Kryzys czy koniec związku?

Spis treści
Kryzys czy koniec związku?


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Jeśli w Waszym związku od dawna kłębi się mnóstwo negatywnych emocji, myśląc o swojej przyszłości, warto zastanowić się nad tym, czy nie jest to najlepszy moment na zakończenie relacji. Kiedy Wasz związek staje się źródłem cierpienia, a Wy oboje – lub tylko jedno z Was – nie uważacie już, że to jedynie chwilowy kryzys, a trwały rozpad – rozejście się w dwie różne strony może okazać się najlepszą decyzją.

Jak przetrwać koniec związku? Jakie są minusy rozstania? W jaki sposób zakończyć związek, a w jaki sposób można spróbować jeszcze o niego zawalczyć? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania, towarzyszące zakończeniu związku.

Toksyczny związek – jak rozpoznać, że w Waszym związku dzieje się źle?

Jeśli związek jest toksyczny dla jednej lub obu ze stron, w zasadzie nie ma nad czym się zastanawiać – taką relację można (a nawet trzeba) jak najszybciej zakończyć. Co powinno być niepokojącym sygnałem, sugerującym, że Wasza relacja może być toksyczna?

Jeśli coraz częściej myślisz, że związek to dla Ciebie bolesne doświadczenie – coś jest zdecydowanie nie w porządku. Pora w końcu pomyśleć o swoich potrzebach, jeśli druga osoba od dawna je ignoruje i nie jest już źródłem szczęścia, a jedynie przysparza Ci upokorzeń.

Zakończenie związku toksycznego – czyli jakiego? Jak przetrwać koniec związku?

W związku toksycznym nie będzie Ci towarzyszyło poczucie bezpieczeństwa, a jedynie silne emocje – niestety, wyłącznie te negatywne. Mnóstwo wewnętrznego napięcia, ciągle zrzucane na Ciebie niesłusznie poczucie winy, unikanie otwartej komunikacji, agresja werbalna i niewerbalna, nadmierna kontrola, zachwiany system wartości, wyrażanie na różne sposoby całkowitego braku szacunku, okazywanie złości z najbardziej błahych powodów…

Takie uczucia i zachowania obecnego partnera zdecydowanie powinny być dla Ciebie tak zwaną czerwoną flagą z napisem: zakończ związek.

„John M. Gottman, badacz psychologii par, ustalił, że są cztery zachowania, które niczym Czterej Jeźdźcy Apokalipsy – tworzą silną prognozę dla rozpadu związku: krytykowanie, które zawiera uogólnione negatywne opinie; unikanie otwartej komunikacji; defensywność, zamykanie się w sobie; pogarda wobec drugiego” – przypomniała słowa znanego badacza w jednym z wywiadów psychoterapeutka Katarzyna Miller i zdecydowanie miała rację. Nie warto mieć u swojego boku kogoś, kto sprawia, że od dawna czujesz się źle i bezwartościowo – choć to trudne, zdecydowanie lepiej się rozstać.

Jakie są minusy towarzyszące zakończeniu związku?

Zakończeniu relacji towarzyszy wiele emocji – to naturalne. Jeśli była ona szkodliwa, po upływie odpowiedniego czasu najczęściej okazuje się, że rozstanie było najlepszą decyzją, jaką mogłeś czy mogłaś podjąć w swoim życiu. Na początku jednak często trudno dostrzec te wszystkie zalety i zmiany na lepsze.

Jeśli podejmiemy decyzję o tym, by zakończyć relację, przestać być w danym związku, musimy przede wszystkim przygotować się najpierw na to, że spotkają nas różne, nieprzyjemne sytuacje, a nam samym będzie trudno – przynajmniej na początku – przystosować się do nowej rzeczywistości.

Koniec związku = nowa rzeczywistość

Na przestrzeni lat zdecydowanie zdążyliśmy się już przyzwyczaić do życia we dwoje – podziału obowiązków domowych, troszczenie się o siebie nawzajem, wspólne spędzanie czasu wolnego, gotowanie czy dzielenie pasji.

Wszystko to, co dawniej budowało Wasz związek – zniknie wraz z jego końcem, pozostawiając jedynie uczucie pustki. Warto przyjąć jednak za pewnik, że tę pustkę da się wypełnić. Inaczej – jednak jest to w pełni możliwe.

Zakończenie związku – czy to dobra decyzja?

Nie dąż za wszelką cenę do tego, aby utrzymać związek, który dawno już się wypalił. Nie przyniesie Ci to szczęścia. Obawa przed nowym, nieznanym i właśnie przed tą wskazaną powyżej pustką, może być przytłaczająca – jednak nie jest niczym nie do przezwyciężenia.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu, dla dobra dzieci albo samego siebie, zdecydowałeś czy zdecydowałaś się podjąć werdykt o rozstaniu, pamiętaj o tym, że można przetrwać koniec związku. Na początku jest to niezwykle trudne, jednak z czasem do wszystkiego się przyzwyczaisz – i zaczniesz dokładać pierwsze „cegiełki” pod swoje nowe, lepsze życie.

Rozstanie a inni ludzie – koniec związku a przyjaciele

Boisz się odejść od drugiej osoby, bo obawiasz się co pomyślą sobie o tym inni? Błąd. To Wy jesteście najważniejsi, a nie to czy znowu znajdziecie się na językach znajomych, bo kończycie kolejną relację, czy zbyt szybko wchodzicie po niej w nową. Ważne jest to, żebyś to Ty czuł się szczęśliwy czy abyś czuła się szczęśliwa.

Jeżeli „koledzy” nie są w stanie zaakceptować, że jesteś oddzielnym bytem, a nie jedynie częścią pary, pozbawioną nagle drugiej połówki – najlepszym wyjściem będzie zakończenie i tych nieszczerych relacji. Po rozstaniu przyjaciele powinni Cię jedynie wspierać – nigdy zaś w jakikolwiek sposób oceniać.

Jak przetrwać koniec związku? Pomoc w zakończeniu związku

Stało się. On podjął decyzję o rozstaniu – albo została ona podjęta przez Ciebie. Chcesz odejść od drugiej osoby i jesteś w stu procentach pewna czy pewien swojej decyzji, bo od dawna nie ma już między Wami miłości.

Zabierasz swoje rzeczy i wyprowadzasz się z Waszego dotychczasowego wspólnego lokum. Albo to ta druga strona odchodzi, pozostawiając puste miejsce w szafie, łóżku i Twoim sercu. Formalnie zakończyć związek (w większości przypadków) jest stosunkowo łatwo, choć towarzyszyć mogą temu krzyk, łzy, a nawet agresja. Jak jednak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Koniec związku: przemeblowanie mieszkania = przemeblowanie we własnym umyśle

Załóżmy, że jesteś tą stroną, która dalej będzie mieszkała w Waszym dotychczasowym lokum. Na pewno na miejsca, w których dotychczas znajdowały się jej czy jego rzeczy, a teraz straszą pustką, jedynie sprawiają, że jest Ci tylko gorzej. Zmiany zdecydowanie najlepiej zacząć od gruntownego oczyszczenia otaczającej Cię przestrzeni.

Przestaw meble zupełnie inaczej, ciesząc się świeżo zyskanym, nowym miejscem poukładaj swoje rzeczy bardziej swobodnie – a może nawet pomyśl o zakupie nowych elementów wystroju mieszkania czy swojej garderoby. Jeżeli czujesz się na to gotów czy gotowa, możesz także wyrzucić albo oddać te rzeczy, które kojarzą Ci się z byłym partnerem lub partnetką.

Jeśli uporządkujesz otaczającą Cię przestrzeń, od razu poczujesz się lepiej. O wiele łatwiej przyjdzie Ci skupienie myśli, praca, a nawet skoncentrowanie się na tym, co dopiero przyjdzie – a nie na tym, co było i nie wróci. Nie bez powodu we wszelkich poradnikach znaleźć można informację o tym, że w otoczeniu, w którym panuje ład, o wiele klarowniej się myśli – to naprawdę działa!

Koniec związku: kursy, warsztaty, nowe pasje – dlaczego by nie?

Rozstanie sprawia, że wspólne wyjścia na kolacje, do kina, na imprezy czy nawet te do znajomych nagle odchodzą w niebyt, a Ty zostajesz z mnóstwem wolnego czasu, którego wygospodarowawnie wcześniej na cokolwiek ozaczało misję wręcz nie do wykonania. Choć początkowo może być to dziwne, szybko przekonasz się, że nowo zyskana wolność może oznaczać dla Ciebie same plusy.

Zawsze miałaś ochotę zapisać się na kurs gotowania, ale nie miałaś kiedy? Marzyłeś o tym, by pójść na zajęcia ze wspinaczki wysokogórskiej, a może nauczyć się boksować? Chciałaś zacząć ćwiczyć na siłowni i zadbać o swoją formę? Planowałeś napisanie książki lub zapisanie się do klubu golfowego? Doskonale.

To właśnie teraz, kiedy zastanawiasz się nad tym, co będziesz dalej robił w życiu, jest najlepsza pora na to, aby podnieść swoją wartość we własnych oczach i nabyć nowe umiejętności. Zrealizuj swoje marzenia… póki masz na to odpowiednią ilość wolnego czasu. 🙂

Przeczytaj również: Rozwód – jak zacząć?

Czy to kryzys czy koniec związku?

W każdym związku pojawiają się chwile zwątpienia, którym towarzyszą rozważania o jego zakończeniu. Choć rozstanie nie jest decyzją nieodwracalną, nawet jeżeli po nim do siebie wrócicie, zawsze będziecie już o nim pamiętać, co położy się cieniem na Waszych relacjach.

Zanim więc podejmiesz werdykt o rozstaniu, zastanów się nad tym, czy nie jest to tylko chwilowy kryzys, wskazujący na to, że musicie popracować nad pewnymi kwestiami.

Chwilowy kryzys oznacza, że widzisz jeszcze dla Was szansę w przyszłości – a jedynie obecnie pewne kwestie nie działają tak jak powinny. Zastanówcie się wspólnie, co możecie zrobić, aby to zmienić. Udane związki opierają się przede wszystkim na równym partnerstwie, w którym ludzie wspierają zarówno swoje działania wspólne, jak i te podejmowane indywidualnie.

Krzysy czy koniec związku – rozstanie czy naprawienie relacji?

Jeżeli macie trudności z właściwym podziałem obowiązku, odnoszeniem się do siebie, a nawet czujecie, że coś zaczyna się wypalać, dobrym rozwiązaniem może okazać się udział w terapii dla par, która wskaże Wam te obszary Waszej relacji, nad którymi powinniście popracować i podpowie, w jaki sposób najlepiej to zrobić.

Warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy związek przynosi Wam dokładnie to, czego oczekujecie. Jeżeli nie – pomyśleć o tym, co zrobić, aby tak było?

Decyzja o rozstaniu powinna stanowić swego rodzaju ostateczność. Zawsze można ją podjąć – i choć czasem nie warto nadmiernie odkładać jej w czasie, niekiedy to nie ona jest tym najlepszym rozwiązaniem.

Jak powiedziała w jednym z wywiadów znana autorka warsztatów dla par: „Uczucia gniewu ustępują marazmowi, zniechęceniu. To właśnie zmusza nas do podjęcia decyzji o uruchomieniu kroków naprawczych, znalezienia nowych sposobów, bo stare zawodzą.”

Właśnie dlatego niekiedy ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy i popracowanie nad Waszą relacją, której chwilowy rozpad niekoniecznie oznacza przymusowe rozstanie.

Jak zakończyć związek? Koniec związku

Koniec związku nie musi wcale oznaczać bardzo burzliwego rozwiązania Waszej relacji. W związkach, w których nie ma już miłości, można spróbować powrócić do… przyjaźni, od której ten się zaczął lub też ją zbudować.

Choć nie będziecie już razem mieszkać i dzielić intymnych chwil, nic nie szkodzi na przeszkodzie temu, abyście dalej utrzymywali kontakt, wspierali się czy dzielili ulubione rozrywki – o ile oczywiście obie strony tego chcą. Podstawą zmieny relacji romantycznej w koleżeńską jest jednak szczera rozmowa, w takcie której wszystko sobie wyjaśnicie i ustalicie nowe zasady.

W co bardziej intensywnych, burzliwych przypadkach, rozstania wiążą się jednak nie tylko z końcem miłości, ale i całkowitym zamknięciem dziejącego się pomiędzy Wami rozdziału. Jeżeli tylko jedna ze stron chce zakończyć związek, może się to okazać bardzo trudne, zatem zdecydowanie dobrze jest się do tego gruntownie przygotować.

Koniec związku: przeprowadzenie rozstania – w miejscu publicznym czy domowym zaciszu?

Jesteście dwójką dorosłych, dojrzałych ludzi, który przez pewien okres czasu dzielili ze sobą życie, zatem nie powinno być żadnej mowy o tym, że jedno z Was postanawia się rozstać i informuje o tym drugą stronę przy pomocy wiadomości tekstowej czy telefonu. Takie zachowanie jest absolutnie niedopuszczalne i pokazuje absolutny brak szacunku dla tej drugiej osoby.

Najlepszym miejscem na przeprowadzenie tej poważnej rozmowy dotychczącej rozstania będzie to, w którym oboje czujecie się bezpiecznie. Jeśli w Waszym związku dochodzi do przemocy i dzieje się źle, a Ty obawiasz się reakcji partnera i wybuchów towarzyszących zakończeniu związku, dobrym rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie jej w zacisznej kawiarni czy nawet pobliskim parku. Najczęściej jednak takie rozmowy przeprowadza się w najlepszy sposób za tak zwanymi zamkniętymi czterema ścianami.

To w Waszym dotychczasowym zaciszu będziecie mogli w miarę spokojnie porozmawiać bez świadków i wyjaśnić sobie motywy Waszej decyzji o tym, by się rozstać. A może wręcz przeciwnie – w trakcie niej zdecydujecie, że dacie sobie jeszcze jedną szansę… W życiu wszakże bywa różnie, być może dla Waszej miłości jest jeszcze nadzieja, którą wówczas uda się Wam dostrzec.

Kryzys czy koniec związku – jak pozbyć się negatywnych emocji?

Nieistniejąca otwarta komunikacja, której zanik między innimi spowodowało Waszą decyzję o zakończeniu związku, może przełożyć się na to, że kiedy skończysz toksyczny związek, zostanie Ci jedynie pogarda wobec drugiego partnera – albo wręcz przeciwnie: silne emocje, którym będzie towarzyszyć poczucie winy względem własnej osoby. Koniec związku wiąże się z wieloma uczuciami, których trudno jest się pozbyć.

Kryzys czy koniec związku – przekierowanie emocji

A gdyby tak jednak spróbować przekuć je w coś dobrego? Jak wspomniałem już wyżej, koniec związku wiąże się nie tylko z przewartościowaniem własnego życia, ale i również z koniecznością wprowadzenia zmian we własnej osobie.

To dobry moment na to, aby wyładować nagromadzone podczas rozstania negatywne emocje – chociażby podczas uprawiania sportów, realizowania dawno zarzuconych planów czy nawiązywaniu nowych znajomości.

Kryzys czy koniec związku: nowe pasje a negatywne emocje

Każda nowa pasja czy działania podjęte w kierunku lepszych zmian pozwolą Ci na zmianę swojego myślenia i skupienie się na swojej przyszłości. Koniec związku to tak naprawdę nowy początek nowej lub nowego siebie.

Osoby, za której wykreowanie, rozpieszczanie i otaczanie o pieką, od teraz jesteś odpowiedzialny lub odpowiedzialna samodzielnie. Na skutek rozpadu związku stałeś się tak naprawdę kimś innym – co zdecydowanie może oznaczać kogoś lepszego.

Koniec związku – czy w zakończeniu związku można dostrzec plusy?

Choć początkowo może się to wydawać bardzo trudne, jeżeli w Waszym związku nie działo się „aż tak źle”, a jedynie wypaliło się to, co dawniej scementowało Waszą znajomość, jej zakończenie może sprawić, że na początku będziesz widzieć tylko negatywne konsekwencję: pustkę, zimno i samotność. Uwierz jednak, że wszystkie te złe emocje z czasem miną, jeśli tylko podejdziesz do walki z nimi wraz z odpowiednią motywacją, w której wykształceniu pomóc może Ci terapia.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ