fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Podział majątku, a rozliczenie długów pomiędzy małżonkami

Podział majątku – sądowny, czy umowny – następuje z reguły po jakimś czasie od ustania wspólności majątkowej. Przypomnę, że ustaje ona najpóźniej w wyniku rozwodu, ale może też ustać wcześniej na wyniku umowy małżonków lub odpowiedniej sprawy sądowej.

Więcej: Kiedy ustaje wspólność majątkowa małżonków

W tym czasie wierzyciele nie będą czekać. Nikogo nie interesuje, że przechodzicie trudny czas, że musicie teraz poukładać wiele rzeczy. Zaczynają pojawiać się wezwania do zapłaty od banków, czy innych wierzycieli, to płacisz.

I słusznie.

Dług jest wspólny, więc masz obowiązek zapłacić, ale nie obawiaj się. W sprawie o podział majątku wszystko sobie rozliczycie, choć pewnie nie będzie łatwo….

Jakie długi można rozliczać w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków?

Przypomnę tylko, że mówię o długach, które spłacasz w okresie pomiędzy ustaniem wspólności małżeńskiej, a definitywnym podziałem majątku (uprawomocnieniem się postanowienia sądu).

W sprawie o podział majątku nie możesz rozliczyć długów, które na dzień wydania postanowienia kończącego postępowanie, pozostawały jeszcze  niespłacone, z małym wyjątkiem….

Więcej: Rozwód, a kredyt hipoteczny

Jeżeli w tym okresie dokonałeś spłaty waszego wspólnego długu, w sprawie o podział majątku możesz żądać zwrotu tej wpłaty w części odpowiadającej swą wielkością udziałowi, jaki miał Twój małżonek w majątku wspólnym. Co do zasady jest to 50%, choć nie zawsze.

Więcej przeczytaj: Ustalenie nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym

Pamiętaj o tym, że jeśli nie rozliczysz tego w sprawie o podział majątku, to później już nie będziesz miał takiej możliwości. Żaden sąd nie pomoże Ci odzyskać tej należności.

Na podobnych zasadach możesz żądać rozliczenia długów, które co prawda zaciągnąłeś Ty sam, jednak zużytych na majątek wspólny. Przy czym nie będzie to dotyczyć sytuacji, kiedy te środki zostały przekazane na zaspokojenie potrzeb rodziny, chyba że powiększyły wartość majątku wspólnego (np. remont wspólnego waszego wspólnego domu, który zwiększył jego wartość).

Długi spłacone w czasie wspólności ustawowej

Jeżeli ze swoich dochodów spłacałeś wspólne długi przed dniem ustania wspólności majątkowej, o żadnym rozliczeniu nie może być mowy. Pamiętaj, że twoje dochody to przecież majątek wspólny. Dlatego zawczasu warto pomyśleć o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli wspólny dług spłaciłeś z majątku osobistego, ale o tym kiedy indziej.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku