W przypadku rozwodu rodziców konieczne jest ustalenie miejsca pobytu małoletniego dziecka. Ustalenie miejsca pobytu dziecka po rozwodzie dokonują rodzice w drodze zawartego przez nich porozumienia lub sąd wydając odpowiednie orzeczenie, z kim ma mieszkać dziecko po rozwodzie. Decyzja dotycząca tego, z kim ma mieszkać dziecko po rozwodzie, jest jednym z najważniejszych i najbardziej emocjonalnie obciążających aspektów procesu rozwodowego, ponieważ wielokrotnie jest kwestią sporną.
Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie
Czym jest miejsce zamieszkania według Kodeksu cywilnego art. 25? Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejsce zamieszkania dziecka reguluje z kolei art. 26 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy. Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.
Kryteria ustalania miejsca zamieszkania dziecka
W przypadku ustalania miejsca zamieszkania dziecka przez sąd powinien on szczegółowo i wyczerpująco zbadać sprawę, między innymi biorąc pod uwagę:
- z kim dziecko mieszkało do tej pory,
- jakie relacje łączą dziecko z obojgiem rodziców,
- gdzie znajdowało się wspólne miejsce zamieszkania rodziców i dziecka przed rozpadem małżeństwa,
- który z rodziców charakteryzuje się większymi predyspozycjami opiekuńczo-wychowawczymi.
Czy dziecko może zdecydować, z którym rodzicem chcę mieszkać? Niepełnoletnie dzieci nie mogą zdecydować, z którym rodzicem będą mieszkać po rozwodzie. To sąd w wyroku rozwodowym decyduje o miejscu zamieszkania dziecka, mając na względzie przede wszystkim jego dobro.
Czy zdarzają się sytuacje kiedy dziecko ma prawo zdecydować o miejscu swojego pobytu? Co do zasady dziecko nie może samo decydować o miejscu swojego pobytu. Sąd w wyroku rozwodowym określa miejsce zamieszkania dziecka, orzeka o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej, podziale kosztów utrzymania i wychowania, kontaktach rodziców z dzieckiem. Jeżeli rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości dziecka na to pozwala, sąd w sprawie dotyczącej małoletniego dziecka może je wysłuchać, a następnie rozważyć, w jakim stopniu uwzględnić rozsądne życzenia dziecka dotyczące miejsca swojego pobytu.
W przeważającej większości przypadków miejsce zamieszkania dziecka jest przy matce. Co oznacza miejsce zamieszkania dziecka przy matce? Miejsce zamieszkania przy matce oznacza, że miejscem zamieszkania dziecka jest każdorazowo miejsce zamieszkania matki. Miejsce zamieszkania dziecka przy matce ustala się zazwyczaj wtedy, gdy sprawa dotyczy noworodka czy niemowlaka. W innych przypadkach sąd może ustalić miejsce zamieszkania dziecka przy ojcu, jedna stosunkowo robi to rzadziej.
Rozwód a ustalenie miejsca pobytu dziecka
Kiedy najczęściej pojawia się kwestia ustalenia miejsca pobytu dziecka? Kwestia ustalenia miejsca pobytu dziecka pojawia się najczęściej w przypadku separacji lub rozwodu małżonków, kiedy to jeden z nich wyprowadza się ze wspólnego domu. W takiej sytuacji małoletnie dzieci pozostają z jednym z rodziców, w jego miejscu zamieszkania.
Orzekając rozwód bez orzekania o winie, jak również rozwód z orzeczeniem o winie, sąd musi uregulować kwestie dotyczące małoletnich dzieci.
Jakie postanowienia najczęściej zawiera wyrok rozwodowy w kontekście dzieci? Wyrok rozwodowy najczęściej zawiera postanowienia dotyczące władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dzieci, alimentów oraz kontaktów z dziećmi.
Zmiana zamieszkania dziecka bez zgody rodzica
Wielokrotnie w mojej praktyce zawodowej zdarzały się sytuacje kiedy to matka zmieniała miejsce zamieszkania dziecka bez zgody ojca, nie informując go nawet o tym fakcie. Czy matka ma prawo zmienić miejsce zamieszkania dziecka bez zgody ojca? Jeżeli zgoda ojca jest wymagana, a on odmawia udzielenia zgody na zmianę miejsca zamieszkania dziecka, to matka, która chciałaby taką zmianę przeprowadzić, musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na dokonanie tej czynności. Zgoda sądu zastępuje wówczas zgodę ojca.
Sądowe ustalenie miejsca pobytu dziecka
Jak można sądownie ustalić miejsce pobytu dziecka? W celu sądowego ustalenia miejsca pobytu dziecka konieczne jest złożenie wniosku o ustalenie, że miejscem zamieszkania małoletniego jest miejsce zamieszkania rodzica, który pełni nad dzieckiem pieczę. Wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka powinien spełniać wymogi pisma procesowego. Wniosek ten jest podstawą decyzji sądu. Adwokat rozwód Wrocław pomaga w sporządzeniu skutecznego wniosku o ustalenie miejsca pobytu dziecka.