komornicza licytacja majątku

Sposoby podziału majątku – sprzedaż licytacyjna przez komornika

Jednym ze sposobów podziału rzeczy wspólnej – a także podziału majątku wspólnego małżonków – jest sprzedaż rzeczy wspólnej i podział środków pieniężnych uzyskanych z tej sprzedaży na obojga małżonków.

Kiedy Sąd może zarządzić sprzedaż rzeczy wspólnej?

Podstawowym sposobem podziału majątku jest podział fizyczny. W skrócie polega on na tym, że pomiędzy byłymi małżonkami rozdzielane są przedmioty wchodzące w skład majątku wspólnego. Ewentualne różnice w wartości tych przedmiotów wyrównywane są przez zarządzenie dokonania odpowiednich dopłat pieniężnych.

Małżonkowie muszą w toku postępowania o podział majątku wskazać, które z przedmiotów wchodzących w skład ich majątku wspólnego chcieliby otrzymać. Jeśli oboje zgłoszą wniosek o przyznanie im określonego składnika majątku, to samodzielnie – rozważając okoliczności danego przypadku – Sąd rozstrzygnie o tym, komu go przydzielić.

Sąd nie może wbrew woli strony zmusić ją do przejęcia na własność określonego przedmiotu. W przypadku gdy żadne z małżonków nie będzie chciało otrzymać konkretnego przedmiotu, Sąd zarządzi jego sprzedaż.

W jaki sposób dochodzi do sprzedaży składnika majątku wspólnego?

Sprzedaż przedmiotu majątkowego niechcianego przez żadnego z małżonków dokonywana jest przez komornika na licytacji wg. zasad właściwych dla postępowania egzekucyjnego. O tych zasadach musisz wiedzieć tylko tyle, że:

– przed sprzedażą biegły sądowy dokonuje wyceny wartości rynkowej składnika majątkowego, który ma zostać sprzedany (koszty wyceny są pokrywane przez małżonków)

– ruchomości podlegające sprzedaży są wystawiany na licytację za cenę w wysokości trzy czwarte ustalonej przez biegłego ceny rynkowej na pierwszym terminie licytacji, i za połowę swojej wartości a na drugim terminie licytacji

– nieruchomości wystawiane są na pierwszą licytację za trzy czwarte ich wartości, natomiast na drugim terminie licytacji komornik zaproponuje ich nabycie za dwie trzecie wartości

– z ceny uzyskanej ze sprzedaży przedmiotu wchodzącego w skład majątku wspólnego będzie trzeba pokryć koszty komornika, które w przypadku nieruchomości mogą sięgnąć nawet 15 % jej wartości.

Jak widzisz warunki licytacyjnej sprzedaży są bardzo niekorzystne dla sprzedających. Z tych względów sądy bardzo rzadko zarządzają ten sposób podziału majątku wspólnego dając małżonkom dużo czasu na zastanowienie się i porozumienie.

Na czym może polegać porozumienie małżonków?

Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest dokonanie sprzedaży tego mieszkania na wolnym rynku przez działających w porozumieniu małżonków i podział uzyskanych w ten sposób środków pieniężnych. W ramach dobrowolnej sprzedaży można uzyskać o wiele więcej niż poprzez sprzedaż licytacyjną.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

3 - Ilość komentarzy

 1. bolek

  Witam, Mam kilka pytań do artykułu:
  1. Czy egzekucja jest wszczynana z urzędu bo w tym przypadku nie ma podziału na dłużnika i wierzyciela?
  2. Czy komornik oprócz wpisu do księgi wieczystej zajmuje nieruchomość przed licytacją? Tzn. czy w trakcie licytacji nieruchomość powinna być opuszczona przez właścicieli? Co jeśli któryś z nich dobrowolnie tego nie zrobi?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Dziękuję za komentarz, ale nie udzielam porad prawnych na blogu. W celu uzyskania porady proszę o kontakt z kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top