Spis treści
alimenty wstecz


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Alimenty wstecz, czy to w ogóle możliwe?

Tak, ale nie zawsze. Dla jasności mówiąc o alimentach wstecz, mam na myśli alimenty za okres przed dniem wniesienia pozwu, w którym domagasz się zasądzenia alimentów.

Możesz domagać się alimentów za okres wstecz w dwóch różnych sytuacjach:

Pierwsza z nich jest wtedy, kiedy za ten okres istnieją jakieś niezaspokojone potrzeby uprawnionego.

Muszą zatem istnieć jakieś niezaspokojone zobowiązania czyli np. niespłacone długi (czynszowe, za leczenie itp). Alimentów wstecz można też żądać na poczet pokrycia zobowiązań zaciągniętych w celu zaspokojenia tych właśnie potrzeb (np. kredyty czy pożyczki zużyte na bieżące utrzymanie uprawnionego).

Nie chcę Cię rozczarować, ale jeśli w toku sprawy o alimenty nie uda Ci się wykazać powyższych okoliczności, sąd oddali Twoje żądanie zasądzenia alimentów wstecz.

Przyznasz, że istnienie takich niezaspokojonych potrzeb za wcześniejsze okresy, to raczej rzadkość. Jeśli już zdarzają się przypadku uzyskania alimentów wstecz na tej podstawie, to z reguły ich żądanie oparte jest na istnieniu niespłaconych pożyczek lub kredytów.

Czy uzyskanie alimentów wstecz jest możliwe tylko wtedy, gdy mam kredyt lub pożyczkę?

Typowa sytuacja wygląda nieco inaczej: jeden z rodziców przez pewien czas samodzielnie utrzymuje dziecko, co często wiąże się z wielki trudem i wieloma wyrzeczeniami. Żądanie alimentów wstecz ma w takim wypadku powetować ten trud.

Możesz tego żądać przed sądem, jednak musisz odpowiednio opisać żądanie pozwu.

W takim wypadku nie żądasz alimentów wstecz, ale występujesz z tzw. roszczeniem regresowym. Czyli żądasz, ażeby drugi rodzic oddał Ci środki, które powinien przekazać wcześniej na utrzymanie waszego dziecka.

Co więcej takie roszczenie regresowe przysługuje każdej osobie, która poniosła ciężar utrzymania uprawnionego. Czyli jeśli dziecko utrzymywane było przez Twoich rodziców (dziadków dziecka), mogą oni wystąpić do drugiego rodzica o zwrot tych środków.

Przeczytaj: Jak napisać powództwo o zapłatę alimentów?

Za jaki okres wstecz mogę domagać się alimentów?

Ten okres to 3 lata. Dotyczy on sytuacji kiedy żądasz typowych alimentów wstecz jak i wówczas gdy występujesz z roszczeniem regresowym. Możesz co prawda wystąpić o dłuższy okres, jednak jeśli przeciwnik podniesie zarzut przedawnienia, w tym zakresie zapewne przegrasz sprawę.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ