fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Nabycie przedmiotu do majątku osobistego, a oświadczenie współmałżonka

Zdarza się, że małżonkowie decydują się na zakup określonych przedmiotów majątkowych (np. nieruchomości) do majątku osobistego jednego z nich. Może to być podyktowane np. względami podatkowymi lub ucieczką przed wierzycielami.

Standardowym sposobem na nabycie – w trakcie związku małżeńskiego – przedmiotu do majątku osobistego (i niestety akceptowanym w praktyce notarialnej) jest złożenie przez małżonka dokonującego tego nabycia oświadczenia w treści umowy, że nabywa go do majątku osobistego i potwierdzenie tego faktu oświadczeniem drugiego współmałżonka.

Z reguły małżonkowie, którzy dokonują takiego nabycia w swoim wspólnym interesie nie kwestionują tego typu oświadczeń. Często jednak, gdy relacje pomiędzy nimi ulegają pogorszeniu i dochodzi do rozwodu, sytuacja ulega zmianie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy złożone oświadczenia były czystą fikcją, a nabyty przedmiot powinien był trafić do majątku wspólnego. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ przedmioty wchodzące w skład majątku osobistego nie ulegają podziałowi.

Czy zatem przy podziale majątku można kwestionować ważność nabycia przedmiotu do majątku osobistego?

Tak!

Sąd Najwyższy wielokrotnie wskazywał, że o tym czy określony przedmiot wchodzi do majątku osobistego czy wspólnego nie rozstrzyga wola małżonków. Innymi słowy nie oni decydują, co wchodzi w skład określonego majątku, ale przepisy prawa.

Tymczasem zgodnie z tymi przepisami przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej wchodzą w skład majątku wspólnego. Wyjątek od tej zasady zachodzi wówczas, gdy przedmiot zostaje nabyty za środki pieniężne pochodzące z majątku osobistego (np. odziedziczone, otrzymane w darowiźnie) lub uzyskane ze sprzedaży przedmiotów wchodzących w skład tego majątku.

[contact-form-7 id=”1360″ title=”Szybki kontakt_copy”]

W toku postępowania o podział majątku można wykazywać, że pomimo treści oświadczenia złożonego w umowie, że określony przedmiot majątkowy został nabyty do majątku osobistego, w rzeczywistości należy do majątku wspólnego. Te twierdzenia musi udowodnić ten z małżonków, który zamierza podważyć treść oświadczenia.

Sposób dowodzenia zależy od konkretnego przypadku, jednak najczęściej będzie on polegał na wykazywaniu, że drugi z małżonków nie dysponował w majątku osobistym środkami umożliwiającymi zakup tego określonego przedmiotu, ewentualnie, że te środki należały do majątku wspólnego np. pochodziły ze sprzedaży wspólnego mieszkania.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂
[fb_button]

[contact-form-7 id=”734″ title=”Szybki kontakt”]

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku