adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Rozwód z alkoholikiem

Rozwód z alkoholikiem

Jak wziąć rozwód z alkoholikiem?

Rozwód to skomplikowany proces. W jego trakcie musisz zachować pełne skupienie, aby odpowiednio zadbać o swoje prawa. Niestety, czasami rozwiązanie małżeństwa jest jedynym rozwiązaniem. Dzieje się tak np. w przypadku choroby alkoholowej małżonka. Sprawdź, jak uzyskać rozwód, gdy partner jest alkoholikiem.

Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez?

Rozwód jest najczęściej jedynym możliwym wyjściem w przypadku rozpadu małżeństwa. Warto się na niego zdecydować, ponieważ stosunki prawne byłych partnerów muszą zostać uregulowane, aby ci mogli rozpocząć nowe życie. Rozwód z orzeczeniem o winie jest jednak skomplikowany i długotrwały. W tym przypadku trzeba udowodnić, że winnym rozkładu pożycia jest współmałżonek. Rozwód bez orzekania o winie jest łatwiejszy, ponieważ partnerzy są zazwyczaj w stanie szybciej zakończyć wspólne sprawy.

Najczęstsze przyczyny rozwodu

Najczęstsze przyczyny rozwodu w Polsce to zdrada, przemoc domowa oraz pijaństwo. Rozwód z winy jednego z małżonków może być orzeczony m.in. w sytuacji, gdy małżonek nie stroni od spożywania alkoholu, a do tego nie widzi w tym problemu i nie chce się leczyć. Nie ma bowiem wątpliwości, że choroba alkoholowa wpływa bardzo negatywnie na relacje między partnerami oraz na dobro wspólnych małoletnich dzieci.

Jak napisać pozew rozwodowy?

Pozew o rozwód musi spełniać ogólne wymagania dla pisma procesowego, tzn. zawierać:

 • oznaczenie sądu, do którego się go kieruje;
 • imiona i nazwiska stron oraz ich pełnomocników;
 • oznaczenie rodzaju pisma („Pozew o rozwód”);
 • osnowę wniosku;
 • przytoczenie faktów i dowodów na poparcie swoich twierdzeń;
 • podpis;
 • wymienienie załączników.

Do pisma należy dołączyć wymienione załączniki. W przypadku pozwu trzeba również oznaczyć miejsce zamieszkania stron oraz ich numery PESEL. Pozew musi być złożony z odpisem dla drugiej strony.

Po otrzymaniu egzemplarza pisma małżonek będzie mógł wnieść odpowiedź na pozew rozwodowy, w której odniesie się do podanych argumentów. On również będzie miał prawo przedstawiać dowody oraz składać wnioski. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby już na etapie przygotowywania pozwu podejść do sprawy profesjonalnie oraz zebrać rzetelne dowody. Zwlekanie z ich przedstawieniem może sprawić, że sąd uzna je za spóźnione.

W toku postępowania odbędzie się rozprawa, podczas której mogą być przesłuchiwani świadkowie i strony. Liczba rozpraw zależy od żądania zawartego w pozwie oraz poziomu skomplikowania sprawy.

Jak wziąć rozwód z alkoholikiem?

Zastanawiasz się, jak wziąć rozwód z alkoholikiem? W tym celu musisz wykazać, że w wyniku choroby współmałżonka doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. To nic innego jak sytuacja, w której przez alkoholizm pomiędzy partnerami zanikły nie tylko więzi duchowe, ale również fizyczne i gospodarcze. Rozkład pożycia musi być trwały, to znaczy niemożliwy do naprawienia, a nie jedynie przejściowy. W tym drugim przypadku właściwe mogłoby się okazać orzeczenie separacji. Jednocześnie należy pamiętać, że choroba alkoholowa nie może być pretekstem do rozwodu.

Jakie dowody do rozwodu?

W przypadku rozwodu z alkoholikiem zadbaj o zgromadzenie odpowiednich dowodów. Jeśli chcesz, aby sąd orzekł winę małżonka, powody rozpadu małżeństwa muszą być poważne i leżeć tylko po jego stronie. Najczęściej wnioskowane dowody w przypadku rozwodu z alkoholikiem to m.in.:

 • dokumenty świadczące o konieczności leczenia alkoholizmu;
 • notatki policyjne z interwencji, jeśli takie miały miejsce;
 • niebieska karta;
 • zeznania rodziny, przyjaciół, sąsiadów itd.;
 • wyjaśnienia strony.

Przed złożeniem pozwu rozwodowego upewnij się, że masz komplet niezbędnych dokumentów. Tylko w ten sposób przyspieszysz proces i zwiększysz szanse na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy.

Jak długo trwa rozwód z alkoholikiem?

To, ile potrwa sprawa rozwodowa, zależy przede wszystkim od obłożenia sądu. Nie wiesz, jaki sąd będzie właściwy w Twoim przypadku? Kodeks postępowania cywilnego rozstrzyga, że powództwo może być wytoczone wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze mieszka lub przebywa. Jeśli taki warunek nie jest spełniony, właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a w przypadku jego braku – sąd, w którego obrębie mieszka powód.

W praktyce najbardziej obłożone są sądy zlokalizowane w dużych miastach. Przykładowo w Warszawie czas oczekiwania na pierwszą rozprawę wynosi średnio nawet 8 miesięcy.

Mąż alkoholik nie dostanie mniej majątku po rozwodzie – wyrok SN

Po orzeczeniu rozwodu konieczne jest również zakończenie wspólnych majątkowych spraw byłych partnerów, o ile oczywiście pozostawali oni w ustroju wspólności majątkowej. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje jednoznacznie, że jeśli zachowanie współmałżonka nie przyczyniło się negatywnie do sytuacji finansowej rodziny, to nie ma podstaw, aby traktować go gorzej przy podziale majątku. Każda sprawa o podział majątku jest jednak oczywiście rozpatrywana indywidualnie. Jeśli wśród byłych małżonków nie ma zgody co do sposobu podziału, kwestie wspólnych finansów rozstrzygnie sąd. Pomocne dla ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym będą dowody wskazujące na negatywne zachowania byłego małżonka w zakresie domowych finansów.

Alkoholizm a rozwód kościelny

W odróżnieniu od małżeństwa cywilnego, w kościele nie istnieje coś takiego jak rozwód. Możliwe jest jedynie unieważnienie małżeństwa w ściśle określonych przypadkach. W przypadku alkoholizmu trzeba wykazać, że partner ukrył swoje uzależnienie przed ślubem.

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Sprawa o rozwód z orzeczeniem winy – zwłaszcza przypadku rozwodu z alkoholikiem – może okazać się bardzo skomplikowana. Rozkład pożycia małżeńskiego musi zostać wykazany, a jeśli sąd ma zasądzić alimenty, należy dodatkowo wykazać zasadność ich przyznania i wysokości. Doświadczony adwokat pomoże złożyć pozew o rozwód z winy męża alkoholika, zapewni wsparcie na całym etapie sprawy i zadba o jej pozytywne rozstrzygnięcie. Jeśli nie masz pewności, czy w Twoim przypadku zachodzą przesłanki orzeczenia rozwodu albo chcesz dowiedzieć się więcej o sposobie działania w sprawie – skontaktuj się z kancelarią i przedstaw swoją sprawę.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
 • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
 • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
 • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
 • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
 • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
 • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ