fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Niedostatek

Dlaczego w ogóle wspominam o niedostatku?

Kiedy opisuję na blogu sytuacje, w których można żądać alimentów bardzo często mówię o niedostatku.

Niedostatek jednego z byłych małżonków umożliwia dochodzenia alimentów od drugiego małżonka nawet jeśli nie został on uznany za winnego rozpadu związku .

Niedostatek jest też jednym z warunków, żeby dochodzić alimentów od dziadków, wnuków, rodzeństwa itd.

Żeby za każdym razem i przy każdej opisywanej sytuacji nie wyjaśniać tego, kiedy mamy do czynienia z niedostatkiem postanowiłem w jednym miejscu zebrać wszystkie istotne informacje.

Co to jest niedostatek?

Z niedostatkiem mamy do czynienia kiedy osoba wykorzystując w pełni tylko swoje własne siły nie jest w stanie zaspokoić swoich uzasadnionych potrzeb w całości lub choćby w części.

Uzasadnione potrzeby uprawnionego

Uzasadnione potrzeby to inaczej możliwość egzystencji na określonym poziomie (zazwyczaj minimum socjalnego). Zakres tych potrzeb jest uzależniony od indywidualnych właściwości i warunków konkretnej osoby (wieku, stanu zdrowia, wykształcenia itd.) Inaczej wygląda sytuacja gdy oceniamy potrzeby młodego i zdolnego do pracy mężczyzna niż starszej schorowanej kobiety, wymagającej opieki, lekarstw, rehabilitacji.

Z niedostatkiem mamy do czynienia, gdy choćby część tych potrzeb uprawnionego nie została zaspokojona. Ewentualne alimenty będą miały pokryć tę brakującą część i to głównie od zakresu niezaspokojonych potrzeb będzie zależała ich wysokość.

Obowiązek wykorzystania własnych sił uprawnionego

Uprawniony do alimentów nie ma pozwolenia do życia na koszt dłużnika alimentacyjnego. Alimenty mają stanowić pomoc dla kogoś, kto nie jest w stanie sam o siebie zadbać.

Uprawniony do alimentów musi wykazać, że podejmuje wszelkie możliwe starania w celu zapewnienia sobie środków utrzymania (aktywnie poszukuje zarobków) lub po prostu nie jest w stanie tego zrobić (np. ze względu na chorobę, która całkowicie wyłącza możliwość podjęcia pracy).

Mówi się o tym, że niedostatek musi być niezawiniony, czyli nie może wynikać z tego, że komuś się nie chce samodzielnie zdobywać środków utrzymania, albo wręcz celowo ich nie uzyskuje (postępuje w taki sposób, żeby np. stracić pracę).

Nawet jeśli uprawniony nie będzie miał środków do życia, ale obiektywnie rzecz biorąc będzie w stanie je sobie samodzielnie zapewnić (pójść do pracy) – to nie będzie mógł twierdzić, że pozostaje w niedostatku.

Obowiązek sprzedaży majątku

W niedostatku nie może być ten, kto co prawda nie jest w stanie pozyskać środków utrzymania pracując, ale posiada majątek, który może spieniężyć.

Oczywiście trzeba tutaj od razu kila rzeczy zastrzec.

Nie można wymagać sprzedaży majątku, który jest wykorzystywany do zaspokojenia podstawowych potrzeb (np. mieszkania). Podobnie, posiadanie majątku, który przynosi dochód (jednak niewystarczający na pokrycie wszystkich potrzeb) nie wyłącza niedostatku (np. maszyn wykorzystywanych do pracy, wynajmowanego mieszkania).

Pomoc innych osób nie wyłącza niedostatku

Sytuacja może być zupełnie odwrotna.

Wyobraź sobie kogoś, kto sam nie ma szans zdobyć środków na utrzymanie (np. starszy mocno schorowany mężczyzna). Człowiek ten cieszy dużym szacunkiem i sympatią wśród swoich sąsiadków, więc każdy z nich stara się mu ulżyć w jego ciężkiej sytuacji.

Sąsiadki gotują mu obiady, od czasu do czasu otrzymuje ubrania, książki lub inną pomoc materialną, słowem niczego mu nie brakuje. Ma zapewnione wszystkie swoje podstawowe i uzasadnione potrzeby.

Taki człowiek też może powołując się na niedostatek żądać alimentów (np. od swoich dzieci). Co prawda posiada środki na utrzymanie, ale samodzielnie nie byłby wstanie się utrzymać.

To szczególnie istotne, kiedy np. były małżonek pozostaje na utrzymaniu rodziców lub innych osób. On też w takim wypadku może żądać alimentów powołując się na niedostatek. Oczywiście przy określonej treści wyroku rozwodowego.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku