fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Jak wykazać winę małżonka?

To, że jedna ze stron ponosi winę za rozkład pożycia skutkujący rozwodem trzeba udowodnić w toku sprawy rozwodowej.

Jeśli stron są zgodne co do tego, która z nich jest winna (jeden z małżonków bierze winę na siebie) to postępowanie dowodowe jest z reguły dosyć proste. Jeśli okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości (np. kiedy powodem rozwodu jest zdrada do której przyznał się jeden z małżonków) często wystarczającym dowodem jest przesłuchanie samych stron. Ewentualnie w celu uwiarygodnienia zeznań można przedstawić w sądzie korespondencję (papierową, e-mailową lub nawet sms) świadczącą o zdradzie. Na podstawie takich dowodów sąd z reguły nie ma wątpliwości, kto jest winny.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku, gdy małżonkowie kwestionują swoją winę. W takim wypadku należy przeprowadzić drobiazgowe postępowanie dowodowe.

Dowodem w toku sprawy rozwodowej są z reguły przesłuchania świadków. Są to z reguły osoby z rodziny, bliscy znajomi lub sąsiedzi, który mogą opowiedzieć o zaobserwowanym przez nich zachowaniu małżonków (problemy z alkoholem, agresja itp.)

Jako dowody można także przedstawić korespondencję, wydruki maili lub sms. Coraz częściej spotykam się z tym, że strona przedstawia jako dowód nagranie video wykonane przez agencję detektywistyczną jako dowód zdrady lub pozostawania przez jednego z małżonków w poza małżeńskim związku. W wypadku zgłoszenia jako dowodu takiego nagrania, warto również przesłuchać w charakterze świadka osobę, która to nagranie wykonała celem wykazania czasu i miejsca, kiedy nagranie było wykonane.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego dowodem w sprawie rozwodowej mogą być także nagrania obrazu i dźwięku dotyczące rozmów pomiędzy małżonkami, nawet wówczas gdy rozmówca wcale nie wiedział, że jest nagrywany. Należy jednak powiedzieć, że sąd ostrożnie podchodzi do takich nagrań. Może się bowiem zdarzyć, że nagrywający celowo prowokuje agresywne zachowania drugiego małżonka, żeby je następnie utrwalić na nagraniu.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku