rozwód zdrada żony męża

Zdrada nie zawsze świadczy o winie małżonka

Najczęstszą przyczyną rozwodów jest dopuszczenie się przez jednego z małżonków zdrady małżeńskiej. Często wydaje się, że taka sytuacja jest wystarczająca do postawienia zdradzającemu małżonkowi zarzutu wyłączonej winy w rozkładzie pożycia.

W praktyce fakt zdrady małżeńskiej, czy nawet poza małżeński związek z inną osobą wcale nie zawsze musi oznaczać, że kwestia winy da się łatwo rozstrzygnąć.

W toku postępowania należy bardzo dokładnie zbadać, czy określone fakty, w tym również fakt zdrady małżeńskiej, są przyczyną rozkładu pożycia, czy może skutkiem tego rozpadu.

Dla przyjęcia winy zdradzającego małżonka istotne jest ustalenie, że to właśnie fakt zdrady przyczynił się do rozpadu więzi małżeńskiej. Wymaga to wykazania, że przed dopuszczeniem się zdrady małżeństwo funkjonowało prawodłowo, a to fakt zdrady doprowadził do komlikacji skutkujących rozpadem małżeństwa.

Jeśli dopuszczający się zdrady małżonek wykarze, że jego postępowanie nie miało żadnego wpływu na rozpad związku, sąd może przyjąć winę obu stron, a nawet orzec, że za rozpad ponosi wyłączną odpowiedzialność drugi z małżonków. Taki wyrok można będzie uzyskać wtedy, kiedy uda się wykazać, że zdrada była wynikiem rozpadku małżeństwa, które już przedtem było w zasadzie „martwe”.

Przykład: Mąż jest alkoholikiem i często dopuszcza się wobec żony agresji słownej, a nawet fizycznej a stan taki trwa już od dłuższego czasu. Żona traci ostatecznie cierpliwość, wyprowadza się z domu i wiąże się z innym mężczyzną. Tymczasem mąż występuje o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy żony twierdząc, że to jej zdrada doprowadziła do rozpadu pożycia.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

1 - Ilość komentarzy

 1. Waldemar Dudek

  Proszę o interpretację tekstu w artykule.
  Mąż pracuje zapewniając rodzinie 100% utrzymania.
  Zona mając możliwość pracy, nie chce jej podjąć.
  Dalsze szczegóły dostarczę po zapewnieniu interwencji w tej sprawie.
  Waldemar Dudek.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top