Podział majątku – sądowny, czy umowny – następuje z reguły po jakimś czasie od ustania wspólności majątkowej. Przypomnę, że ustaje ona najpóźniej w wyniku rozwodu, ale może też ustać wcześniej na wyniku umowy małżonków lub odpowiedniej sprawy sądowej.
Więcej: Kiedy ustaje wspólność majątkowa małżonków
W tym czasie wierzyciele nie będą czekać. Nikogo nie interesuje, że przechodzicie trudny czas, że musicie teraz poukładać wiele rzeczy. Zaczynają pojawiać się wezwania do zapłaty od banków, czy innych wierzycieli, to płacisz.
I słusznie.
Dług jest wspólny, więc masz obowiązek zapłacić, ale nie obawiaj się. W sprawie o podział majątku wszystko sobie rozliczycie, choć pewnie nie będzie łatwo….
Jakie długi można rozliczać w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków?
Przypomnę tylko, że mówię o długach, które spłacasz w okresie pomiędzy ustaniem wspólności małżeńskiej, a definitywnym podziałem majątku (uprawomocnieniem się postanowienia sądu).
W sprawie o podział majątku nie możesz rozliczyć długów, które na dzień wydania postanowienia kończącego postępowanie, pozostawały jeszcze niespłacone, z małym wyjątkiem….
Więcej: Rozwód, a kredyt hipoteczny
Jeżeli w tym okresie dokonałeś spłaty waszego wspólnego długu, w sprawie o podział majątku możesz żądać zwrotu tej wpłaty w części odpowiadającej swą wielkością udziałowi, jaki miał Twój małżonek w majątku wspólnym. Co do zasady jest to 50%, choć nie zawsze.
Więcej przeczytaj: Ustalenie nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym
Pamiętaj o tym, że jeśli nie rozliczysz tego w sprawie o podział majątku, to później już nie będziesz miał takiej możliwości. Żaden sąd nie pomoże Ci odzyskać tej należności.
Na podobnych zasadach możesz żądać rozliczenia długów, które co prawda zaciągnąłeś Ty sam, jednak zużytych na majątek wspólny. Przy czym nie będzie to dotyczyć sytuacji, kiedy te środki zostały przekazane na zaspokojenie potrzeb rodziny, chyba że powiększyły wartość majątku wspólnego (np. remont wspólnego waszego wspólnego domu, który zwiększył jego wartość).
Długi spłacone w czasie wspólności ustawowej
Jeżeli ze swoich dochodów spłacałeś wspólne długi przed dniem ustania wspólności majątkowej, o żadnym rozliczeniu nie może być mowy. Pamiętaj, że twoje dochody to przecież majątek wspólny. Dlatego zawczasu warto pomyśleć o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli wspólny dług spłaciłeś z majątku osobistego, ale o tym kiedy indziej.