doprowadziło do rozpadu pożycia. Co najważniejsze – nie chodzi o to, kto bardziej się do tego przyłożył.

Może tak być, że większość przyczyn rozwodu, a także ich waga, będą obciążać tylko jednego małżonka. Jeśli jednak zachowania drugiego również nie były odpowiednie, rozwód zostanie orzeczony z winy obu stron.

Jakie są skutki rozwodu z winy obu stron?

Wskazanie jednego, czy obu małżonków jako winnych rozwodu lub też niewskazanie małżonka winnego, nie ma żadnego wpływu na orzeczenie sądu co do władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, alimentów na rzecz dzieci stron, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie, czy podziału majątku.

Oczywiście nieraz określone zachowania małżonka mogą jednocześnie powodować rozkład pożycia, a także wpływać na inne rozstrzygnięcia wyroku rozwodowego. Będzie tak jeśli np. powodem rozpadu związku była ciągła i długotrwała fizyczna przemoc jednego z małżonków wobec drugiego z nich oraz wspólnych małoletnich dzieci. To samo zachowanie będzie miało wypływ na to, kto zostanie wskazany jako winny, a także na orzeczenie dotyczące władzy rodzicielskiej czy kontaktu z dziećmi.

Jednak nawet w powyżej wskazanym przypadku, dla orzeczenia o władzy rodzicielskiej czy o kontaktach bez znaczenia będzie to, czy małżonek został uznany za wyłącznie winnego w rozwodzie, czy też rozwód został orzeczony z winy obu stron. Tak samo będzie nawet wówczas, gdy sąd – na wspólny wniosek małżonków – w ogóle nie orzekałby o tym, czy i kto ponosi winę za rozkład pożycia.

Jedyne na co ma wpływ ten sposób orzeczenia rozwodu (z winy obu stron) to zasady przyznania alimentów na rzecz drugiego z małżonków. Przy rozwodzie z winy obu stron, alimentów może żądać tylko ten z małżonków, który popadł w niedostatek. Obowiązują tu te same zasady jak wtedy, gdy sąd wcale nie orzeka o winie.

Jedyna różnica jest taka, że w przypadku rozwodu z winy obu stron czas trwania obowiązku alimentacyjnego nie jest ograniczony w czasie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie trwa on jedynie przez 5 lat od rozwiązania małżeństwa.

Jednak w obu powyżej wskazanych przypadkach, obowiązek alimentacyjny ustanie z chwilą ponownego małżeństwa małżonka cierpiącego niedostatek.

Czy warto wnosić o orzeczenie rozwodu z winy obu stron?

No cóż, czasem tak.

Załóżmy, że nie masz szans na wyłączną winę drugiego małżonka, a jednocześnie wiesz o tym, że po rozstaniu nie możesz liczyć na dobrą pracę i kłopoty z uzyskaniem środków na utrzymanie będą całkiem realne. Być może zdrowie nie pozwala Ci na uzyskanie dobre, a może nawet żadnej pracy. Grozi Ci niedostatek.

W takim wypadku rozwód z winy obu stron będzie dla Ciebie korzystny, bo drugi małżonek będzie Cię wspierał alimentami do końca życia.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

1 - Ilość komentarzy

  1. Beata

    Bardzo dziękuję za pomocne informacje w kwestii sprawy rozwodowej. To sprawy trudne emocjonalnie więc rady i spostrzeżenia jakimi się Pan dzieli są bardzo pomocne by przetrzymać ten trudny okres w życiu.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top