Jak wykazać winę małżonka?

Jak wykazać winę małżonka?

To, że jedna ze stron ponosi winę za rozkład pożycia skutkujący rozwodem trzeba udowodnić w toku sprawy rozwodowej.

Jeśli stron są zgodne co do tego, która z nich jest winna (jeden z małżonków bierze winę na siebie) to postępowanie dowodowe jest z reguły dosyć proste. Jeśli okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości (np. kiedy powodem rozwodu jest zdrada do której przyznał się jeden z małżonków) często wystarczającym dowodem jest przesłuchanie samych stron. Ewentualnie w celu uwiarygodnienia zeznań można przedstawić w sądzie korespondencję (papierową, e-mailową lub nawet sms) świadczącą o zdradzie. Na podstawie takich dowodów sąd z reguły nie ma wątpliwości, kto jest winny.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku, gdy małżonkowie kwestionują swoją winę. W takim wypadku należy przeprowadzić drobiazgowe postępowanie dowodowe.

Dowodem w toku sprawy rozwodowej są z reguły przesłuchania świadków. Są to z reguły osoby z rodziny, bliscy znajomi lub sąsiedzi, który mogą opowiedzieć o zaobserwowanym przez nich zachowaniu małżonków (problemy z alkoholem, agresja itp.)

Jako dowody można także przedstawić korespondencję, wydruki maili lub sms. Coraz częściej spotykam się z tym, że strona przedstawia jako dowód nagranie video wykonane przez agencję detektywistyczną jako dowód zdrady lub pozostawania przez jednego z małżonków w poza małżeńskim związku. W wypadku zgłoszenia jako dowodu takiego nagrania, warto również przesłuchać w charakterze świadka osobę, która to nagranie wykonała celem wykazania czasu i miejsca, kiedy nagranie było wykonane.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego dowodem w sprawie rozwodowej mogą być także nagrania obrazu i dźwięku dotyczące rozmów pomiędzy małżonkami, nawet wówczas gdy rozmówca wcale nie wiedział, że jest nagrywany. Należy jednak powiedzieć, że sąd ostrożnie podchodzi do takich nagrań. Może się bowiem zdarzyć, że nagrywający celowo prowokuje agresywne zachowania drugiego małżonka, żeby je następnie utrwalić na nagraniu.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top