Jak udowodnić zdradę?

Spis treści
jak udowodnić zdradę


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Zdrada (niewierność) jest w dalszym ciągu jedną najczęstszych przyczyn rozwodów. Jeśli sprawa o rozwód jest bezpośrednią konsekwencją niewierności uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie strony dopuszczającej się zdrady jest w zasadzie formalnością.

Są przypadki, kiedy uzyskanie takiego orzeczenia nie jest możliwe. Wyjaśniam to we wpisie – Zdrada nie zawsze świadczy o winie małżonka.

Nawet w wypadku, kiedy niewierność będzie pozwalała na przypisanie winy w rozkładzie pożycia przed uzyskaniem korzystnego wyroku na niewinnym małżonku będzie spoczywał jeszcze jeden obowiązek – wykazanie, że drugi małżonek faktycznie dopuścił się zdrady.

Dowody zdrady

Dopuszczalnym i zwykle przekonywującym dowodem są przesłuchania świadków. Świadkowie mogą zeznawać na okoliczność tego co widzieli (np. spotkania, zażyłe zachowania z osobą najczęściej odmiennej płci), ale także na okoliczność tego co słyszeli np. przechwałki małżonka, który dopuścił zdrady, a nawet to że zdradzony małżonek opowiadał o cierpieniach i rozterkach związanych z odkryciem faktu niewierności współmałżonka.

Oczywiście najbardziej przekonujące są relacje pochodzące z bezpośrednich obserwacji świadków. Im dowód mniej przekonujący tym większe wsparcie powinien mieć w innych dowodach. Ostateczna ocena zgromadzonych dowodów należy oczywiście do sędziego, który dokonuje jej według własnego sumienia z uwzględnieniem zasad logicznego rozumowania i doświadczenia życiowego.

Dowodem niewierności może być korespondencja (pisemna, mailowa, sms, także prowadzona za pośrednictwem różnego rodzaju komunikatorów – Facebook, skype, gadu-gadu i in.). Teoretycznie najlepiej byłoby odtworzyć tą korespondencję bezpośrednio na odpowiednim nośniku (komputerze lub telefonie komórkowym). Z doświadczenia jednak zwykle wystarczy okazanie odpowiednich wydruków.

Zdarzyło mi się, że w procesie rozwodowym strona posługiwała się filmem nagranym przez agencję detektywistyczną. Z reguły wystarczy przedstawienie nagrania video na odpowiednim nośniku. Można oczywiście przesłuchać w charakterze świadka osobę lub osoby, które nagrały film, jednak w praktyce dochodzi do tego stosunkowo rzadko.

Dowodem zdrady może też być nagranie rozmowy np. pomiędzy małżonkami lub małżonkiem i osobą trzecią, w której niewierny małżonek przyznaje się do zdrady. Dopuszczalności dowodu z nagrania rozmowy będzie poświęcony osobny wpis.

Powyższe wyliczenie nie jest pełne. Wymieniłem w nim te spośród wszystkich możliwych środków dowodowych, z którymi najczęściej spotkałem się na sali sądowej prowadząc sprawy o rozwód.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ