fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Sprzeniewierzenie majątku wspólnego

Uprzejmie podziękowała za kawę i usiadła naprzeciwko mnie. Jej subtelny styl i zgrabna sylwetka z pewnością budziły zazdrość wśród kobiet znacznie od niej młodszych. Dobrze dobrana fryzura, delikatny, ozdobny wisiorek, pewne spojrzenie, brak obrączki… To nie była jej pierwsza wizyta u adwokata.

Byli naprawdę zamożnymi ludźmi. Mieli dwa mieszkania, budowali dom. Firma dobrze prosperowała, on co chwilę zmieniał samochody, ona… też. Kilka razy w roku bywali na wakacjach, pieniądze naprawdę nie stanowiły problemu… Po czterech latach w sądzie apelacyjnym w końcu dostała rozwód z wyłącznej winy męża – przyjęła to na chłodno.

W trakcie spotkania na kartce spisaliśmy ich obecny majątek. Nie robił już takiego wrażenia jak sama opowieść. Niewykończony dom sprzedali jeszcze przed rozwodem (ostatnie co zrobili razem). Ona mieszka w jednym mieszkaniu, on drugie wynajął. Po samochodach nie ma już śladu, nawet nie wie, kiedy zabrał ostatni z nich. Zawsze tylko on miał dostęp do konta bankowego. Ostatnio stwierdził, że niczego tam już nie ma, wszystko przegrał w kasynie. Firma? Spółka z o.o. zarządzana przez syndyka…

Nie całkiem prawdziwa historia o sprzeniewierzeniu majątku wspólnego

Klientkę oczywiście wymyśliłem, ale sytuacja jest prawdziwa. Rozwód kosztuje, a w jego trakcie majątek wspólny topnieje. Kiedy wszystkie chwyty stają się dozwolone, bywa i tak, że niektóre składniki tego majątku „znikają”.

Samochód zostaje sprzedany, albo – bardziej finezyjnie – rozbity, a drugi z małżonków zgarnia całe odszkodowanie. Pieniądze ze wspólnego konta znikają, albo po prostu tylko jeden z małżonków ma do niego dostęp twierdząc, że to przecież jego konto.

Jak rozliczyć w podziale majątku „znikający” majątek?

Mojej wymyślonej Klientce powiedziałbym, że jeszcze nie wszystko stracone. Kiedy Twój małżonek lub były małżonek trwoni/sprzeniewierza wasz wspólny majątek możesz żądać odszkodowania.

Wykazanie wszelkich operacji bankowych, a także stanu konta w chwili rozwodu nie jest szczególnie skomplikowane. Na Twój wniosek sąd zwróci się do banku o potrzebne informacje, nawet jeśli oficjalnie to małżonek jest właścicielem konta. Z reguły bowiem na tym koncie znajdowały się wasze wspólne środki.

Pamiętaj tylko, że banki mają dobrą pamięć, ale czasem krótką. Po kilku latach informacje o tych operacjach mogą zostać skasowane.

Udowodnienie sprzedaży samochodu też nie jest szczególnie trudne. Wydział komunikacji powinien mieć wszystkie istotne informacje, które przedstawi na żądanie sądu. Pamiętaj, że sąd nie będzie działał z urzędu, ale tylko na Twój wniosek.

Przywłaszczenie/kradzież wspólnego majątku

Musisz także wiedzieć, że takie „tajemnicze zniknięcia” składników majątku wspólnego mogą stanowić przestępstwo, które prokuratura będzie ścigać na Twój wniosek. W końcu majątek wspólny, to majątek w części mój, a w części cudzy. Tymczasem zamach na cudzy majątek to przestępstwo.

Nie każdy chce mieszać do swojej sprawy o podział majątku prokuraturę czy policję, ale czasem naprawę warto to zrobić.

Te organy prowadząc dochodzenie czy śledztwo mają swoje sposoby na uzyskiwanie informacji. Na pewnym etapie postępowania będziesz miał do tych wszystkich ustaleń swobodny dostęp, a pewnie znaczną ich część będziesz mógł wykorzystać w sprawie o podział majątku.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku