fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Ustanowienie rozdzielności majątkowej na żądanie jednego z małżonków

Pozostawanie małżonków w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej wiąże się z tym, że – na odpowiednich zasadach – jeden z małżonków może odpowiadać za długi zaciągnięte przez drugiego małżonka.

Co do zasady ustrój wspólności ustawowej ustaje z chwilą orzeczenia rozwodu. Czy wystąpienie z pozwem o rozwód jest jedynym sposobem na zniesienie wspólności małżeńskiej?

Do rozdzielności majątkowej małżonkowie mogą doprowadzić w każdym czasie zawierając umowę majątkową małżeńska. Umowa taka musi mieć formę aktu notarialnego.

Co gdy jeden z małżonków nie wyraża zgody na zawarcie intercyzy?

W takim wypadku pozostaje uzyskanie rozdzielności na mocy orzeczenia sądu. Z żądaniem ustanowienia rozdzielności przez sąd może wystąpić każdy z małżonków. Warunkiem uzyskania pozytywnego orzeczenia jest zaistnienie ważnych powodów.

Takie powody będą zachodzić jeśli jeden z małżonków trwoni majątek, nie interesuje się zapewnieniem rodzinie stabilizacji finansowej, stale podejmuje ryzykowane decyzje gospodarcze lub jest uzależniony od alkoholu, hazardu lub narkotyków itp. Sąd może ustanowić rozdzielność majątkową także wówczas, gdy małżonkowie pomimo trwania w formalnym związku, żyją w rozłączeniu (chodzi o przypadek tzw. separacji faktycznej).

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną?

Co do zasady sąd ustanawia pomiędzy małżonkami rozdzielność majątkową z chwilą wydania orzeczenia. W wyjątkowych przypadkach, rozdzielność może zostać ustanowiona z datą wsteczną, a nawet z datą sprzed wniesienia powództwa. Takie orzeczenie może zostać wydane z bardzo istotnych względów, w szczególności wtedy, kiedy małżonkowie już od dłuższego czasu żyją w rozłączeniu.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku