Jakie są warunki uzyskania rozwodu cywilnego?

Spis treści
Warunki rozwodu cywilnego


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Sprawy rozwodowe są tymi, które generują największy stres u stron postępowania. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że często postępowania rozwodowe dotykają najbardziej osobistej sfery życia małżonków. Dodatkowo, zwłaszcza w przypadku sporu co do winy w rozwodzie, wiążą się często z długotrwałym i skomplikowanym postępowaniem rozwodowym. Zasadnym jest więc zdać się przy sprawie rozwodowej na wsparcie doświadczonego profesjonalisty z zakresu spraw rozwodowych, jakim jest adwokat rozwód Wrocław.

Dla wielu osób nie są jasne warunki rozwodu cywilnego, jakie należy spełnić, aby sąd rozwiązał małżeństwo. Dla wszystkich tych osób przygotowałem niniejszy artykuł, w którym postaram się przybliżyć wymogi prawne dotyczące rozwodu, jak również odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania. Jeżeli więc zastanawiacie się Państwo kiedy można wystąpić o rozwód cywilny?, jak przebiega proces rozwodowy w cywilu?, czy co jest potrzebne do uzyskania rozwodu, zapraszam do lektury.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o rozwód cywilny?

Jeżeli chcemy przeanalizować rozwód cywilny krok po kroku, z pewnością zacząć powinniśmy od odpowiedzi na pytanie odnośnie dokumentów niezbędnych do wszczęcia sprawy rozwodowej. Postępowanie o rozwód wszczyna się, składając tzw. pozew rozwodowy. Jest to pierwsze pismo procesowe, w którym powinniśmy przedstawić sądowi swoje żądania, jak również wyjaśnić i udowodnić, że wszystkie zgłaszane roszczenia (w tym o orzeczenie rozwodu) są w pełni zasadne. Pozew taki, o czym należy pamiętać, podlega obowiązkowej opłacie w wysokości 600,00 zł.

Do pozwu należy załączyć stosowne załączniki. W postępowaniu rozwodowym z pewnością trzeba przedstawić sądowi dokumenty z akt stanu cywilnego – odpisy aktów urodzenia małżonków oraz odpis z aktu ślubu. Dodatkowo warto załączyć dowody na poparcie twierdzeń zawartych w pozwie. Jeżeli wnosimy o rozwód z orzeczeniem winy, mogą to być dokumenty potwierdzające zdradę, której dopuścił się drugi małżonek. Jeżeli żądamy orzeczenia alimentów na dziecko, warto przedstawić dowody poświadczające wysokość miesięcznych kosztów utrzymania dziecka np. rachunki, czy paragony fiskalne.

Jakie są kryteria uzyskania rozwodu cywilnego?

Warunki rozwodu cywilnego podzielić można na przesłanki pozytywne i negatywne.

Przesłanki pozytywne trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Rozkład jest zupełny gdy występuje na trzech płaszczyznach tj.:

1) więzi duchowej;

2) więzi fizycznej;

3) więzi gospodarczej.

 

Pod przesłanką trwałości zawiera się natomiast konieczność upłynięcia pewnego czasu, od którego wygasła więź małżeńska. Najczęściej o trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego mówimy gdy występuje on nieprzerwanie przez przynajmniej kilka miesięcy.

Badając przesłanki negatywne, musi natomiast rozstrzygnąć, czy rozwód nie zagraża dobru wspólnych, małoletnich dzieci stron oraz czy nie stoją mu na przeszkodzie zasady współżycia społecznego, w szczególności jeśli rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia małżeńskiego, a drugi z małżonków odmawia zgody na orzeczenie rozwodu.

Czy rozwód cywilny jest możliwy bez zgody drugiej strony?

Do orzeczenia rozwodu nie jest konieczna zgoda obydwu małżonków, wyjątek stanowi orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, o którym piszę w dalszej części artykułu oraz opisana wyżej sytuacja związana z zasadami współżycia społecznego. Wydając wyrok rozwodowy, sąd bada, czy spełnione zostały warunki rozwodu cywilnego, brak zgody jednego z małżonków nie tamuje rozpoznania sprawy. W przypadku braku zgody lub niezgodności co do winy małżonków, sąd wydając wyrok rozwodowy orzeknie, że rozwód orzeczony został z wyłącznej winy jednego z małżonków lub też z winy obydwojga małżonków, w zależności od okoliczności sprawy.

Czy można uzyskać rozwód cywilny bez orzekania o winie?

Może się zdarzyć, że obydwoje małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą się rozwieść i nie chcą tracić czasu i nerwów na wskazywanie odpowiedzialnego za rozkład pożycia małżeńskiego. W takim wypadku wszczęta sprawa sądowa to postępowanie o rozwód bez orzekania o winie. Rozwód bez orzekania o winie ma liczne zalety, przede wszystkim znacznie przyśpiesza długość trwania postępowania rozwodowego.

Oczywiście przy rozwodzie bez orzekania o winie wymagania prawne rozwodu nie ulegają zmianie. Przed sądem również w tym wypadku należy wykazać, że doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, rozwód nie zagraża interesom wspólnych małoletnich dzieci stron ani nie sprzeciwiają się orzeczeniu rozwodu zasady współżycia społecznego. W praktyce jednak, zwłaszcza gdy strony nie mają wspólnych dzieci, kryteria rozwodu cywilnego badane są przez sąd na podstawie pozwu i zeznań małżonków w toku rozprawy.

Procedura rozwodowa przy rozwodzie bez orzekania winy najczęściej sprowadza się do wyznaczenia jednego terminu rozprawy. Istotnym jest, żeby obydwie strony potwierdziły przed sądem, że żądają orzeczenia rozwodu bez winy, gdyż do takiego wyroku niezbędnym jest zgodny wniosek stron. Elementy wyroku rozwodowego przy rozwodzie bez orzekania o winie sprowadzają się przede wszystkim do sentencji wyroku rozwiązującej małżeństwo i rozstrzygnięciu o kosztach. Również w tym wypadku możliwym jest jednak orzeczenie o innych sprawach rodziny np. kwestii alimentów, czy kontaktów z dzieckiem.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ