Obniżenie alimentów

Spis treści
obniżenie alimentów


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Kiedy można żądać obniżenia alimentów?

Obniżenie alimentów z reguły wymaga przeprowadzenia sprawy sądowej. Teoretycznie możliwe jest rozwiązanie tego problemu w drodze zawartej przez strony ugody. Jednak jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem, żeby ktoś dobrowolnie wyraził zgodę na obniżenie alimentów.

Kiedy można założyć sprawę o obniżenie alimentów?

Założyć taką sprawę można zawsze, o ile w przeszłości został już wydany wyrok ustalający wysokość alimentów.

Jednak żeby taka sprawa przyniosła oczekiwany efekt w postaci obniżenia alimentów, należy wykazać, że po wydaniu poprzedniego wyroku zmieniła się sytuacja stron.

Zmiana sytuacji może dotyczyć zdolności majątkowych lub zarobkowych stron, albo zakresu uzasadnionych potrzeb uprawnionego do alimentów. Ważne są tylko okoliczności.

Co więcej, zmiana powinna być istotna i trwała.

Pozew o obniżenie alimentów – jak go uzasadnić?

Masz szanse na obniżenie alimentów jeśli zostałeś zwolniony z dobrze płatnej pracy i nie jesteś w stanie zdobyć zatrudnienia zapewniającego porównywalne dochody. Jedno zastrzeżenie – przyczyny zwolnienia z pracy nie mogą być zależne od Ciebie. Taki argument okazuje się skuteczny z reguły wówczas, gdy utrata pracy spowodowana jest np. redukcją etatów, likwidacją pracodawcy lub Twoją długotrwałą chorobą. Jeśli zostałeś zwolniony dyscyplinarnie z przyczyn zależnych od Ciebie, sąd może odmówić obniżenia alimentów.

Często założenie „nowej rodziny” czy narodzenie kolejnych dzieci jest argumentem pozwalającym na obniżenie alimentów. Wszystkie Twoje dzieci są wobec prawa równe. Jeśli rodzi się kolejne, to Twoje zarobki muszą być w równym stopniu przeznaczane na wszystkie dzieci.

Pogorszenie stanu zdrowia i związany z tym spadek dochodów, konieczność ponoszenia kosztów leczenia czy rehabilitacji też może być argumentem do obniżenia alimentów.

Możesz próbować wykazać zmianę po drugiej stronie.

Np. dziecko uprawnione do alimentów uzyskało stypendium, otrzymało wartościowy spadek czy darowiznę, podjęło pracę zarobkową. Oczywiście przy założeniu, że jest to praca dodatkowa (dziecko nadal się uczy), ale stała.

Pamiętaj! Te wszystkie okoliczności musisz udowodnić. Sąd nie będzie za Ciebie szukał dowodów i nie uwierzy Ci na słowo. Po drugie liczą się tylko dowody dotyczące zmian, jakie zaszły od ostatniego wyroku. Nie możesz wykorzystać argumentów, które już raz sąd oceniał, nawet jeśli ich nie uwzględnił.

Kiedy sąd nie obniży alimentów?

Obniżenie alimentów nie może być traktowane jako kara dla dziecka. Nawet jeśli dziecko sprawia kłopoty wychowawcze, nie spełnia Twoich oczekiwań w zakresie edukacji, a wasze kontakty są dalekie od ideału, sąd tylko z tych powodów nie obniży alimentów.

Osiągnięcie przez dziecko pełnoletności też nie będzie argumentem, który automatycznie pozwoli na obniżenie alimentów. Z reguły, jeśli dziecko w tym wieku nadal się uczy, uzyskanie tego wieku nie ma żadnego znaczenia. W skrajnych wypadkach to może być podstawa do całkowitego zniesienia alimentów.

Przeczytaj:

Przygotuj się także na to, że potrzeby dziecka uprawnionego do alimentów z wiekiem stale wzrastają. Dlatego nie zawsze przedstawienie powyżej wskazanych argumentów może doprowadzić do oczekiwanego efektu. Sąd może przyjąć, że faktycznie Twoje możliwości majątkowe czy zarobkowe zmniejszyły się, ale potrzeby uprawnionego uległy zwiększeniu, a w efekcie pozostawi alimenty na dotychczasowym poziomie.

Obniżenie alimentów – tego nie jeszcze nie wiesz

Z ciekawostek może Ci jeszcze powiedzieć, że możesz żądać obniżenia alimentów z datą wsteczną i to na kilka lat wstecz.

Jeśli to nie Twoja pierwsza sprawa sądowa, to wiesz sprawy przed sądem ciągną się miesiącami. Przez ten czas będziesz musiał płacić dotychczasowe alimenty. Żeby temu zapobiec czasem warto wnieść o zabezpieczenie roszczenia na czas trwania sprawy w sądzie.

W ten sposób dajesz sądowi możliwość obniżenia alimentów już na czas trwania procesu. Możesz też wnosić, ażeby sąd wstrzymał działania komornika. Nie zawsze się to udaje, bo sąd podejmie takie działania, tylko jeśli przedstawisz naprawdę mocne argumenty, ale warto spróbować.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ