Czym jest Niebieska Karta?

Spis treści
Niebieska Karta – czym jest i jak działa ten procedura?


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Przemoc domowa a Niebieska Karta są ze sobą ściśle związane. Niezależnie od tego czy osoba doświadczająca przemocy tego chce, czy nie może zostać wszczęta tzw. procedura Niebieskiej Karty. Ochrona przed przemocą to podstawowy cel Niebieskiej Karty.

Czym jest Niebieska Karta i jak działa?

Niebieska Karta definicja: Niebieska Karta jest to procedura interwencyjna wdrażana w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie. Ma ona na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej. (fizycznej oraz psychicznej). Procedura ta jest regulowana przez ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Jak wygląda procedura Niebieskiej Karty?

Wszczęcie procedury rozpoczyna się od wypełnienia tzw. Niebieskiej Karty A przez uprawnioną do tego osobę. Po wypełnieniu dokumentów sprawa trafia do zespołu interdyscyplinarnego (specjalnej grupy ekspertów, np. pracowników socjalnych, policjantów, psychologów, pedagogów). Zespół analizuje sytuację i podejmuje decyzje o dalszych krokach. Opracowywany jest indywidualny plan pomocy, który może polegać m.in. na udzieleniu pomocy psychologicznej, skierowaniu sprawy do sądu, czynnościach naprawczych. Zespół stale monitoruje sytuację i w razie potrzeby odpowiednio reaguje.

Celem tej procedury jest ochrona osób doświadczających przemocy oraz zapobieganie dalszym aktom agresji.

Kto może założyć Niebieską Kartę?

Niebieską Kartę może założyć:

  • Policja
  • Ośrodek pomocy społecznej
  • Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych
  • Służba zdrowia
  • Oświata (np. szkoła, przedszkole)

Procedura może zostać wszczęta niezależnie od zgody osoby pokrzywdzonej, jeśli istnieje podejrzenie stosowania przemocy. Co warto podkreślić, zgłoszenie przemocy domowej do odpowiednich organów może (a nawet powinien) złożyć każdy, kto ma ku temu uzasadnione podejrzenia – sąsiad, rodzina, znajomi, Jednak to, kto może założyć Niebieską Kartę, jest ograniczone do ww. instytucji, które mają za zadanie zweryfikować podejrzenia. Bardzo często gdy ma miejsce interwencja policji i zachodzi prawdopodobieństwo, że w rodzinie dochodzi do przemocy, to policjant rozpoczyna procedurę Niebieskiej Karty, wypełniając odpowiedni formularz. Na to czy procedura zostanie wszczęta nie ma więc wpływu osoba pokrzywdzona, czy sprawca.

Jakie są konsekwencje posiadania Niebieskiej Karty?

Ważne! Założenie Niebieskiej Karty nie oznacza automatycznego wszczęcia postępowania karnego przeciwko sprawcy!

Po założeniu Niebieskiej Karty rodzina zostaje objęty nadzorem zespołu interdyscyplinarnego i powinna z tym zespołem współpracować. Sprawca może zostać skierowany na obowiązkowe zajęcia mające na celu zmianę jego zachowań. W niektórych, poważnych przypadkach możliwe jest zgłoszenie sprawy do prokuratury i może dojść do wszczęcia postępowania karnego. Wówczas możliwe jest nie tylko skazanie agresora, ale także wydanie zakazu zbliżania się czy tymczasowe aresztowanie.

Posiadanie Niebieskiej Karty może wpłynąć na decyzje sądu w sprawach dotyczących opieki nad dziećmi. Samo jednak posiadanie Niebieskiej Karty nie jest dowodem na stosowanie agresji. Zdarza się bowiem, że procedura jest wszczynana na podstawie nieprawdziwych oświadczeń. Stąd też sąd zwykle orzekając o tak ważnych kwestiach jak opieka nad dziećmi, czy też wina w rozpadzie małżeństwa opiera się także na szeregu innych dowodów.

W odniesieniu więc do osoby pokrzywdzonej to Procedura Niebieskiej Karty może ułatwić uzyskanie np. zakazu zbliżania się sprawcy czy też posłużyć jako dowód w sprawach sądowych. Prawa ofiar przemocy domowej w zakresie Niebieskiej Karty obejmują też dostęp do pomocy psychologicznej, schronienia, ochrony prawnej. 

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ