fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Kiedy sąd wskaże małżonka odpowiedzialnego za rozwód?

Kwestia ustalenia tego, z czyjej winy doszło do rozwodu jest zawsze jedną z ważniejszych elementów każdej sprawy rozwodowej.

Zgodnie z ogólną zasadą sąd w wyroku orzekającym rozwód orzeka o tym, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Reguła ta zobowiązuje sąd do ustalenia dwóch rzeczy. Po pierwsze czy rozwód następuje z przyczyn zawinionych przez któregokolwiek z małżonków. W wyjątkowych przypadkach bywa tak, że nikt nie ponosi winy za rozkład pożycia. Może tak być np. w przypadku, gdy rozwód jest wynikiem zapadnięcia na ciężką chorobę psychiczną jednego z małżonków. Jeśli w konsekwencji tej okoliczności dochodzi do zerwania pomiędzy małżonkami więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej, to nie można uznać, że winę za to ponosi małżonek, który zapadł na tę chorobę, albowiem jest to okoliczność niezależna (niezawiniona). W takim wypadku sąd wydałby wyrok stwierdzający, że żaden z małżonków nie ponosi winy.

W przeważającej większości przypadków rozwód jest jednak skutkiem zawinionych zachowań jednego lub obu małżonków. W takim wypadku sąd musi ustalić, czy któryś z małżonków ponosi wyłączoną winę, czy też winy leży po obu stronach. Sąd z reguły w uzasadnieniu wskazuje, który z małżonków bardziej przyczynił się do rozkładu pożycia, jednak nie ma to znaczenia dla treści wyroku. Nawet jeśli jeden z małżonków ponosi 95 % winy, a drugi tylko 5 % to rozwód i tak orzekany jest z winy obojga małżonków, co ma znaczy wpływ na kwestie alimentacyjne (przeczytaj tutaj).

W tym kontekście warto powiedzieć, że w jednym ze swoich orzeczeń Sąd Najwyższy przyjął, że naganne zachowanie żony w stosunku do kochanki jej męża może być uznane za współwinę w rozkładzie pożycia.

Dlatego obrona przed zarzutem wyłącznej winy w rozkładzie pożycia często polega nie na tym, że małżonek wykazuje brak swojej winy, ale zmierza do udowodnienia, że drugi z małżonków jest również współwinny (choćby w niewielkim stopniu). Wykazanie tej okoliczności wystarczy, aby uniknąć konieczności płacenia wysokich alimentów.

Na zgodny wniosek stron, sąd nie będzie orzekał o tym, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. 

Wykazanie tego, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia wymaga z reguły roztrząsania życia prywatnego małżonków. Dlatego na ich wspólny wniosek sąd nie będzie orzekał o tym, który małżonek jest winny rozwodu. Taki wniosek można złożyć już w pozwie o rozwód i odpowiedzi na pozew. Nie ma jednak przeszkód, żeby wystąpić z takim wnioskiem później.

Skutek wyroku, w którym sąd nie orzekał o winie małżonków jest taki sam, jak w przypadku wyroku stwierdzającego współwinę obojga małżonków. Nie zawsze zatem warto prowadzić żmudne i długotrwałe postępowanie dowodowe skoro efekt może okazać się taki sam jak w przypadku, gdy sąd nie będzie oceniał winy małżonków.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku