Kalkulator alimentów

Spis treści
kalkulator alimentów


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Kalkulator alimentów

Alimenty na małoletnie dziecko budzą wiele emocji na sprawach rozwodowych. Przede wszystkim dlatego, że nie są to kwoty sztywnie określone w przepisach prawa. Ich wysokości nie sposób dokładnie z góry obliczyć. Zawsze będzie to kłopot dla kogoś, kto właśnie pisze pozew o alimenty.

Od czego głównie zależy wysokość alimentów? Jaka kwota będzie właściwa? Jak w takim razie oszacować wysokość alimentów na dziecko, które przyjdzie ci uzyskać lub zapłacić?

Kalkulator alimentów a sprawa w sądzie

Kalkulator alimentów to w ostatnich czasach bardzo popularne narzędzie. Często spotykam się z sytuacją, kiedy mój przeciwnik na rozprawie przedstawia wydruki z takiego kalkulatora.  Często nawet bardzo obszerne. Najczęściej przedstawianym wydrukom towarzyszy cała sterta nieco już wyblakłych albo zupełnie już nieczytelnych, paragonów.

Czy takie paragony i wyliczenia na podstawie kalkulatora alimentów to skuteczne dowody w sprawie o alimenty?

Często obserwuję też inne zjawisko. Mianowicie kalkulator alimentów wcale nie służy do ustalenia wysokości kosztów utrzymania dziecka. Ma je tylko potwierdzić. A raczej sprawić wrażenie, że zostały one ustalone w sposób właściwy i prawidłowy. Przecież papier wszystko przyjmie.

Kalkulator alimentów – w głowie sędziego!

Kwestia alimentów pojawia się w każdej sprawie rozwodowej, gdy strony posiadają wspólne dzieci. Alimenty na wspólne dziecko zasądzane są również wtedy, gdy strony nawet nie były małżeństwem. Do tego każdy przypadek podwyższenia czy obniżenia alimentów wymaga odrębnej sprawy sądowej. Podobnie jest w przypadku wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Rocznie każdy sędzia w wydziale rodzinnym rozstrzyga dziesiątki, a może nawet setki takich spraw.

Dlatego podstawowe potrzeby w zakresie żywności, ubrań, środków czystości nie wymagają tak drobiazgowego dowodzenia. Przeważnie wystarczy, że wyjaśnisz wysokość tych kosztów w trakcie swojego przesłuchania.

Przecież Twoje słowa też stanowią dowód w sprawie. Jest bardziej wiarygodny niż wyblakły paragon. Każdy sędzia ma niezbędne doświadczenie, żeby ocenić, czy wskazane przez Ciebie kwoty dotyczące podstawowych potrzeb dziecka, są racjonalne i uzasadnione.

Zainteresuje Cię również: Jak napisać pozew o alimenty?

Dlatego bywa, że strona przedstawiająca wydruki z kalkulatora spotyka się z nerwową reakcją sędziego. Szczególnie wtedy, kiedy kreatywny rodzic uzyskuje na tej podstawie wartości nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.

Jeśli chcesz skrupulatnie wszystko wykazać, to lepiej więcej energii poświęć na wykazanie tych potrzeb Twojego dziecka, które nie są standardowe. Np hobby, dodatkowe zajęcia, leczenie, rehabilitacja itp. W takim przypadku, wydatki na dziecko warto jest udokumentować przy pomocy faktur VAT. Są one znacznie bardziej wiarygodne niż paragony. Unikniesz wówczas zarzutu, że posłużyłeś się pierwszym lepszym paragonem za zakup dokonany przez kogoś innego.

Wady kalkulatorów alimentów

Często kalkulatory alimentów zawierają pozycje, co do których sąd podchodzi co najmniej sceptycznie. Na przykład koszt wymiany mebli (np. co trzy lata) lub koszt odmalowania pokoju dziecięcego itp.

Sądy często ignorują wydatki długoterminowe podczas ustalania koszty utrzymania dziecka. Mimo, że dla każdego rodzica oczywiste jest, że raz na jakiś czas pokój dziecka wymaga ingerencji większej niż pozbieranie zabawek, a sprzęty domowe nie pozostaną w dobrym stanie na zawsze.

Inną kwestią jest to, że wydatki sugerowane przez kalkulatory są nierzadko przesadzone. Ręka do góry, kto kupuje dziecku kołdrę raz do roku?

Kolejną wadą kalkulatorów jest niemożność ujęcia w nich niektórych zmiennych, np. tego że dziecko funkcjonuje w kilkuosobowym gospodarstwie domowym. Kalkulatory nie są wyposażone w funkcje umożliwiające wskazanie, że dziecko nie zużywa miesięcznie np. całej butelki oleju tylko na własne potrzeby.

Właśnie z tych powodów zazwyczaj wysokość alimentów szacowana przy pomocy kalkulatorów, w stosunku do tej zasądzonej wyrokiem, jest znacząco wyższa. Należy wziąć te okoliczności pod uwagę i nie łudzić się, że sąd zasądzi alimenty podobne do tych, jakie wskazują kalkulatory.

Jakie zmienne mają wpływ na wysokość alimentów?

Skoro kalkulatorom nie zawsze można do końca zaufać, co ma znaczenie przy określaniu wartości alimentów? Oto garść praktycznych zasad, którymi rządzą się alimenty.

Im starsze dziecko, tym alimenty zazwyczaj są wyższe. Jeśli jesteś rodzicem 3, 7 i 12 – latka, z dużą dozą prawdopodobieństwa najmłodsze dziecko dostanie najniższe alimenty, a najstarsze najwyższe.

Wysokość alimentów nie zawsze odpowiada połowie kosztów utrzymania. To prawda, że obowiązek alimentacyjny obciąża zarówno matkę, jak i ojca, jednak może być też wypełniany poprzez osobiste starania o wychowanie dzieci. Z tego względu zazwyczaj rodzic, z którym dzieci widują się tylko w weekendy, ponosi większą część materialnych wydatków. Były małżonek, który ma dzieci przy sobie na co dzień, wypełnia swój obowiązek alimentacyjny przygotowując im posiłki, poświęcając swój czas, pomagając w lekcjach, troszcząc się o czyste ubrania itd.

Pamiętaj, że największe znaczenie mają możliwości majątkowe i zarobkowe stron. To od nich głównie zależy wysokość alimentów. Słowo „możliwości” jest tutaj kluczem. Nie zawsze ważne jest to, ile zarabiasz. Ważniejsze będzie to, ile mógłbyś zarabiać, gdybyś z pełnym zaangażowaniem poszukał pracy odpowiadającej Twoim zdolnościom i kwalifikacjom.

Doświadczenie życiowe pokazuje, że łatwiej jest uzyskać wysokie alimenty przed sądem w dużym mieście, gdzie koszty utrzymania dziecka są wyższe, a sędziowie mają inny punkt odniesienia. Wówczas są rzadziej skłonni kwestionować świętą prawdę, że dzieci kosztują i to całkiem niemało.

Czy w takim razie potrzebuję kalkulatora alimentów?

Nie chcę, żebyś miał/miała wrażenie, że zniechęcam Cię do korzystania z tego typu kalkulatorów. To bardzo dobre narzędzie, które pozwoli Ci przeanalizować, a być może nawet zoptymalizować, Twoje wydatki na dziecko. Przecież na tej samej zasadzie działają aplikacje do planowania domowego budżetu i kontroli wydatków.

Dlatego potraktuj go jako taki przykładowy kosztorys utrzymania dziecka. Poświęć nieco czasu i z pomocą kalkulatora alimentów określ przybliżoną kwotę kosztów utrzymania dziecka. Następnie zastanów się na ile jest ona prawdziwa w Twoim przypadku. Nie możesz przecież wydawać na dziecko więcej, niż sam/sama zarabiasz.

W kolejnym kroku uzyskaną sumę wydatków podziel na kilka krótkich kategorii. Wyżywienie, środki czystości, ubrania itp. Na końcu naucz się o tym opowiadać lub opisz to wszystko, kiedy przygotowujesz pozew o alimenty.

Gdzie mogę znaleźć kalkulator alimentów?

Uznałem, że nie ma potrzeby, żebym na swoim blogu powielał funkcjonujące w Internecie kalkulatory. Po wpisaniu w google frazy „kalkulator alimentów” trafisz na kilka ciekawych propozycji. Możesz sprawdzić je wszystkie, a potem porównać wyniki. Sam jestem ciekaw, czy każdy z nich wskaże Ci podobną kwotę.

Jeśli któryś z dostępnych kalkulatorów trafi Ci do gustu, daj do niego link w komentarzu. Stwórzmy listę, która przyda się innym użytkownikom bloga.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ