Kiedy możliwe jest podwyższenie alimentów?
Podwyższenie alimentów nie jest możliwe zawsze i w każdym przypadku, a sprawy o podwyższenie alimentów nie zawsze kończą się wygraną. Chcesz konkretów? Proszę.
Podwyższenie alimentów jest możliwe w przypadku, kiedy warunki, na podstawie których sąd ustalił wysokość alimentów w poprzednim wyroku, ulegną zmianie.
O jaki wyrok chodzi? O ten, w którym sąd ustalił dotychczasową wysokość alimentów.
Jeśli nic Ci nie wiadomo o takim wyroku, to znaczy, że ten wpis nie jest dla Ciebie. Jesteś o jeden krok wcześniej.
Nawet jeśli obecnie płacisz albo otrzymujesz alimenty na podstawie dobrowolnych ustaleń, to w pierwszej kolejności czeka Cię sprawa o alimenty. Podwyższenie alimentów będzie Cię interesować dopiero później. Na razie przeczytaj ten wpis: Sprawa o alimenty
Które warunki muszą ulec zmianie, żeby żądanie podwyższenia alimentów było uzasadnione? Chodzi o możliwości majątkowe lub zarobkowe zobowiązanego do zapłaty alimentów albo o zakres uzasadnionych potrzeb uprawnionego.
Podwyższenie alimentów – argumenty
Oczywistym przypadkiem zmiany okoliczności uzasadniających żądanie podwyższenia alimentów jest np. sytuacja kiedy zobowiązany do zapłaty alimentów dostał sporą podwyżkę lub w ogóle zmienił pracę na znacznie lepiej płatną.
Nie tylko o takie oczywiste przypadki chodzi. A może dosyć mocno zmalały jego koszty utrzymania? Np. spłacił kredyt hipoteczny, wziął rozwód, jego dzieci usamodzielniły się finansowo? Być może odziedziczył wartościowy spadek, wygrał na loterii, zakończył rehabilitację i wrócił do pełni sił po długiej chorobie, kupił dom i nie musi już płacić za wynajem. Jeśli coś wypłata na zdolności zarobkowe lub majątkowe zobowiązanego do alimentów, to można to wykorzystać jako argument do ich podwyższenia.
W przypadku alimentów na dziecko, najczęściej wystarczy powołać się na to, że im dziecko starsze, tym wyższe są jego uzasadnione potrzeby. Nie chodzi tu tylko o koszty wyżywienia czy ubrań. Z wiekiem u młodego człowieka pojawiają się pasje (gra na instrumencie, nauka języków), hobby (jazda konna, sport), chęć podróżowania, potrzeby kulturalne czy społeczne (kino, teatr itp.)
Również przełomowe wydarzenia w życiu dziecka często wiążą się z wydatkami i nie pozostają bez wpływu na jego koszty utrzymania. Chodzi tu o takie okoliczności jak zaczęcie edukacji szkolnej, pójście do szkoły średniej, rozpoczęcie studiów, przeprowadzka, z którymi wiąże się cały szereg wydatków (zakup wyprawki, korepetycje, znalezienie stancji, ponoszenie kosztów dojazdów itp.). To dobry moment, by wnieść pozew o podwyższenie alimentów.
To wszystko kosztuje i tym samym wpływa na możliwość podwyższenia alimentów.
Argumentem często przytaczanym w pozwie o podwyższenie alimentów jest także spadek siły nabywczej pieniądza. Dla przykładu jeszcze dziesięć lat temu można było spotkać się z sytuacją, gdy sąd zobowiązywał pozwanego do płacenia alimentów w wysokości 300 złotych miesięcznie (w przypadku małych dzieci). Obecnie takie kwoty są nie do przyjęcia. Jeśli przez bardzo długi czas sąd nie zajmował się kwestią podwyższenia alimentów, możesz być pewien, że sama inflacja będzie istotnym argumentem.
Innym uzasadnieniem może być długotrwała choroba uprawnionego do alimentów, rehabilitacja po wypadku lub związana z pogorszeniem stanu zdrowia. Nie bez znaczenia pozostaje także sytuacja majątkowa drugiego rodzica (np. utrata pracy). Inne okoliczności to np. podwyższenie czynszu, czy konieczność przeprowadzenia remontu, dokonania większych zakupów (np. mebli) itp.
Musisz też wiedzieć, że tylko istotna zamiana okoliczności uzasadnia podwyższenie alimentów.
Przeczytaj również: Bezpłatny wzór powództwa o alimenty
Pozew, wniosek, pismo a może podanie o podwyższenie alimentów?
Jak dochodzić podwyższenia alimentów?
Musisz skierować pozew do sądu. Pozew o podwyższenie alimentów składa się do sądu rejonowego miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, albo do sądu rejonowego miejsca zamieszkani strony pozwanej – wybór należy do Ciebie. Sprawy o zasądzenie i podwyższenie alimentów są z mocy prawa zwolnione z opłaty sądowej. Mimo to, musisz w pozwie wskazać wartość przedmiotu sporu. Będzie to różnica pomiędzy kwotą, którą zobowiązany musi płacić obecnie, a kwotą na którą opiewa Twoje żądanie pomnożona przez 12 miesięcy.
Jeśli ubiegasz się o podwyższenie alimentów na dziecko, to w pozwie jako powoda powinieneś wskazać małoletniego. Rodzic jest tylko przedstawicielem ustawowym działającym w jego imieniu. Jeżeli dziecko jest już pełnoletnie, wówczas samo składa pozew we własnym imieniu.Bez sprawy sądowej się nie obejdzie. Co istotne, przed sądem musisz udowodnić, że faktycznie doszło do zmiany okoliczności umożliwiających podwyższenie alimentów, a zmiana ta jest istotna.
Przedstawiając dowody przed sądem musisz pamiętać, że Twoim zdaniem jest wykazanie tego, co zmieniło się od ostatniego wyroku. Bardzo częstym błędem przy sporządzaniu pozwu o podwyższenie alimentów jest pisanie pozwu w taki sposób, jakby chodziło o zasądzenie alimentów na dziecko po raz pierwszy, a nie o ich podwyższenie. Pozew o podwyższenie alimentów musi przede wszystkim akcentować co uległo zmianie wraz z upływem czasu i to zarówno po stronie uprawnionego, jak i zobowiązanego. Przytaczanie od początku wszystkich okoliczności związanych z potrzebami dziecka, nawet tymi, które nie wzrosły, może zaciemnić obraz sytuacji.
Nie pisz o tym, że w poprzedniej sprawie sąd nie wziął czegoś od uwagę, albo, że nie zgadzasz się z poprzednim wyrokiem. W tej sprawie istotna jest zmiana okoliczności, a nie ponowna ocena tych faktów, które sąd już ocenił w poprzedniej sprawie.
Dlatego zanim napiszesz pozew o podwyższenie alimentów znajdź i przeczytaj uzasadnienie wyroku, który zasądził alimenty. To jest Twój punkt wyjścia.Pamiętaj, że sprawy o podwyższenie alimentów, to postępowania, które w głównej mierze bazują na dowodach z dokumentów. Uzasadnione potrzeby dziecka, które w ostatnim czasie zaspokajałeś, powinny być potwierdzone stosownymi zaświadczeniami i fakturami, bo to właśnie od nich zależy wysokość alimentów. Każde twierdzenie, którego nie poprzesz dowodem z całą pewnością będzie kwestionowane przez drugą stronę.
A znasz aktualny adres pozwanego? Co jeśli od czasu poprzedniej sprawy zmienił on swoje miejsce zamieszkania? To może być problem przy składaniu pozwu.
Podwyższenie alimentów – jak się bronić?
Pierwszy sposób, to postaraj się wykazać, że fakty, na które powołuje się powód, są nieprawdziwe (nie doszło do zmiany okoliczności) albo nieistotne.
Po drugie, przeczytaj wpis: Obniżenie alimentów. Zawarte tam informacje mogą Cię zainspirować do przyjęcia skutecznej linii obrony w sprawie, w której zostałeś pozwany o podwyższenie alimentów. Dla osoby zobowiązanej do płacenia alimentów, argumenty w sprawie o obniżenie alimentów są takie same jak w sprawie o ich podwyższenie.
Jeśli Twoja sytuacja pogorszyła się, w odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów powinieneś to podkreślić. Co może być istotnym argumentem? Na przykład problemy zdrowotne, albo zawodowe. Jeśli straciłeś pracę i bezskutecznie poszukujesz nowej, to w oczywisty sposób niekorzystnie wpływa to na Twoje możliwości zarobkowe.
Częstym powodem zmiany sytuacji po stronie zobowiązanego jest urodzenie się dziecka z drugiego związku. Teoretycznie sądy w orzeczeniach podkreślają, że fakt, że zobowiązany do alimentów ma kolejne dziecko, nie może umniejszać jego obowiązków względem starszego syna, czy córki. W praktyce wiadomo, że drugie dziecko również potrzebuje środków do życia, a rodzic jest zobowiązany mu je dostarczać, dlatego sądy mają to na uwadze.