Pozostawanie małżonków w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej wiąże się z tym, że – na odpowiednich zasadach – jeden z małżonków może odpowiadać za długi zaciągnięte przez drugiego małżonka.
Jak ustanowić rozdzielność majątkową?
Co do zasady ustrój wspólności ustawowej ustaje z chwilą orzeczenia rozwodu. Czy wystąpienie z pozwem o rozwód jest jedynym sposobem na zniesienie wspólności małżeńskiej?
Do rozdzielności majątkowej małżonkowie mogą doprowadzić w każdym czasie zawierając umowę majątkową małżeńska. Umowa taka musi mieć formę aktu notarialnego.
Co gdy jeden z małżonków nie wyraża zgody na zawarcie intercyzy?
W takim wypadku pozostaje uzyskanie rozdzielności na mocy orzeczenia sądu. Z żądaniem ustanowienia rozdzielności przez sąd może wystąpić każdy z małżonków. Warunkiem uzyskania pozytywnego orzeczenia jest zaistnienie ważnych powodów.
Takie powody będą zachodzić jeśli jeden z małżonków trwoni majątek, nie interesuje się zapewnieniem rodzinie stabilizacji finansowej, stale podejmuje ryzykowane decyzje gospodarcze lub jest uzależniony od alkoholu, hazardu lub narkotyków itp. Sąd może ustanowić rozdzielność majątkową także wówczas, gdy małżonkowie pomimo trwania w formalnym związku, żyją w rozłączeniu (chodzi o przypadek tzw. separacji faktycznej).
Czy można ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną?
Co do zasady sąd ustanawia pomiędzy małżonkami rozdzielność majątkową z chwilą wydania orzeczenia. W wyjątkowych przypadkach, rozdzielność może zostać ustanowiona z datą wsteczną, a nawet z datą sprzed wniesienia powództwa. Takie orzeczenie może zostać wydane z bardzo istotnych względów, w szczególności wtedy, kiedy małżonkowie już od dłuższego czasu żyją w rozłączeniu.
Przeczytaj także: Podział majątku po rozwodzie