fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Spółka z oo małżonków – czyli podział udziałów w spółce z oo po rozwodzie

Który z małżonków jest właścicielem spółki z oo?

Czy spółka z oo może być własnością obojga małżonków? Jeśli oboje posiadają udziały w tej spółce, to oczywiście, że tak. Podobnie będzie, jeśli oboje małżonkowie figurują jako współwłaściciele udziałów spółki z oo. Ale co w sytuacji, kiedy właścicielem udziałów jest tylko jeden z małżonków?

Przepisy nie wiele na ten temat mówią, więc – jak to zwykle bywa – warto ustalić jak ta kwestia rozstrzygana jest w orzecznictwie sądowym, czyli innymi słowy, jakie wyroki zapadały w podobnych sprawach.

Kiedyś sądy stały na stanowisku, że skoro udziały kupił jeden z małżonków i to on figuruje w dokumentach spółki z oo jako jej wspólnik (w KRS, czy w umowie spółki), to jest on wyłącznym właścicielem tych udziałów. Niezależnie od tego, czy udziały zostały zakupione w czasie małżeństwa i ze wspólnych środków drugiemu małżonkowi nic do tego.

Ewentualnie dopuszczano możliwość rozliczenia nakładu z majątku wspólnego na osobisty, na tej samej zasadzie, jak obecnie w spółce cywilnej.

Przeczytaj: Podział majątku a spółka cywilna

Na szczęście od pewnego czasu sądy zmieniły spojrzenie na tę kwestię.

Teraz udziały w spółce z oo traktowane są jako element wchodzący w skład majątku wspólnego. Oczywiście, jeśli zostały zakupione w czasie trwania wspólności małżeńskiej ze środków pochodzących z majątku wspólnego.

Jeśli małżonek kupił udziały ze środków nabytych np. w drodze spadku, czy darowizny, albo przed zawarcie małżeństwa, to udziały należą tylko do niego.

Udziały spółki zoo w majątku wspólnym małżonków

Skoro udziały w spółce są w majątku wspólnym to znaczy, że można – a nawet trzeba – uwzględnić je w sprawie o podział majątku wspólnego.

Zanim przejdziemy do tego w jaki sposób sąd będzie dzielił udziały w spółce z oo, jeszcze jedno wyjaśnienie. Pamiętaj o tym, że fakt iż udziały wchodzą do majątku wspólnego nie oznacza, że drugi małżonek jest wspólnikiem spółki i może wykonywać prawa wspólnika (np. brać udział w zgromadzeniu wspólników, czy żądać od spółki określonych informacji).

Zatem – patrząc od strony spółki – wspólnikiem jest tylko jeden z małżonków (ten, który figuruje w dokumentach spółki). Małżonek wspólnika może jednak uzyskać pewne korzyści związane z tymi udziałami w sprawie o podział majątku.

Podział udziałów w spółce z o.o po rozwodzie

Teraz najważniejsze:

W trakcie podziału majątku sąd może przyznać własność udziałów (w całości lub w części) na rzecz jednego z małżonków. Może nim być także ten małżonek, który dotychczas nie figurował w dokumentach spółki. Od chwili zakończenia sprawy, ten małżonek będzie już oficjalnie wspólnikiem spółki z oo.

Co to w praktyce oznacza?

Horror dla pozostałych wspólników, bo spór rozwodowy właśnie wkroczył do ich spółki, co prawdopodobnie pogrzebie, a w najlepszym wypadku, znacznie utrudni działalność spółki.

Na szczęście wspólnicy mogą z góry zapobiec takiej sytuacji.

Wystarczy w umowie spółki ustalić odpowiedni zapis, który uniemożliwi wstąpienie do spółki małżonka dotychczasowego wspólnika.

Jeśli umowa posiada taki zapis, jedyne co sąd może zrobić w sprawie o podział majątku wspólnego, to przyznać na rzecz małżonka niebędącego wspólnikiem spłatę w odpowiedniej wysokości. Nie wejdzie on zatem do spółki, ale otrzyma pieniądze o wartości połowy (co do zasady) wartości udziałów.

Tak na marginesie, jeśli interesują Cię inne kwestie związane ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zapraszam Cię na mojego drugiego bloga: spolka-w-organizacji.pl

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku