fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Alimenty na dziecko pełnoletnie

Bardzo często spotykam się u Klientów z zaszczepionym – błędnym – poglądem, że alimenty płaci się tylko do czasu, aż dziecko osiągnie pełnoletność. Niestety (a może „stety” – zależy z czyjej perspektywy) tak nie jest.

Dziecko ma prawo domagać się alimentów od rodziców do czasu, aż będzie w stanie utrzymać się samodzielnie.

Słowo klucz – „będzie w stanie”.

Pamiętasz jak wyjaśniałem, czy różnią się Twoje zdolności zarobkowe od zarobków, które faktycznie otrzymujesz? W tym przypadku jest tak samo. Jeśli pełnoletnie dziecko przy prawidłowym wykorzystaniu swoich możliwości jest w stanie się utrzymać, ale obecnie ma lepszy pomysł na życie, nie ma co liczyć na alimenty.

Więcej: Alimenty na dziecko

Ale nie tak szybko. Nikt nie wymaga heroizmu ponad miarę. Jeśli dziecko po uzyskaniu pełnoletności nadal się rozwija (studiuje – nawet zaocznie) to nikt od niego nie wymaga angażowania się w prace zawodową zaraz po ukończeniu osiemnastego roku życia. Dopóki podejmowane działania mogą mieć wpływ na uzyskanie solidnego wykształcenia i zdobycie dobrego zawodu, alimenty są należne.

Nie wiem, czy wiesz, ale żeby zostać np. adwokatem po pięcioletnich studiach prawniczych musisz jeszcze ukończyć 3 letnią aplikację adwokacką, w trakcie której co prawda pracujesz zawodowo, ale nadal się uczysz, a przy tym ponosisz olbrzymie koszty tego szkolenia. Ostatnio widziałem wyrok, który zasądzał na rzecz aplikanta adwokackiego, a zatem osoby w wieku 25 – 28 lat – alimenty.

Studia jednak muszą do czegoś prowadzić. Wieczny student, oblewający egzaminy i zmieniający kierunki nie ma co liczyć na alimenty.

Na to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie wpływ mają także inne okoliczności. Dziecko może być właścicielem majątku otrzymanego bądź w spadku, bądź np. w darowiźnie od rozwodzących się rodziców, którzy chcieli tym sposobem uniknąć procesu o podział majątku.

Jeśli ten majątek może generować pożytki, np. z wynajmu mieszkania, pełnoletnie dziecko ma obowiązek je pobierać, a jego bezczynność w tym zakresie obróci się na jego niekorzyść.

Furtka dla ubogich rodziców

Po uzyskaniu pełnoletności przez dziecko rodzice zyskują jednak pewne, niekiedy bardzo istotne, uprawnienie. Otóż mogą się uchylić od zapłaty alimentów, jeśli dalsze płacenie skutkuje nadmiernym dla nich uszczerbkiem – czyli jaśniej – sami pozostają w bardzo złej sytuacji majątkowej.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku