Spółka z oo małżonków – czyli podział udziałów w spółce z oo po rozwodzie

Spis treści
podział udziałów w spółce z oo po rozwodzie


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Który z małżonków jest właścicielem spółki z oo?

Czy spółka z oo może być własnością obojga małżonków? Jeśli oboje posiadają udziały w tej spółce, to oczywiście, że tak. Podobnie będzie, jeśli oboje małżonkowie figurują jako współwłaściciele udziałów spółki z oo. Ale co w sytuacji, kiedy właścicielem udziałów jest tylko jeden z małżonków?

Przepisy nie wiele na ten temat mówią, więc – jak to zwykle bywa – warto ustalić jak ta kwestia rozstrzygana jest w orzecznictwie sądowym, czyli innymi słowy, jakie wyroki zapadały w podobnych sprawach.

Kiedyś sądy stały na stanowisku, że skoro udziały kupił jeden z małżonków i to on figuruje w dokumentach spółki z oo jako jej wspólnik (w KRS, czy w umowie spółki), to jest on wyłącznym właścicielem tych udziałów. Niezależnie od tego, czy udziały zostały zakupione w czasie małżeństwa i ze wspólnych środków drugiemu małżonkowi nic do tego.

Ewentualnie dopuszczano możliwość rozliczenia nakładu z majątku wspólnego na osobisty, na tej samej zasadzie, jak obecnie w spółce cywilnej.

Przeczytaj: Podział majątku a spółka cywilna

Na szczęście od pewnego czasu sądy zmieniły spojrzenie na tę kwestię.

Teraz udziały w spółce z oo traktowane są jako element wchodzący w skład majątku wspólnego. Oczywiście, jeśli zostały zakupione w czasie trwania wspólności małżeńskiej ze środków pochodzących z majątku wspólnego.

Jeśli małżonek kupił udziały ze środków nabytych np. w drodze spadku, czy darowizny, albo przed zawarcie małżeństwa, to udziały należą tylko do niego.

Udziały spółki zoo w majątku wspólnym małżonków

Skoro udziały w spółce są w majątku wspólnym to znaczy, że można – a nawet trzeba – uwzględnić je w sprawie o podział majątku wspólnego.

Zanim przejdziemy do tego w jaki sposób sąd będzie dzielił udziały w spółce z oo, jeszcze jedno wyjaśnienie. Pamiętaj o tym, że fakt iż udziały wchodzą do majątku wspólnego nie oznacza, że drugi małżonek jest wspólnikiem spółki i może wykonywać prawa wspólnika (np. brać udział w zgromadzeniu wspólników, czy żądać od spółki określonych informacji).

Zatem – patrząc od strony spółki – wspólnikiem jest tylko jeden z małżonków (ten, który figuruje w dokumentach spółki). Małżonek wspólnika może jednak uzyskać pewne korzyści związane z tymi udziałami w sprawie o podział majątku.

Podział udziałów w spółce z o.o po rozwodzie

Teraz najważniejsze:

W trakcie podziału majątku sąd może przyznać własność udziałów (w całości lub w części) na rzecz jednego z małżonków. Może nim być także ten małżonek, który dotychczas nie figurował w dokumentach spółki. Od chwili zakończenia sprawy, ten małżonek będzie już oficjalnie wspólnikiem spółki z oo.

Co to w praktyce oznacza?

Horror dla pozostałych wspólników, bo spór rozwodowy właśnie wkroczył do ich spółki, co prawdopodobnie pogrzebie, a w najlepszym wypadku, znacznie utrudni działalność spółki.

Na szczęście wspólnicy mogą z góry zapobiec takiej sytuacji.

Wystarczy w umowie spółki ustalić odpowiedni zapis, który uniemożliwi wstąpienie do spółki małżonka dotychczasowego wspólnika.

Jeśli umowa posiada taki zapis, jedyne co sąd może zrobić w sprawie o podział majątku wspólnego, to przyznać na rzecz małżonka niebędącego wspólnikiem spłatę w odpowiedniej wysokości. Nie wejdzie on zatem do spółki, ale otrzyma pieniądze o wartości połowy (co do zasady) wartości udziałów.

Tak na marginesie, jeśli interesują Cię inne kwestie związane ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zapraszam Cię na mojego drugiego bloga: spolka-w-organizacji.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

podział majątku wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ