Podział majątku, a surogacja w prawie rodzinnym

Spis treści
surogacja w prawie rodzinnym


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Na czym polega zasada surogacji?

Surogacja – to tajemnicze słowo – może mieć bardzo istotne znaczenie w Twoje sprawie o podział majątku wspólnego po rozwodzie.

W poprzednich wpisach wyjaśniłem, że w typowym małżeństwie (takim, które nie zawierało żadnych umów majątkowych – intercyz) pewne przedmioty są wspólne (wchodzą w skład wspólności majątkowej małżeńskiej), a inne są własnością tylko jednego małżonka. Te przedmioty wchodzą w skład tzw. majątku osobistego małżonka.

Więcej o tym przeczytasz we wpisie: Ustawowa wspólność majątkowa małżeńska

Surogacja polega na tym, że jeśli wymieniasz jeden przedmiot majątkowy wchodzący do Twojego majątku osobistego, na inny, to ten nowy przedmiot również wchodzi do Twojego majątku osobistego.

Dlaczego to takie odkrywcze? Dlatego, że jest to wyjątek od reguły. Reguła jest taka, że cokolwiek nabywasz (kupujesz) w czasie trwania małżeństwa (wspólności małżeńskiej) wchodzi do majątku wspólnego.

Zasada surogacji w praktyce

Przykład:

W trakcie małżeństwa otrzymałeś w spadku duże, ale stare i zaniedbanie mieszkanie. Uznaliście, że szkoda inwestować w ruinę i postanowiliście sprzedać to mieszkanie i za uzyskane w ten sposób środki kupić mniejsze, ale nowe na nowoczesnym osiedlu.

Jako, że wszystko co otrzymujemy w spadku wchodzi do naszego majątku osobistego, mieszkanie kupione za środki ze sprzedaży odziedziczonej ruiny, też weszło do Twojego majątku osobistego.

Po rozwodzie nie będzie czego dzielić. To mieszkanie jest tylko Twoje!

Surogacja w sprawie o podział majątku

Życie rzadko bywa takie proste i oczywiste, dlatego również sprawy sądowe lubią się komplikować.

Dla przykładu:

Czy mieszkanie zakupione w miejsce odziedziczonego będzie tylko Twoje, jeśli do nowego musieliście dołożyć z majątku wspólnego np. 20% jego wartości?

Co będzie w sytuacji, kiedy żona stwierdzi, że pieniądze ze sprzedaży starego mieszkania przeznaczyłeś na zakup samochodu, który przez lata stracił na wartości, a nowy lokal został zakupiony z waszych oszczędności?

Przyznasz, że trochę to komplikuje sytuację. Obiecuję, że takie i inne wątpliwości będę szczegółowo omawiał w kolejnych wpisach.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ