adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Spółka z oo małżonków – czyli podział udziałów w spółce z oo po rozwodzie

podział udziałów w spółce z oo po rozwodzie

Który z małżonków jest właścicielem spółki z oo?

Czy spółka z oo może być własnością obojga małżonków? Jeśli oboje posiadają udziały w tej spółce, to oczywiście, że tak. Podobnie będzie, jeśli oboje małżonkowie figurują jako współwłaściciele udziałów spółki z oo. Ale co w sytuacji, kiedy właścicielem udziałów jest tylko jeden z małżonków?

Przepisy nie wiele na ten temat mówią, więc – jak to zwykle bywa – warto ustalić jak ta kwestia rozstrzygana jest w orzecznictwie sądowym, czyli innymi słowy, jakie wyroki zapadały w podobnych sprawach.

Kiedyś sądy stały na stanowisku, że skoro udziały kupił jeden z małżonków i to on figuruje w dokumentach spółki z oo jako jej wspólnik (w KRS, czy w umowie spółki), to jest on wyłącznym właścicielem tych udziałów. Niezależnie od tego, czy udziały zostały zakupione w czasie małżeństwa i ze wspólnych środków drugiemu małżonkowi nic do tego.

Ewentualnie dopuszczano możliwość rozliczenia nakładu z majątku wspólnego na osobisty, na tej samej zasadzie, jak obecnie w spółce cywilnej.

Przeczytaj: Podział majątku a spółka cywilna

Na szczęście od pewnego czasu sądy zmieniły spojrzenie na tę kwestię.

Teraz udziały w spółce z oo traktowane są jako element wchodzący w skład majątku wspólnego. Oczywiście, jeśli zostały zakupione w czasie trwania wspólności małżeńskiej ze środków pochodzących z majątku wspólnego.

Jeśli małżonek kupił udziały ze środków nabytych np. w drodze spadku, czy darowizny, albo przed zawarcie małżeństwa, to udziały należą tylko do niego.

Udziały spółki zoo w majątku wspólnym małżonków

Skoro udziały w spółce są w majątku wspólnym to znaczy, że można – a nawet trzeba – uwzględnić je w sprawie o podział majątku wspólnego.

Zanim przejdziemy do tego w jaki sposób sąd będzie dzielił udziały w spółce z oo, jeszcze jedno wyjaśnienie. Pamiętaj o tym, że fakt iż udziały wchodzą do majątku wspólnego nie oznacza, że drugi małżonek jest wspólnikiem spółki i może wykonywać prawa wspólnika (np. brać udział w zgromadzeniu wspólników, czy żądać od spółki określonych informacji).

Zatem – patrząc od strony spółki – wspólnikiem jest tylko jeden z małżonków (ten, który figuruje w dokumentach spółki). Małżonek wspólnika może jednak uzyskać pewne korzyści związane z tymi udziałami w sprawie o podział majątku.

Podział udziałów w spółce z o.o po rozwodzie

Teraz najważniejsze:

W trakcie podziału majątku sąd może przyznać własność udziałów (w całości lub w części) na rzecz jednego z małżonków. Może nim być także ten małżonek, który dotychczas nie figurował w dokumentach spółki. Od chwili zakończenia sprawy, ten małżonek będzie już oficjalnie wspólnikiem spółki z oo.

Co to w praktyce oznacza?

Horror dla pozostałych wspólników, bo spór rozwodowy właśnie wkroczył do ich spółki, co prawdopodobnie pogrzebie, a w najlepszym wypadku, znacznie utrudni działalność spółki.

Na szczęście wspólnicy mogą z góry zapobiec takiej sytuacji.

Wystarczy w umowie spółki ustalić odpowiedni zapis, który uniemożliwi wstąpienie do spółki małżonka dotychczasowego wspólnika.

Jeśli umowa posiada taki zapis, jedyne co sąd może zrobić w sprawie o podział majątku wspólnego, to przyznać na rzecz małżonka niebędącego wspólnikiem spłatę w odpowiedniej wysokości. Nie wejdzie on zatem do spółki, ale otrzyma pieniądze o wartości połowy (co do zasady) wartości udziałów.

Tak na marginesie, jeśli interesują Cię inne kwestie związane ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zapraszam Cię na mojego drugiego bloga: spolka-w-organizacji.pl

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

podział majątku wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ