ile trwa sprawa rozwodowa

Ile trwa sprawa o rozwód?

Postępowanie rozwodowe, jak większość postępowań sądowych jest dosyć rozciągnięte w czasie. Długość tego postępowania zależy też od tego, czy małżonkowie rozstają się bez orzekania o winie, czy też podejmowane są starania zmierzające do wykazania winy jednego z małżonków.

Od złożenia pozwu do dnia pierwszej rozprawy upływa z reguły okres 2 do 4 miesięcy. W tym czasie pozew doręczany jest drugiemu małżonkowi, który może wnieść odpowiedź na pozew o rozwód i przedstawić w niej swoje stanowisko. Może również zażądać rozwodu lub też wnieść o oddalenie powództwa.

Dobrze przemyślany pozew wyświetlający wszystkie okoliczności świadczących o całkowitym i trwałym rozkładzie pożycia może spowodować wydanie wyroku rozwodowego już na pierwszej rozprawie. Będzie to w większości przypadków dotyczyć sytuacji, w której strony nie będą dążyć do ustalenia tego, który z małżonków jest winy rozpadu małżeństwa.

Wyrok rozwody można także uzyskać na pierwszej rozprawie kiedy okoliczności do wyłącznej winy jednego z małżonków nie budzą większych wątpliwości, a winny małżonek nie kwestionuje swojej odpowiedzialności za rozpad pożycia (np. jeśli małżeństwo rozpadło się w wyniku przyznanej przez winnego małżonka zdrady).

W niektórych przypadkach, kiedy strony posiadają małoletnie i stosunkowo małe dzieci sprawa rozwodowa może się przeciągnąć jeśli sąd będzie chciał uzyskać opinię biegłych co do tego, któremu z rodziców powierzyć pełną władzę rodzicielską nad dziećmi.

W przypadku, gdy pomiędzy małżonkami istnieje spór co to tego, kto jest winny rozpadu pożycia sprawa rozwodowa może trwać naprawdę długo. Wszystko zależy od ilości zaoferowanych dowodów. Czasem, gdy np. strona korzystała z usług detektywa, wystarczy przeprowadzenie dowodu z oględzin nagrania lub zdjęcia, na którym zarejestrowania fakt niewierności jednego z małżonków i przesłuchanie detektywa. Zdarza się jednak i tak, że winę można wykazać tylko za pomocą przesłuchań są znajomych, rodziny, sąsiadów i itd. W takim wypadku postępowanie rozwodowe może ciągnąć się przez 2 – 3 lata.

Uzyskanie wyroku rozwodowego wydanego przez Sąd Okręgowy nie zawsze oznacza zakończenie postępowania. Istnieje możliwość złożenia apelacji do Sadu Apelacyjnego, co przedłuża postępowanie mniej więcej o kolejne 6 miesięcy.

.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top