adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Jak dostać rozwód?

kiedy sąd wyda wyrok rozwodowy

Zanim sąd wyda wyrok rozwodowy, musi ustalić, czy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego.

Rozpad małżeństwa

Oba te warunki muszą zostać spełnione łącznie. Tzn. sąd nie będzie mógł wydać orzeczenia o rozwodzie jeśli stwierdzi, że rozpad związku stron jest całkowity, ale nie nosi cech trwałości (innymi słowy: kiedy widzi widoki na uratowanie małżeństwa). Podobnie nie będzie możliwości wydania wyroku rozwodowego, jeśli okaże się, że rozkład pożycia nie jest całkowity.

Kiedy rozkład pożycia małżeńskiego jest całkowity?

Z prawnego punktu widzenia pożycie małżeńskie składa się z trzech płaszczyzn (sfer). Małżonków łączy więź

a) duchowa (miłość, czułość, bliskość, serdeczność itp.)

b) fizyczna (zbliżenia seksualne, intymność)

c) ekonomiczna (prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego)

Rozkład pożycia małżeńskiego będzie całkowity, jeśli wszystkie powyżej wskazane więzi zostaną zerwane. Rozpad więzi duchowej następuje, kiedy małżonkowie są w stanie stwierdzić, że nie darzą się wzajemnie żadnymi uczuciami. Nie ma potrzeby zgłaszania szczególnych dowodów na tę okoliczność. Wystarczy, że strony potwierdzą rozpad tej więzi na rozprawie, a ich oświadczenia będą wiarygodne w kontekście innych okoliczności związanych z rozpadem związku. W takie oświadczenia małżonków trudno będzie uwierzyć, jeśli np. na krótko przed rozprawą małżonkowie wrócą z bardzo udanych, rodzinnych wakacji. Natomiast jeśli strony na kilka miesięcy przed rozprawą nie mieszkają razem i prawie nie utrzymują kontaktów, to ich zeznania będą wiarygodne.

Fakt zerwania więzi fizycznej pomiędzy małżonkami również można wykazać na podstawie oświadczenia małżonków. Warto wskazać, że chodzi tu o stałe pożycie fizyczne właściwe dla małżonków. Prowadziłem sprawę rozwodową, gdzie na drugiej rozprawie powód tryumfalnie ogłosił, że od czasu ostatniej rozprawy doszło pomiędzy nim, a pozwaną do zbliżenia. Ze względu na to, że był to jednorazowy przypadek sąd nie miał wątpliwości i na tej samej rozprawie udzielił stronom rozwodu.

W zakresie rozpadu więzi gospodarczej sądy w pewnych przypadkach są dosyć liberalne. Przyjmuje się, że nawet jeśli strony nadal razem mieszkają, to nie stoi to na przeszkodzie stwierdzeniu całkowitego rozkładu pożycia, jeśli wspólne zamieszkanie wynika z tego, że żadnego z małżonków nie stać na to, żeby wyprowadzić się do innego mieszkania.

Zerwanie tych więzi musi wynikać z przyczyn zależnych od małżonków. Nie będziemy mieli do czynienia z rozkładem pożycia uzasadniającym udzielenie rozwodu w przypadku, gdy np. strony nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego ze względu na to, że jeden z małżonków pracuje za granicą lub gdy ustanie kontaktów seksualnych wynika z choroby jednego z małżonków.

Trwałość rozpadu pożycia to inaczej jego nieodwracalność. Nie ma tutaj jasnych reguł pozwalających stwierdzić kiedy rozkład pożycia małżonków jest nieodwracalny. Zależy to od konkretnych okoliczności. Z reguły jeśli strony są zdecydowane co do swoich żądań, twierdzą, że decyzja jest przemyślana, a związek psuł się lub był martwy już od dłuższego czasu sąd przyjmie trwałość rozkładu pożycia. Może jednak być też tak, że jednostkowe zachowanie jednego z małżonków spowoduje nieodwracalność rozpadu (np. zdrada, dopuszczenie się przestępstwa wobec drugiego małżonka).

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ