adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Jak przygotować się na podział majątku?

Sprawa o podział majątku często ma równie burzliwy przebieg jak postępowanie o rozwód. O ile rozwód dotyka w głównej mierze kwestii relacji, to sprawa o podział będzie bardziej dotyczyła Twojej kieszeni.  Gdy właśnie zaczynasz wszystko od nowa, finanse to podstawa. Czy będzie Cię stać na kupno mieszkania za pieniądze, które dostaniesz ze spłaty? Czy będziesz miał z czego spłacić współmałżonka, jeśli to Ty przejmiesz majątek? Między innymi tym zajmie się sąd w toku podziału.

Jak się przygotować do takiej sprawy i od czego zacząć?

Krok pierwszy – Ustal co wchodzi w skład majątku i ile to może być warte.

Ustalanie, co wchodzi w skład majątku wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Często żyjemy w nieświadomości, że np. firma prowadzona przez jedną ze stron, tak naprawdę jest wspólna, a samochód wzięty w leasing to zupełnie inna para kaloszy niż własne cztery kółka.

Dlatego zanim zaczniesz działać, najpierw musisz wiedzieć czym jest majątek wspólny, a czym osobisty. Dopiero potem rzeczy, które zgromadziliście przez lata możesz odpowiednio zaszeregować.

Jeśli potrzebujesz wskazówek jak to zrobić, to zapraszam tutaj: Wspólność majątkowa

Określenie wartości majątku też może być pewnym wyzwaniem. O ile z oszczędnościami zgromadzonymi na koncie nie ma większego problemu, o tyle wycena domu, czy samochodu może już nastręczać trudności. Tutaj w sukurs przychodzą oferty sprzedażowe na portalach Internetowych. Można porównać jaka jest cena rynkowa mieszkania, czy samochodu. Tak ustalona wartość może być punktem wyjścia do negocjacji – ale nie zastąpi wyceny biegłego, jeśli dojdzie do postępowania.

Niektóre osoby decydują się zlecić wycenę rzeczoznawcy. To dodatkowy koszt, ale jeśli wycena ma przekonać drugą stronę do tego, że wartość kawalerki nawet w tych czasach jeszcze nie dobiła do miliona, to taka opinia może być pomocna. Pamiętaj jednak, że wycena prywatna nie jest dla sądu tym samym co wycena przeprowadzona w toku postępowania, nawet jeśli przeprowadza ją osoba wpisana na listę biegłych.

Krok drugi – Zgromadź dokumenty

Zastanawiałem się, czy to powinien być punkt drugi, czy czwarty. Z jednej strony po konsultacji z prawnikiem zazwyczaj okazuje się, że to przyniosłeś w aktówce do kancelarii, jest dalece niewystarczające. Z drugiej strony udzielać porady prawnej bez wglądu w jakiekolwiek dokumenty, to trochę tak jak recenzować film na podstawie opowieści kolegi.

Dlatego ten punkt znalazł się tutaj, ale miej świadomość, że zapewne po wizycie u prawnika, jeszcze raz będziesz musiał przekopać szafkę w salonie, a przy okazji odwiedzić kilka różnych instytucji.

Jakie dokumenty z pewnością będą potrzebne?

Wyrok rozwodowy, albo inny wyrok lub umowa – jednym słowem dokument, który potwierdzi, że pomiędzy Wami nie ma już wspólności majątkowej. To jest coś, bez czego nie ruszysz z postępowaniem.

Dalej potrzebny będzie akt własności domu/mieszkania, dowód rejestracyjny samochodu, umowa kredytowa, być może również faktury zakupu sprzętu. Jeśli będziecie rozliczać nakłady pewnie nie obędzie się bez historii rachunku bankowego i tony innej dokumentacji, której skład będzie zależny od stanu faktycznego sprawy.  

Krok trzeci – Skonsultuj się z prawnikiem

To krok, który może wszystko wywrócić do góry nogami.

Zachęcam do konsultacji z profesjonalistą,  bo w sprawie o podział majątku można wiele zyskać, ale też wiele stracić. Nawet jeśli nie zlecisz adwokatowi prowadzenia postępowania, to niewykluczone, że zobaczysz stan swojego posiadania w nowym świetle. Być może przysługują Ci roszczenia, o których nie wiedziałeś, a może powinieneś się spodziewać, że takie żądania sformułuje druga strona?

Z doświadczenia wiem, że treść przepisów i wyobrażenia strony o rzeczywistości mogą się rozmijać. Dobra konsultacja może pchnąć sprawę o podział na zupełnie inne tory.

Krok czwarty – Z prawnikiem lub bez – ustal na czym stoisz

Podział majątku, to nie do końca rozdzielanie wszystkiego na dwie równe części. Musisz znać kilka ważnych pojęć, związanych stricte z postępowaniem działowym, żeby wiedzieć, czy znajdą zastosowanie w Twojej sprawie. Uświadomię Cię zatem, że istnieje coś takiego jak:

Ustalenie nierównych udziałów.

To sytuacja szczególna, bo co do zasady udziały w majątku wspólnym są równe. Jest jednak jedno „ale”… Przepis głosi, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Jeśli Twój małżonek trwonił majątek, albo nie pracował (i nie chodzi tutaj tylko o pracę zawodową, ale również zajmowanie się domem i dziećmi), to masz szansę na dokonanie podziału w nierównych proporcjach np. 30% do 70% albo 40% do 60%.

Rozliczenie ewentualnych wydatków i nakładów.

To cała wielowątkowa historia. Jeśli chcesz wiedzieć, czym są wydatki i nakłady zapraszam Cię tutaj: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/naklady-wydatki-takiego/

Inne żądania i roszczenia…

To jeszcze nie wszystko. Chcę Ci tylko zasygnalizować, że sprawa o podział może być tak wielowątkowa jak turecka telenowela.

W sprawie o podział sąd zajmuje się szeregiem innych żądań np. rozliczeniami z tytułu posiadania przedmiotów należących do majątku objętego wspólnością, roszczeniami z tytułu pobranych pożytków i innych przychodów z majątku wspólnego po ustaniu wspólności, roszczeniami z tytułu spłaconych długów, roszczeniem  o przeniesienie własności działki…

Pewnie dla Ciebie te pojęcia nic nie znaczą. Przytaczam je tutaj, bo WAŻNE ŻEBYŚ PAMIĘTAŁ: jeśli jakiegoś żądania nie zgłosisz w toku sprawy o podział majątku, to stracisz możliwość dochodzenia swoich praw w przyszłości. A takich żądań może być cały wachlarz.

Krok piąty – przemyśl ewentualną ugodę

Lepiej wyjść z propozycją zawarcia ugody zanim jeszcze sprawa zawiśnie w sądzie, bo potem Twojemu przeciwnikowi o wiele trudniej będzie wycofać się ze swoich planów. Jeśli rozważasz ugodę zasygnalizują to drugiej stronie, gdy tylko zauważysz, że podział majątku wisi w powietrzu.

Postępowania sądowe o podział majątku często trwają latami, więc zawarcie ugody jest całkiem kuszącym rozwiązaniem. Przestrzegam jednak: pochopne składanie konkretnych propozycji może skutkować niekorzystnym dla Ciebie rozstrzygnięciem. Dlatego punktu pierwszego i drugiego nie wolno Ci pominąć.

W ogólnym rozrachunku jednak ugoda w sprawie o podział majątku jest rzeczą godną polecenia, dlatego rozważ ją na poważnie. Pamiętaj, że negocjacje ugodowe w Twoim imieniu może prowadzić prawnik. Możecie też skorzystać z pomocy mediatora – osoby bezstronnej, która będzie moderować dyskusję dotyczącą rozstrzyganych kwestii.

Krok szósty – Co dalej?

Główne opcje to: sąd lub notariusz.

Teoretycznie możesz też zawrzeć umowę o podział w zwykłej formie pisemnej, albo nawet ustnie, ale jeśli w skład majątku zalicza się nieruchomość, to takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.

Podział u notariusza ma formę umowy, dlatego musicie być zgodni co do sposobu jego przeprowadzenia. Postępowanie sądowe z kolei może być wytoczone nawet wbrew woli jednej ze stron.

Czy jesteś w stanie sam poprowadzić sobie sprawę sądową o podział? Przy prostym stanie faktycznym, gdzie chcecie tylko podzielić dom/mieszkanie i samochód, sporządzenie wniosku o podział majątku zapewne będzie w zasięgu Twoich możliwości. Przy trudniejszych sprawach mimo wszystko zachęcam do zwrócenia się o pomoc do prawnika.

Powiedzenie „chytry dwa razy traci” do spraw o podział majątku pasuje jak ulał.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

podział majątku wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ