Zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku należytej opieki, dbanie o jego rozwój i ochronę jego interesów. Od urodzenia do uzyskania pełnoletności dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską rodziców. Nie jest ona jednak dana raz na zawsze, a możliwa jest sądowa ingerencja we władzę rodzicielską.
Jak uzyskać prawo do opieki nad dziećmi po rozwodzie?
Często w sprawach rodzinnych pojawia się pytanie jak zdobyć prawo do opieki nad dziećmi po rozwodzie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem wszystko zależy od konkretnej sprawy. Zacznijmy od tego, że czym innym jest władza rodzicielska a czym innym kontakty z dzieckiem. Często pojęcia te są mylone czy utożsamiane.
Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom od urodzenia dziecka. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Sąd może ograniczyć lub pozbawić władzy rodzicielskiej jednego z rodziców, lub obojga. Wyłączna władza rodzicielska nie oznacza, że drugi rodzic nie może mieć kontaktów z dzieckiem. Rodzic, który ma ograniczoną władzę rodzicielską lub został jej pozbawiony, dalej może więc mieć kontakty z dzieckiem. Pozbawienie władzy rodzicielskiej wymaga wykazania, że władza rodzicielska nie może być wykonywana:
- z powodu trwałej przeszkody (np. długotrwała choroba rodzica) albo
- jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub
- w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka.
Przede wszystkim ingerencja sądu we władzę rodzicielską jest uzasadniona w sytuacjach gdy rodzic jest osobą uzależnioną od alkoholu czy innych używek, cierpi na chorobę o podłożu psychicznym, które może zagrażać dobru dziecka lub też zaniedbuje swoje obowiązki rodzicielskie.
Jeżeli rodzice chcą porozumieć się w kwestiach dotyczących dziecka, mogą zawrzeć na piśmie porozumienie rodzicielskie, w którym mogą ustalić kwestie dotyczące wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem czy bieżących obowiązków rodziców. Jednak rozwiązanie to wymaga wypracowania zgodnego stanowiska przez obydwu małżonków. Przydatna może okazać się mediacja w sprawach opieki nad dziećmi.
Jakie są kroki do uzyskania pełnej opieki nad dziećmi?
Jeżeli chcemy, aby wyłączna władza rodzicielska przysługiwała jednemu z rodziców, powinniśmy skierować do sądu wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej lub możemy wnioskować o jej ograniczenie. Wniosek taki należy skierować do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Wskazać należy, że możemy także ustalić miejsce zamieszkania dziecka przy danym rodzicu czy też ustalić kontakty rodzica. Wniosek należy odpowiednio uzasadnić. Kryteria oceny w sprawach opieki nad dziećmi powiązane są z dobrem dziecka, którym musi kierować się sąd.
Postępowanie sądowe w sprawie opieki nad dziećmi będzie obejmowało rozprawy, w tym przesłuchani zostaną rodzice dziecka, a niekiedy wysłuchane może być także i samo dziecko.
Co robić, aby zwiększyć szanse na uzyskanie opieki nad dziećmi?
To jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania opieki nad dziećmi, zależy od okoliczności sprawy. Dowodami w sprawie o uzyskanie pełnej opieki nad dzieckiem może być wszystko, co będzie popierać nasze twierdzenia. Przykładowo jeżeli twierdzimy, że rodzic nadużywa alkoholu, możemy załączyć notatki z interwencji policji, czy też powołać na tę okoliczność zeznania świadka. Zeznania świadków są niezwykle przydatnym środkiem dowodowym, gdyż mogą dostarczać wielu informacji o sytuacjach, w których doszło do narażenia dobra dziecka. Dowodami w sprawie o rozwód mogą być także zdjęcia, nagrania czy też zaświadczenia od lekarzy.
Walka o opiekę nad dzieckiem wiąże się z dużym ładunkiem emocjonalnym. Warto w sprawach związanych z opieką nad dzieckiem udać się po pomoc do adwokat rozwód Wrocław, który znając specyfikę tego rodzaju spraw, często spojrzy na nie innym okiem. To jak przygotować się do walki o opiekę nad dziećmi często wymaga doświadczenia. Sprawy związane z pełną opieką nad dzieckiem w przypadku gdy między rodzicami istnieje spór, często wymagają opracowania taktyki procesowej i powołania odpowiednich dowodów.
Czy sąd zawsze przyznaje matce prawo do opieki nad dziećmi?
Oczywiście jest to mit, z którym nadal często się spotykam. Prawo do opieki nad dziećmi po rozwodzie przyznawane jest temu z rodziców, który daje lepsze gwarancje zapewnienia dziecku właściwych warunków do rozwodu, poczucia bezpieczeństwa i opieki. Czasami rodzicem tym jest matka, czasami ojciec. Wszystko zależy od okoliczności danej sprawy. Z racji wieku problematyczne jest przyznanie opieki nad niemowlakiem ojcu, bowiem to matka w pierwszych miesiącach życia dziecka jest w większości przypadków pierwszoplanowym rodzicem, ze względu na szczególną więź, która wytwarza się w pierwszym okresie życia dziecka.
Często w sprawach dotyczących opieki nad dziećmi wypowiadają się biegli, którzy odnoszą się do kompetencji wychowawczych rodziców, ale także sytuacji dziecka i jego potrzeb.
Sprawy rodzinne, w tym rozwód bez orzekania o winie lub też z jej orzeczeniem, wymagają wiele empatii, ale także merytorycznej wiedzy i doświadczenia. Warto sprawy te powierzyć w ręce profesjonalisty.