Umowny podział majątku może dotyczyć całego majątku lub jego poszczególnych składników.
Podział majątku wspólnego małżonków może być dokonany na podstawie umowy spisanej pomiędzy małżonkami. Wg mnie w takiej umowie należy:
- wskazać wielkość udziału w majątku wspólnym małżonków,
- wymienić skład majątku wspólnego wraz ze wskazaniem ich wartości określonej przez strony,
- określić wysokość nakładów dokonywanych pomiędzy małżonkami,
- ustalić które z przedmiotów majątkowych i środków pieniężnych trafiają do poszczególnych małżonków
- określić wysokość ewentualnych dopłat celem wyrównania udziałów, a także terminy ich wymagalności.
- Jeśli są ustalone dopłaty warto pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu ich zapłaty (np. ustanowienia hipoteki, poręczenia itp.)
Jeśli w skład majątku wchodzi nieruchomość lub spółdzielcze prawo do lokalu, umowa powinna zostać zawarta przed notariuszem w formie aktu notarialnego.
Polubowny podział majątku wzór
Dobrym sposobem jest rozpoczęcie rozmów o umownym podziale majątku jeszcze przed orzeczeniem rozwodu. W takich rozmowach można jednocześnie ustalić sprawę wniosku o nieorzekaniu o tym, który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa oraz zasady podziału majątku. Zawsze jest to dodatkowy element, który można wykorzystać podczas negocjacji – np. potwierdzenie rozpadu związku z winy jednego z małżonków w zamian za bardziej korzystny dla niego podział majątku.
Dokonanie podziału majątku przed orzeczeniem rozwodu wymaga wcześniejszego zniesienia ustroju wspólności małżeńskiej na podstawie intercyzy, co można zrobić w zasadzie od ręki u notariusza.
Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław
Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?
Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂