Wina w rozkładzie pożycia i opieka nad dzieckiem, a podział majątku

Spis treści
Wina w rozkładzie pożycia i opieka nad dzieckiem, a podział majątku


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Bardzo często tłumaczę Klientom, że poszczególne zagadnienia rozstrzygane w sprawie o rozwód i podział majątku nie są ze sobą powiązane. Sąd analizuje poszczególne kwestie oddzielnie.

Zdrada małżeńska

Dla przykładu:

Małżonek, który dopuścił się zdrady małżeńskiej zostanie prawdopodobnie uznany za winnego rozpadu związku małżeńskiego. Nie oznacza to jednak automatycznie, że zostanie mu ograniczona władza rodzicielska lub że zostaną mu ograniczone kontakty z dzieckiem (chyba, że zasłużył sobie na to innym zachowaniem.)

Stwierdzenie wyłącznej winy w zakresie rozpadu małżeństwa nie ma również bezpośredniego i automatycznego przełożenia na podział majątku. Dotyczy to zarówno ustalenia wielkości udziałów w tym majątku, jak i podziału poszczególnych jego składników.

Oczywiście możemy sobie wyobrazić sytuację, kiedy zachowanie małżonka będzie miało wpływ na kilka kwestii rozpatrywanych przez Sąd w sprawie o rozwód i podział majątku. Np. małżonek chętnie oddający się pijaństwu, hazardowi i zażywający narkotyki i jednocześnie zupełnie lekceważący obowiązki rodzinne i rodzicielskie może zostać uznany za wyłącznie winnego rozpadu związku, może zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej i kontaktu z dziećmi, a także w ramach podziału majątku sąd może ustalić, że należy mu się mniejszy udział w majątku wspólnym. Takie rozstrzygnięcia mogą zapaść dlatego, że jego zachowanie ma wpływ na wszystkie rozważane przez Sąd aspekty.

Tymczasem zachowanie małżonka niewiernego takiego wpływu nie ma na większość z nich, a jedynie na rozkład winy w rozpadzie pożycia (i to też nie zawsze).

Czy jednak kwestie rozstrzygane przez Sąd w toku tych spraw zawsze pozostają wobec siebie niezależne?

Przynajmniej w jednym wypadku tak nie jest. Chodzi tu o związek rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej z podziałem majątku. Otóż jeśli małżonkowie będą pozostawać w sporze co do tego, któremu z nich przyznać na własność np. mieszkanie, w którym dotychczas zamieszkiwali, to sąd najczęściej przyzna je tej osobie, która sprawuje władzę rodzicielską na dziećmi. W takim wypadku orzeczenie o władzy rodzicielskiej będzie miało przełożenie na wynik sprawy o podział majątku.

 

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

podział majątku wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ