wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Zniesienie alimentów, czyli wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Jak ustalić chwilę, w której wygasa obowiązek alimentacyjny?

Moment wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego (zniesienia alimentów) zależy od tego, kogo dotyczą alimenty i kto jest zobowiązany do ich zapłaty. Ze względu na to, że na blogu koncentruje się na zagadnieniach związanych z zakończeniem małżeństwa wyjaśnię Ci zasady wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego pomiędzy byłymi małżonkami oraz pomiędzy rodzicami, a dziećmi.

Początkowo miałem zamiar to zrobić w jednym miejscu, jednak ze względu na ilość informacji postanowiłem podzielić ten wpis na kilka części. Poniżej wyjaśniam zasady wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego względem byłego małżonka.

Na temat alimentów dotyczących dzieci przeczytasz tutaj: Wygaśnięcie alimentów na dziecko

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka?

W przypadku zniesienia alimentów na małżonka sytuacja jest stosunkowo prosta, a zasady znacznie bardziej przejrzyste, niż w przypadku alimentów na dzieci. Pisałem już o tym w kilku miejscach na blogu, ale nie zaszkodzi usystematyzować tych wiadomości.

Po pierwsze w każdym przypadku obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy były małżonek wstąpi w ponowny związek małżeński. Problem jest taki, że musi to być formalny związek. Wszelkie związki nieformalne – tzw. konkubinaty nie powodują automatycznie ustania tego obowiązku.

Nie oznacza to jednak, że w wypadku gdy małżonek jest w takim związku, nie warto walczyć o zniesienie lub choćby obniżenie alimentów. W końcu prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego z inną osobą ma wpływ na zakres potrzeb i sytuację materialną, a te okoliczności są brane przez sądy przy ustalaniu lub określaniu wysokości alimentów. Po prostu w takim wypadku Twoja sprawa sądowa będzie trudniejsza.

Czy do stwierdzenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego konieczne jest przeprowadzenie sprawy sądowej? Niestety z reguły tak, ale o tym opowiem Ci w innym miejscu

Dalsze przypadki uzasadniające wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec małżonka zależą od tego, w jaki sposób został orzeczony rozwód.

Jeśli w wyroku sąd nie orzekał o tym, czy i kto ponosi winę za rozpad małżeństwa alimenty – o ile zostały zasądzone – wygasają w przypadku upływu 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Bardzo rzadko i w uzasadnionych wypadkach sąd może przedłużyć okres alimentacji (np. kiedy były małżonek jest ciężko chory lub wymaga kosztownej rehabilitacji).

W wypadku, gdy w wyroku rozwodowym sąd orzekł, że oboje małżonkowie ponoszą winę za rozpad małżeństwa tej granicy 5 letniej nie ma. W takim wypadku wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec byłego małżonka jest możliwe tylko wówczas, gdy nie jest on już w niedostatku.

Ta okoliczność uzasadnia także wygaśnięcie alimentów przed upływem 5 letniego okresu w sytuacji, gdy rozwód zakończył się wyrokiem bez orzekania o winie.

Więcej: Co to jest niedostatek?

Zasady przyznawania alimentów w przypadku gdy rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jednego z nich są nieco inne. W takim wypadku również wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego następuje na zupełnie innych zasadach.

W skrócie można powiedzieć, że małżonek niewinny może otrzymywać alimenty, jeśli rozwód doprowadził do pogorszenia jego sytuacji materialnej. Trzeba trochę „pogdybać” i zastanowić się co by było gdybyście dalej byli małżeństwem. W jakiej sytuacji majątkowej znajdowałby się drugi małżonek.

Mając to na uwadze, można wystąpić o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, kiedy małżonek niewinny własnymi siłami osiągnie taką sytuację materialną, jak miałby gdyście dalej byli małżeństwem.

Pisałem, że stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wymaga z reguły przeprowadzenia sprawy sądowej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Sprawa sądowa o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

Top