fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Zniesienie alimentów, czyli wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Jak ustalić chwilę, w której wygasa obowiązek alimentacyjny?

Moment wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego (zniesienia alimentów) zależy od tego, kogo dotyczą alimenty i kto jest zobowiązany do ich zapłaty. Ze względu na to, że na blogu koncentruje się na zagadnieniach związanych z zakończeniem małżeństwa wyjaśnię Ci zasady wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego pomiędzy byłymi małżonkami oraz pomiędzy rodzicami, a dziećmi.

Początkowo miałem zamiar to zrobić w jednym miejscu, jednak ze względu na ilość informacji postanowiłem podzielić ten wpis na kilka części. Poniżej wyjaśniam zasady wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego względem byłego małżonka.

Na temat alimentów dotyczących dzieci przeczytasz tutaj: Wygaśnięcie alimentów na dziecko

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka?

W przypadku zniesienia alimentów na małżonka sytuacja jest stosunkowo prosta, a zasady znacznie bardziej przejrzyste, niż w przypadku alimentów na dzieci. Pisałem już o tym w kilku miejscach na blogu, ale nie zaszkodzi usystematyzować tych wiadomości.

Po pierwsze w każdym przypadku obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy były małżonek wstąpi w ponowny związek małżeński. Problem jest taki, że musi to być formalny związek. Wszelkie związki nieformalne – tzw. konkubinaty nie powodują automatycznie ustania tego obowiązku.

Nie oznacza to jednak, że w wypadku gdy małżonek jest w takim związku, nie warto walczyć o zniesienie lub choćby obniżenie alimentów. W końcu prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego z inną osobą ma wpływ na zakres potrzeb i sytuację materialną, a te okoliczności są brane przez sądy przy ustalaniu lub określaniu wysokości alimentów. Po prostu w takim wypadku Twoja sprawa sądowa będzie trudniejsza.

Czy do stwierdzenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego konieczne jest przeprowadzenie sprawy sądowej? Niestety z reguły tak, ale o tym opowiem Ci w innym miejscu

Dalsze przypadki uzasadniające wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec małżonka zależą od tego, w jaki sposób został orzeczony rozwód.

Jeśli w wyroku sąd nie orzekał o tym, czy i kto ponosi winę za rozpad małżeństwa alimenty – o ile zostały zasądzone – wygasają w przypadku upływu 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Bardzo rzadko i w uzasadnionych wypadkach sąd może przedłużyć okres alimentacji (np. kiedy były małżonek jest ciężko chory lub wymaga kosztownej rehabilitacji).

W wypadku, gdy w wyroku rozwodowym sąd orzekł, że oboje małżonkowie ponoszą winę za rozpad małżeństwa tej granicy 5 letniej nie ma. W takim wypadku wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec byłego małżonka jest możliwe tylko wówczas, gdy nie jest on już w niedostatku.

Ta okoliczność uzasadnia także wygaśnięcie alimentów przed upływem 5 letniego okresu w sytuacji, gdy rozwód zakończył się wyrokiem bez orzekania o winie.

Więcej: Co to jest niedostatek?

Zasady przyznawania alimentów w przypadku gdy rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jednego z nich są nieco inne. W takim wypadku również wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego następuje na zupełnie innych zasadach.

W skrócie można powiedzieć, że małżonek niewinny może otrzymywać alimenty, jeśli rozwód doprowadził do pogorszenia jego sytuacji materialnej. Trzeba trochę „pogdybać” i zastanowić się co by było gdybyście dalej byli małżeństwem. W jakiej sytuacji majątkowej znajdowałby się drugi małżonek.

Mając to na uwadze, można wystąpić o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, kiedy małżonek niewinny własnymi siłami osiągnie taką sytuację materialną, jak miałby gdyście dalej byli małżeństwem.

Pisałem, że stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wymaga z reguły przeprowadzenia sprawy sądowej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Sprawa sądowa o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku