fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Rozwód, a kredyt hipoteczny

Tytuł powinien w zasadzie brzmieć podział majątku, a kredyt hipoteczny, bo sam rozwód wiele nie zmienia w waszej relacji z bankiem.

Jak wiesz, sąd w sprawie o podział majątku nie interesuje się długami małżonków. Może tylko rozliczyć was wzajemnie, jeśli jedno spłacało wspólne długi po rozwodzie, a przed podziałem majątku.

Więcej: Podział majątku, a rozliczenie długów pomiędzy małżonkami

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy macie kredyt hipoteczny obciążający wasze wspólne mieszkanie czy dom. W takim wypadku sąd będzie się tym długiem interesował.

Obciążenie hipoteczne ma przecież wpływ na wartość nieruchomości. Jeśli mieszkanie jest warte 300 tyś. PLN, a zabezpieczony na niej hipotecznie kredyt wynosi 200 tyś. PLN, to wartość handlowa tego mieszkania może wynosić co najwyżej 100 tyś. PLN.

I właśnie taką wycenę – uwzględniającą wartość obciążającej nieruchomość wierzytelności – uwzględni sąd we wzajemnych rozliczeniach stron. W powyżej wskazanym przypadku, gdyby obciążona nieruchomość została przyznana Tobie, sąd jednocześnie zobowiązałby Cię do spłaty na rzecz współmałżonka kwoty 50 tyś. PLN (czyli połowę jej realnej wartości uwzględniającego obciążenie hipoteczne).

To jeszcze nie wszystko.

Od rozwodu (a dokładnie od dnia ustania rozdzielności majątkowej) tylko Ty spłacałeś kredyt? Jeśli sąd przyzna Ci nieruchomość, nie będziesz mógł żądać zwrotu połowy spłat. Pamiętaj tylko, żeby wnosić w sprawie o podział majątku, ażeby sąd w wycenie nieruchomości uwzględnił wartość kredytu z dnia ustania wspólności majątkowej, a nie z dnia orzekania. W innym wypadku, jeśli sprawa będzie trwała kilkanaście miesięcy, to spłaconych w tym czasie pieniędzy nie odzyskasz.

Jeszcze jedno

Jeśli to nie Ty przejmiesz nieruchomość, sąd w treści wyroku zobowiąże Twojego małżonka do samodzielnej spłaty kredytu. Ale jak zareaguje na taki wyrok bank?

Nijak.

Zupełnie się nim nie będzie przejmował i jak tylko zechce zwróci się do Ciebie o spłatę długu. Co więcej, kredyt będzie obciążał Twoją zdolność kredytową. Nie łatwo będzie Ci skredytować kolejne mieszkanie.

Czy jest na to sposób?

Tak. Musisz – jeszcze w toku sprawy o podział majątku – porozumieć się z bankiem. Najlepiej zrób to razem z byłym małżonkiem (tak, wiem, że z nim to bardzo ciężko, no ale każdy ma taki sam problem).

Ustalcie, czy ten z was, kto ma przejąć nieruchomość będzie miał zdolność kredytową, żeby bank zgodził się przepisać kredyt tylko na niego. Czasem trzeba „podmienić” w umowie drugiego z małżonków na kogoś z rodziny, tak żeby bank miał w razie czego dwóch dłużników.

Jeśli bank wyrazi zgodę poproście o promesę, w której bank zobowiąże się przepisać kredyt, jeśli pokażecie postanowienie sądu o podziale majątku wspólnego. Tym sposobem po zakończeniu sprawy sądowej, jedno z was będzie miało mieszkanie, a drugie czyste konto.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku