fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Ustalenie nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym

Co do zasady udziały małżonków w majątku pozostałym po ustaniu wspólności małżeńskiej są równe. Oznacza to, że podział majątku wspólnego będzie następował w proporcji pół na pół. Taki sposób podziału budzi często wiele emocji i odbierany jest jako niesprawiedliwy przez stronę, która osiągała w czasie trwania małżeństwa wyższe zarobki.

Czy zatem można ustalić podział majątku pomiędzy małżonkami w innym udziale niż pół na pół?

Tak można, jednak uzyskanie pozytywnego rezultatu w postaci ustalenia przez sąd nierównych udziałów jest sporym wyczynem, ale po kolei…

Trzeba zacząć od tego, że wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku należy złożyć najpóźniej w toku postępowania o podział majątku przed sądem I instancji. Najbezpieczniej zrobić to już we wniosku inicjującym postępowanie.

Jakie warunki muszą być spełnione, żeby można było skutecznie domagać się ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym?

Po pierwsze, jeden z małżonków musi zgłosić takie żądanie. Bez inicjatywy żadnej ze stron, sąd będzie przyjmował domniemanie, że udziały są równe.

Po drugie, muszą istnieć ważne powody przemawiające za takim ustaleniem udziałów w majątku wspólnym. Kiedy będziemy mieli do czynienia z takimi powodami? Orzecznictwo Sądu Najwyższego podpowiada, że sformułowanie „ważne powody” należy rozumieć jako całokształt okoliczności, przemawiających za tym, że ustalenie równych udziałów będzie niesłuszne ze względów moralnych i etycznych.

Nie oznacza to zatem, że w każdym wypadku, kiedy jedno z małżonków zarabia więcej i w znacznie większym stopniu przyczyniło się do powstania majątku, sąd ustali nierówny podział udziałów. Uzyskanie takiego orzeczenia będzie możliwe tylko wówczas, jeśli zachowanie drugiego małżonka będzie można uznać za naganne z moralnego punktu widzenia. Chodzi tu np. o sytuację, w której jeden z małżonków pracuje zawodowo, natomiast drugi trwoni majątek na hazardzie, narkotykach, pijaństwie zaniedbując przy tym życie rodzinne i wszelkie starania o zapewnienie środków na utrzymanie rodziny. Warto zauważyć, że istotne są tylko okoliczności zawinione tzn. że choroba psychiczna jednego z małżonków nie będzie stanowiła ważnego powodu uzasadniającego nierówny podział majątku.

[contact-form-7 id=”1360″ title=”Szybki kontakt_copy”]

Po trzecie, warunkiem ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym jest faktyczne przyczynienie się przez jednego z małżonków w wyższym stopniu do powstania tego majątku. Należy przy tym zaznaczyć, że sąd dokonując tej oceny, bierze pod uwagę także wysiłek włożony w osobiste wychowanie dzieci i prowadzenie domu. Zatem nie zawsze wyższe zarobki będą gwarantować wyższy stopień przyczynienia się do powstania majątku wspólnego.

Wszystkie powyższe okoliczności musi udowodnić ta strona, która domaga się ustalenia nierównych udziałów. Jeśli przedstawione dowody sąd uzna za niewystarczające, przyjmie równość udziałów.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂
[fb_button]

[contact-form-7 id=”734″ title=”Szybki kontakt”]

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku