Obojętność w związku – czym jest i jak z nią walczyć?

Spis treści
obojętność w związku


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Obojętność w związku to jedna z oznak, że dzieje się w nim nie najlepiej. Poczucie osamotnienia i narastający brak emocji sprawiają, że partnerzy są względem siebie nastawieni coraz bardziej niechętnie – szczególnie, jeśli trwają one od dłuższego czasu.

Relacje międzyludzkie zawsze są skomplikowane. Jeśli jednak nie pracujesz nad nimi dosłownie każdego dnia, nigdy odpowiednio się w nich nie odnajdziesz, nie dostrzegając szerszej perspektywy – tej najważniejszej, czyli sensu wspólnego życia, z którego można czerpać radość, nawet pomimo wielu spędzonych razem lat.

Czym jest obojętność w związku? Co zrobić, jeśli odczuwasz obojętność względem swojego partnera? Jakie są skuteczne sposoby na to, aby zażegnać kryzys i znowu poczuć siłę, płynącą ze wspólnego zaangażowania w Waszą przyszłość? Sprawdźmy!

Obojętność emocjonalna – co to jest?

Stan obojętności emocjonalnej to po prostu brak odczuwania jakichkolwiek pobudzających uczuć. Jeśli się w nim znajdziesz, właściwie jest Ci wszystko jedno. Nie towarzyszą Ci żadne silne emocje. Niezależnie od tego, co się wydarzy, przyjmujesz to ze stoickim spokojem. W pełni zrezygnowany, nie masz chęci, aby cokolwiek zmienić czy ulepszyć – po prostu nie dostrzegasz w tym żadnego sensu.

Obojętność wobec partnera można więc wytłumaczyć bardzo podobnie, jednak przykładając szablon do Waszych relacji. Obojętność w związku objawia się niechęcią względem wykonywania wspólnie jakichkolwiek czynności, ignorowaniem potrzeb drugiej osoby i niewyrażaniem jakiegokolwiek zainteresowania tym co dzieje się z drugą osobą.

Przestajesz rozmawiać ze swoim partnerem czy partnerką, nie obchodzą Cię jej lub jego uczucia, zapominasz o tym, co ważne i nie czujesz chęci, by dalej tworzyć wspólny związek.

Po pewnym czasie, z pełnym opanowaniem przyjmujesz fakt, że jest jak jest – nie uczestniczysz już nawet w podejmowaniu decyzji dotyczących Was, bo po prostu nie masz na to ochoty.

Brak bliskości, czułości i zainteresowania zaczyna działać również w drugą stronę. Następuje wypalenie. Czy jednak całkowite – zależy to tylko od tego jak potraktujemy kryzys.

Obojętność wobec partnera – skąd się bierze?

Jeśli w związku pojawia się stan obojętności, a któraś z jego stron lub obie, widzą w nim jeszcze szansę na przyszłość, najważniejsze jest to, aby odpowiednio szybko ją dostrzec i ustalić jej przyczynę.

Nigdy nie jest bowiem tak, że obojętność w związku pojawia się sama z siebie. Każdorazowo, tak jak i w innych sytuacjach w życiu, istnieje ciąg przyczynowo-skutkowy, który finalnie sprawia, że w naszym życiu dzieje się gorzej, nie najlepiej, a nawet i bardzo źle.

Dlaczego obojętność w związku się pojawia? Sprawdźmy, jakie są jej najważniejsze przyczyny.

Zbyt intensywny/za mało intensywny tryb życia

Nierzadko wybierając tryb swojego życia, ludzie nie zastanawiają się nad tym, w jaki sposób będzie on oddziaływał w dłuższej perspektywie na codzienność. Może się również zdarzyć, że nie tylko wpłynie on na Twoją osobę, ale i Wasz związek. Dlaczego?

Jeśli żyjesz zbyt szybko, spędzasz wiele godzin (i nadgodzin) w pracy, może okazać się, że nie masz już ani sił, ani jakichkolwiek chęci na coś innego. Życie pędzi, a Ty przestajesz kurczowo czepiać się swoich oczekiwań w związku czy małżeństwie, skupiając się tylko na karierze i kolejnych awansach zawodowych.

Wiecznie zmęczony, zapominasz o przyjemności i gubisz gdzieś myśli o partnerze czy żonie. Budowanie relacji to codzienna praca – jeśli będziesz żyć zbyt szybko i zbyt intensywnie, zwyczajnie nie znajdziesz czasu na jej wykonanie. Wskutek tego, w rzeczywistości stracisz przez to coś bardzo cennego…

Działa to jednak w dwie strony. Jeśli Twoje życie jest pełne stagnacji i zrezygnowania, a Ty traktujesz je z wręcz przerażającą obojętnością, przypominając raczej magmę i nie mając pomysłu na żadne ulepszenia, Twoja niechęć do całego świata, szybko zacznie oddziaływać również na relację, na którą się zdecydowałeś. Poruszanie się zawsze tym samym, utartym torem, zmęczyłoby finalnie chyba każdego.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wypośrodkowanie prowadzonego trybu życia. Zaprowadzenie porządku w tej kwestii – takiego, który ustalicie wspólnie i który będzie odpowiadał obu stronom, spowoduje, że i między Wami będzie się układać o wiele lepiej.

Czas dla każdego z Was, dla Was w małżeństwie czy parze i czas na realizację zawodowych marzeń trzeba ułożyć dokładnie – wiedząc, jak ważny jest każdy z nich.

Choroba/depresja a brak emocji

Jeśli drugiej osobie przydarzy się wypadek czy też zostanie u niego zdiagnozowana choroba, możliwe jest, że to właśnie konsekwencje tego wydarzenia znajdą się u niej na pierwszym miejscu, zupełnie przyćmiewając wszystko inne. Na dłuższy czas dana osoba skupi się przede wszystkim na sobie. I nie ma w tym niczego złego, ani nietypowego!

W takiej sytuacji z obojętnością, która jest niejako naturalnym następstwem choroby czy wypadku, musicie poradzić sobie wspólnie. Praca nad emocjami, złagodzenie cierpienia tak bardzo jak jest to możliwe, wsparcie bliskich oraz rodziców będą w tym przypadku bardzo ważne. Lęk o przyszłość, znajdujące się na piedestale troski, złość i zmęczenie, które czujemy to najczęściej tylko tymczasowe trudności. Takie, które można pokonać.

W takiej sytuacji ster należy w pełni do Ciebie. To Ty musisz skorzystać z całej posiadanej motywacji, rozważyć swoje zachowanie i okazać pełne zrozumienie dla wyjątkowego stanu męża, żony czy partnera.

Brak zaangażowania nie tylko w związek, ale i w całą rzeczywistość, może jednak również wskazywać na depresję. Jeśli druga strona od dłuższego czasu nie pokazuje żadnych uczuć, niechętnie kontaktuje się z innymi ludźmi, nie inicjuje żadnych inwestycji w Wasz związek, nie panuje nad emocjami i dawno zapomniała już o bliskości czy definicji przyjemności, choć przez całe życie zachowywała się kompletnie inaczej, bardzo możliwe, że choruje na depresję (która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn).

Jeśli podejrzewasz, że tak może być, pierwszym krokiem jest oczywiście wspólna rozmowa. Druga osoba niekoniecznie musi dostrzegać u siebie zaistnienie tego problemu. Niekiedy może się on znajdować dopiero w początkowej fazie – a czym szybciej zaczniecie walczyć z problemem, tym szybciej w małżeństwie czy związku będzie dziać się lepiej, a grożące Wam rozstanie całkowicie się rozmyje. Pomocne zdecydowanie okaże się skorzystanie z psychoterapii.

Poczucie osamotnienia, wynikające z… braku właściwej komunikacji…

Jeśli Wasze rozkłady dnia całkowicie się różnią i najczęściej jedynie mijacie się w kuchni czy korytarzu, spiesząc do swoich zajęć, nic dziwnego, że ciężko jest Wam poradzić sobie z obojętnością, którą jedno z Was lub też oboje, odczuwacie w coraz większym stopniu.

Nawet mając kompletnie różne poglądy na to, jak powinien wyglądać dzień, można bowiem ustalić co tak naprawdę jest ważne – nie dla każdego z Was, ale dla Was dwojga. Jeśli nie będziecie w stanie wygospodarować dla siebie wspólnych chwil czy wolnych dni, komunikacja w końcu zaniknie całkowicie, początkowo ograniczając się do minimum. Będziecie rozmawiać o tym, czy druga strona zapłaciła już rachunki, kto przygotowuje na jutro obiad albo o wycieczce dzieci, organizowanej przez szkołę.

…a to właśnie komunikacja buduje!

Nieistotne stanie się z kolei spełnianie oczekiwań, rozmowy o bliskości (czy te, które ją umacniają), wszystkie emocje i uczucia. Jeżeli związek jest pozbawiony komunikacji lub też staje się ona ograniczona… nie będzie mieć dobrej przyszłości. W relacji ludzie przede wszystkim potrzebują siebie nawzajem – a uczucia i emocje, które rodzą się pomiędzy nimi w związku czy w małżeństwie, podczas przeżywania ważnych chwil wspólnie, gruntuje właśnie właściwa komunikacja.

Obojętność – jak naprawić związek, w którym brakuje emocji?

Jeśli potrzeba bliskości tej drugiej osoby i emocje zaczęły zanikać w Waszym związku, ale oboje chcecie go kontynuować, istnieje wiele metod na to, aby przywrócić go na właściwe tory. Owszem – wymagają one czasu i pracy, ale finalnie zazwyczaj okazuje się, że zdecydowanie było warto.

Mówimy obojętności nie – po pierwsze: rozmowa

Ten punkt omówiliśmy sobie już wyższej, ale warto jeszcze raz podkreślić: komunikacja w relacji to absolutna podstawa. Nie zapominaj jednak również o tym, że codzienne rozmowy na pozornie błahe tematy również są bardzo ważne.

Po drugie: budowanie wspomnień i wspólnie spędzany czas a obojętność przeminie

Aby przestać czuć obojętność względem drugiej osoby, musisz coś zmienić. Ten stan nie minie samoistnie, a jedynie będzie się pogarszał. Aby zwalczyć obojętność, pora zadbać o stworzenie nowych wspomnień.

Dzielona pasja, wspólny wyjazd, kolacja w nowej restauracji, kino w zwykły dzień, szalona wyprawa pod namiot… Możliwości jest mnóstwo. Zróbcie coś zupełnie innego. Zadbajcie o zaistnienie nowych emocji. Spróbujcie rozpalić iskrę na nowo – a już niedługo o obojętności będziecie mogli spokojnie zapomnieć.

Po trzecie: odpowiednie podejście do siebie…

Obojętność względem drugiej osoby niekiedy bierze się także z tego, że… masz niewłaściwe podejście do siebie samego. Codziennie dozujesz sobie dawkę negatywnych emocji, powtarzając, że nie pasujesz do tej drugiej strony, że jest ona znacznie lepsza, że na pewno nie spełniasz jej wymogów, że pewnie Cię porzuci…

…to podstawa!

I tak od słowa do słowa, powtarzając to sobie do lustra każdego dnia, w końcu czujemy się źle i niepewnie – maskując to pancerzem obojętności.

Pozytywna manifestacja i docenianie siebie sprawią, że nie tylko Ty spojrzysz na siebie inaczej – z pewnością i druga osoba dostrzeże ten magiczny błysk, który tak jej się podobał, a wrócił właśnie do Twojego spojrzenia, dodając mu szelmowskiego uroku.

Po czwarte: dostrzeż obojętność i sam postanów ją pożegnać

Niekiedy jakikolwiek problem bardzo ciężko jest zauważyć samodzielnie – szczególnie, jeśli pojawia się on u nas samych. W przypadku obojętności, to właśnie jej wczesne dostrzeżenie może okazać się kluczem do sukcesu.

Dlatego miej oczy i uszy szeroko otwarte. Uważnie patrz, słuchaj i zastanawiaj się zarówno nad sobą, swoją drugą połową, jak i Waszą relacją. Może to brzmieć banalnie, ale w pędzie codzienności zwyczajnie często o tym zapominamy – o uważności, względem wszystkiego, co codziennie nas otacza. Jeśli to cenimy – zróbmy wszystko, aby pewnego dnia tego nie zabrakło.

 

 

 

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ