Zniesienie alimentów, czyli wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Spis treści
wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Jak ustalić chwilę, w której wygasa obowiązek alimentacyjny?

Moment wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego (zniesienia alimentów) zależy od tego, kogo dotyczą alimenty i kto jest zobowiązany do ich zapłaty. Ze względu na to, że na blogu koncentruje się na zagadnieniach związanych z zakończeniem małżeństwa wyjaśnię Ci zasady wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego pomiędzy byłymi małżonkami oraz pomiędzy rodzicami, a dziećmi.

Początkowo miałem zamiar to zrobić w jednym miejscu, jednak ze względu na ilość informacji postanowiłem podzielić ten wpis na kilka części. Poniżej wyjaśniam zasady wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego względem byłego małżonka.

Na temat alimentów dotyczących dzieci przeczytasz tutaj: Wygaśnięcie alimentów na dziecko

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka?

W przypadku zniesienia alimentów na małżonka sytuacja jest stosunkowo prosta, a zasady znacznie bardziej przejrzyste, niż w przypadku alimentów na dzieci. Pisałem już o tym w kilku miejscach na blogu, ale nie zaszkodzi usystematyzować tych wiadomości.

Po pierwsze w każdym przypadku obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy były małżonek wstąpi w ponowny związek małżeński. Problem jest taki, że musi to być formalny związek. Wszelkie związki nieformalne – tzw. konkubinaty nie powodują automatycznie ustania tego obowiązku.

Nie oznacza to jednak, że w wypadku gdy małżonek jest w takim związku, nie warto walczyć o zniesienie lub choćby obniżenie alimentów. W końcu prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego z inną osobą ma wpływ na zakres potrzeb i sytuację materialną, a te okoliczności są brane przez sądy przy ustalaniu lub określaniu wysokości alimentów. Po prostu w takim wypadku Twoja sprawa sądowa będzie trudniejsza.

Czy do stwierdzenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego konieczne jest przeprowadzenie sprawy sądowej? Niestety z reguły tak, ale o tym opowiem Ci w innym miejscu

Dalsze przypadki uzasadniające wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec małżonka zależą od tego, w jaki sposób został orzeczony rozwód.

Jeśli w wyroku sąd nie orzekał o tym, czy i kto ponosi winę za rozpad małżeństwa alimenty – o ile zostały zasądzone – wygasają w przypadku upływu 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Bardzo rzadko i w uzasadnionych wypadkach sąd może przedłużyć okres alimentacji (np. kiedy były małżonek jest ciężko chory lub wymaga kosztownej rehabilitacji).

W wypadku, gdy w wyroku rozwodowym sąd orzekł, że oboje małżonkowie ponoszą winę za rozpad małżeństwa tej granicy 5 letniej nie ma. W takim wypadku wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec byłego małżonka jest możliwe tylko wówczas, gdy nie jest on już w niedostatku.

Ta okoliczność uzasadnia także wygaśnięcie alimentów przed upływem 5 letniego okresu w sytuacji, gdy rozwód zakończył się wyrokiem bez orzekania o winie.

Więcej:

Zasady przyznawania alimentów w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie (gdy rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jednego z nich) są nieco inne. W takim wypadku również wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego następuje na zupełnie innych zasadach.

W skrócie można powiedzieć, że małżonek niewinny może otrzymywać alimenty, jeśli rozwód doprowadził do pogorszenia jego sytuacji materialnej. Trzeba trochę „pogdybać” i zastanowić się co by było gdybyście dalej byli małżeństwem. W jakiej sytuacji majątkowej znajdowałby się drugi małżonek.

Mając to na uwadze, można wystąpić o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, kiedy małżonek niewinny własnymi siłami osiągnie taką sytuację materialną, jak miałby gdyście dalej byli małżeństwem.

Pisałem, że stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wymaga z reguły przeprowadzenia sprawy sądowej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Sprawa sądowa o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ