Przedsądowe wezwanie do podziału majątku wspólnego

Spis treści
Przedsądowe wezwanie do podziału majątku wspólnego


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Podział majątku po rozwodzie – PORADNIK KROK PO KROKU – Krok drugi: Przedsądowe wezwanie do podziału majątku wspólnego

Przepisy prawa nie wskazują jakie elementy musi zawierać przedsądowe wezwanie do podziału majątku wspólnego. Moim zdaniem w treści takiego wezwania powinieneś zaproponować sposób w jaki Ty wyobrażasz sobie rozwiązanie tej sprawy. Konkretna propozycja ma znacznie większe szanse na wywołanie dalszej rozmowy, a o to przecież chodzi.

Konstruując swoją propozycję musisz na wstępie ustalić skład majątku wspólnego oraz jego wartość. Jeśli chcesz dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na ten temat, zapoznaj się z poniższymi wpisami”

Ustalenie składu i wartości majątku wspólnego to jedna z najważniejszych czynności, która Cię czeka. Twoje ustalenia będą przydatne przy przygotowaniu wezwania, ale także kiedy zdecydujesz się wystąpić na drogę sądową. Dlatego postaraj się przygotować zestawienie najdokładniej, jak tylko potrafisz.

Oprócz składu i wartość majątku wspólnego zaproponuj, które składniki majątku mają przypaść na Twoją wyłączną własność, a które powinien Twoim zdaniem otrzymać przeciwnik. Określ także wysokość i terminy spłat, które mają równoważyć wartość otrzymanych przedmiotów. Przemyśl te rzeczy i zaproponuj coś.

Możesz także zażądać rozliczenia nakładów, jakie zostały dokonane z Twojego majątku osobistego na majątek wspólny (np. przekazane na remont mieszkania pieniądze pochodzące z darowizny od Twoich rodziców czy spadku) lub pożytków generowanych przez Wasz majątek (np. czynsz najmu z wynajmowanego przez byłego małżonka wspólnego mieszkania).

Przeczytaj:

Żeby zyskać przewagę w dalszym postępowaniu w tym piśmie możesz zażądać dostępu np. do nieruchomości stanowiących majątek wspólny będący w wyłącznym posiadaniu małżonka dzięki temu będziesz mógł żądać wynagrodzenia za każdy miesiąc korzystania z Twojej części majątku. Zmusisz czas, żeby pracował na Twoją korzyść…

Wyznacz również swojemu przeciwnikowi rozsądny termin na odpowiedź. Jednocześnie zasugeruj, że brak odpowiedzi w zaproponowanym przez Ciebie terminie spowoduje podjęcie przez Ciebie kroków na drodze sądowej, co będzie wiązać się z powstaniem kosztów po stronie Twojego przeciwnika.

Nie wyjaśniaj mu o jakie koszty chodzi, niewiedza wzbudzi jego niepokój i zmotywuje do działania.

Wezwanie przygotuj w dwóch egzemplarzach i wyślij do przeciwnika za tzw. zwrotnym poświadczeniem odbioru. Dzięki temu po pierwsze dowiesz się czy i kiedy przeciwnik odebrał wezwanie do podziału majątku wspólnego, a także przed sądem będziesz w stanie wykazać treść Twojej propozycji.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

podział majątku wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ