Separacja jest instytucją zbliżoną do rozwodu, nie prowadzi jednak do ustania małżeństwa. Wiele osób może więc zastanawiać się jak żyć w separacji? Z jednej strony życie w separacji powinno umożliwić małżonkom zorientowanie się, czy ich małżeństwo można jeszcze naprawić, czy też jedyną drogą, jaką im pozostała jest rozwód. Z drugiej strony separacja często jest też czasem, w którym małżonkowie mogą od siebie odpocząć i nabrać dystansu do konfliktu, który między nimi powstał. Wydawać by się mogło, że życie w separacji pod jednym dachem niekoniecznie musi temu sprzyjać. Separacja a wspólne mieszkanie – czy to w ogóle możliwe?
Czy można być w separacji i mieszkać razem?
Separacja a mieszkanie razem forum, wspólne mieszkanie po rozwodzie z żoną forum – to jedne z częściej wyszukiwanych fraz dotyczących separacji, czy rozwodów. Czy podczas separacji można mieszkać razem? Nie ma żadnego przepisu prawa, który by tego zabraniał, wspólne mieszkanie po separacji to jednak bardziej złożony temat. Ciężko bowiem nie zauważyć, że dzielenie mieszkania przez małżonków, z reguły jest uzewnętrznieniem łączących ich więzi, trudno bowiem wyobrazić sobie związek bez mieszkania razem. Czy separacja sądowa i wspólne zamieszkiwanie da się pogodzić? Czy życie w separacji pod jednym dachem może mieć jakieś negatywne skutki dla małżonków?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Dużo zależy od tego, jaki cel dla małżonków ma spełnić separacja i jakie są powody do separacji. Jeżeli chcą oni przepracować problemy i konflikty, jakie niszczą ich małżeństwo, na dłuższą metę, życie w separacji pod jednym dachem może być w tym pomocne. Ciężko wyobrazić sobie, żeby małżonkowie mogli dojść do jakichkolwiek konstruktywnych wniosków gdy mieszkają osobno i mają ograniczony kontakt.
Separacja a rozwód – nieco inaczej wygląda sytuacja gdy orzeczenie separacji ma stanowić wstęp do założenia sprawy o rozwód. Przesłanką orzeczenia rozwodu jest m.in. trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego m.in. na płaszczyźnie gospodarczej. Rozkład więzi małżeńskich często wiąże się natomiast z zaprzestaniem wspólnego mieszkania pod jednym dachem. Jak zostało już przeze mnie wskazane związek bez mieszkania razem, często tak w oczach społeczeństwa, jak i sądu, traktowany jest jak relacja, w której więzi i emocje zdążyły już wygasnąć.
Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja życiowa może ułożyć się różnie i może zdarzyć się tak, że życie w separacji pod jednym dachem będzie koniecznością, a nie wyborem małżonków. Czy separacja pod jednym dachem nie będzie przeszkodą do ewentualnego orzeczenia rozwodu w przyszłości? To wcale nie musi być problem. W toku postępowania rozwodowego małżonkowie musieliby natomiast na pewno wykazać, że życie w separacji pod jednym dachem wymusiły na nich niezależne okoliczności, a ich relacja mimo wszystko trwale i zupełnie wygasła na każdej płaszczyźnie. Warto wiedzieć również kiedy nie warto ratować małżeństwa.
Co daje prawnie separacja?
Separacja małżeńska w swoich skutkach jest dość mocno zbliżona do rozwodu, choć oczywiście nie prowadzi do rozwiązania małżeństwa. Do jakich skutków prowadzi więc procedura separacji sądowej? Co się należy żonie w separacji? Prawomocna separacja wpływa na dziedziczenie małżonków – po uprawomocnieniu się wyroku nie dziedziczą oni po sobie na podstawie ustawy (możliwe jest więc wyłącznie dziedziczenie testamentowe).
Kolejnym skutkiem orzeczenia przez sąd separacji jest powstanie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. W efekcie tego każdy z małżonków samodzielnie zasila swój odrębny majątek oraz samodzielnie odpowiada za zaciągnięte w tym okresie długi. Po orzeczeniu separacji małżonkowie nie mogą również rozliczać się wspólnie z podatku PIT.
W wyroku stwierdzający separację możliwe jest orzeczenie alimentów i ustalenie o kontaktach z dziećmi. Wzmiankę o separacji umieszcza się w akcie małżeństwa. Dodatkowo w wyroku sądu dotyczącym separacji możliwe jest orzekanie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. Na żądanie małżonka i po spełnieniu przesłanek możliwa jest eksmisja małżonka przy separacji.
Dowiedz się więcej sytuacji rodzinnej podczas separacji:
Ile może trwać separacja małżeńska?
Ile trwa separacja? W orzeczeniu o separacji sąd nie czyni wzmianki na temat tego jak długo ma trwać separacja. Dzieje się tak nie bez przyczyny – przepisy prawa nie wskazują minimalnego ani maksymalnego czasu trwania separacji. Oznacza to, że małżonkowie żyją w separacji tak długo, jak długo uznają to za konieczne. Sąd zniesie separację dopiero na zgodny wniosek stron.
Sprawdź również, jak wygląda nieoficjalna separacja.
Co się należy żonie w separacji?
Separacja ma przede wszystkim dać małżonkom szansę na naprawienia ich wzajemnych relacji. Jednocześnie, co zostało już zaznaczone, małżonkowie mają prawo dochodzić dodatkowych roszczeń w związku z separacją. Odpowiadając na pytanie co się należy żonie w separacji wskazać można podsumowująco, że (po spełnieniu i wykazaniu ustawowych przesłanek) w postępowaniu w sprawie separacji można dochodzić m.in. alimentów na dziecko, ustalenia kontaktów z dziećmi, orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania, a nawet eksmisji z mieszkania.