fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Kalkulator alimentów

Kalkulator alimentów a sprawa w sądzie

Kalkulator alimentów to w ostatnich czasach bardzo popularne narzędzie. Często spotykam się z sytuacją, kiedy strona przeciwna składa na rozprawie wielostronicowe wydruki pochodzące z takiego kalkulatora. Najczęściej przedstawianym wydrukom towarzyszy cała sterta nieco już wyblakłych, albo zupełnie już nieczytelnych, paragonów.

Czy takie paragony i wyliczenia na podstawie kalkulatora alimentów to skuteczne dowody w sprawie o alimenty?

Często obserwuję też inne zjawisko. Mianowicie kalkulator alimentów wcale nie służy do ustalenia wysokości kosztów utrzymania dziecka. Ma je tylko potwierdzić, a raczej sprawić wrażenie, że zostały one ustalone w sposób właściwy i prawidłowy. Przecież papier wszystko przyjmie.

Kalkulator alimentów – w głowie sędziego!

Kwestia alimentów pojawia się w każdej sprawie rozwodowej, gdy strony posiadają wspólne dzieci. Alimenty na wspólne dziecko zasądzane są również wtedy, gdy strony nawet nie były małżeństwem. Do tego każdy przypadek podwyższenia czy obniżenia alimentów, a także wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wymaga odrębnej sprawy sądowej. Rocznie każdy sędzia w wydziale rodzinnym rozstrzyga dziesiątki, a może nawet setki takich spraw.

Dlatego podstawowe potrzeby w zakresie żywności, ubrań, środków czystości nie wymagają prowadzenia tak drobiazgowego dowodzenia. Z reguły wystarczy, że wyjaśnisz wysokość tych kosztów w trakcie swojego przesłuchania.

Przecież Twoje słowa też stanowią dowód w sprawie, który często jest bardziej wiarygodny, niż wyblakły paragon. Każdy sędzia ma niezbędne doświadczenie, żeby ocenić, czy wskazane przez Ciebie kwoty dotyczące podstawowych potrzeb dziecka są racjonalne i uzasadnione.

Dlatego bywa, że strona przedstawiająca wydruki z kalkulatora spotyka się z nerwową reakcją sędziego. Szczególnie wtedy, kiedy kreatywny rodzic uzyskuje na tej podstawie wartości nie przystające do rzeczywistości.

Jeśli chcesz skrupulatnie wszystko wykazać, to lepiej więcej energii poświęć na wykazanie tych potrzeb Twojego dziecka, które nie są standardowe (hobby, dodatkowe zajęcia, leczenie, rehabilitacja itp.)

Czy w takim razie potrzebuję kalkulatora alimentów?

Nie chcę, żebyś miał/miała wrażenie, że zniechęcam Cię do korzystania z tego typu kalkulatorów. To bardzo dobre narzędzie, które pozwoli Ci przeanalizować, a być może nawet zoptymalizować Twoje wydatki na dziecko. Przecież na tej samej zasadzie działają aplikacje do planowania domowego budżetu i kontroli wydatków.

Jeśli poświęcisz trochę czasu i użyjesz kalkulatora żeby ustalić, a nie z góry potwierdzić koszty utrzymania dziecka i wysokości alimentów, z pewnością znajdziesz kwotę, która spotka się z akceptacją sędziego.

Uzyskaną w ten sposób sumę wydatków możesz dodatkowo rozpisać na kilka krótkich kategorii jak wyżywienie, środki czystości, ubrania i o tym opowiedzieć w ramach przesłuchania lub opisać w pozwie.

Gdzie mogę znaleźć kalkulator alimentów?

Uznałem, że nie ma potrzeby, żebym na swoim blogu powielał funkcjonujące w Internecie kalkulatory. Po wpisaniu w google frazy „kalkulator alimentów” trafisz na kilka ciekawych propozycji. Możesz sprawdzić je wszystkie, a potem porównać wyniki. Sam jestem ciekaw, czy każdy z nich wskaże Ci podobną kwotę.

Jeśli któryś z dostępnych kalkulatorów trafi Ci do gustu, daj do niego link w komentarzu. Stwórzmy listę, która przyda się innym użytkownikom bloga.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku