fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Jak udowodnić zdradę?

Zdrada (niewierność) jest w dalszym ciągu jedną najczęstszych przyczyn rozwodów. Jeśli sprawa o rozwód jest bezpośrednią konsekwencją niewierności uzyskanie wyroku rozwiązującego małżeństwo i to z winy strony dopuszczającej się zdrady jest w zasadzie formalnością.

Są przypadki, kiedy uzyskanie takiego orzeczenia nie jest możliwe. Wyjaśniam to we wpisie – Zdrada nie zawsze świadczy o winie małżonka.

Nawet w wypadku, kiedy niewierność będzie pozwalała na przypisanie winy w rozkładzie pożycia przed uzyskaniem korzystnego wyroku na niewinnym małżonku będzie spoczywał jeszcze jeden obowiązek – wykazanie, że drugi małżonek faktycznie dopuścił się zdrady.

Jak udowodnić zdradę?

Dopuszczalnym i zwykle przekonywującym dowodem są przesłuchania świadków. Świadkowie mogą zeznawać na okoliczność tego co widzieli (np. spotkania, zażyłe zachowania z osobą najczęściej odmiennej płci), ale także na okoliczność tego co słyszeli np. przechwałki małżonka, który dopuścił zdrady, a nawet to że zdradzony małżonek opowiadał o cierpieniach i rozterkach związanych z odkryciem faktu niewierności współmałżonka.

Oczywiście najbardziej przekonujące są relacje pochodzące z bezpośrednich obserwacji świadków. Im dowód mniej przekonujący tym większe wsparcie powinien mieć w innych dowodach. Ostateczna ocena zgromadzonych dowodów należy oczywiście do sędziego, który dokonuje jej według własnego sumienia z uwzględnieniem zasad logicznego rozumowania i doświadczenia życiowego.

Dowodem niewierności może być korespondencja (pisemna, mailowa, sms, także prowadzona za pośrednictwem różnego rodzaju komunikatorów – Facebook, skype, gadu-gadu i in.). Teoretycznie najlepiej byłoby odtworzyć tą korespondencję bezpośrednio na odpowiednim nośniku (komputerze lub telefonie komórkowym). Z doświadczenia jednak zwykle wystarczy okazanie odpowiednich wydruków.

Zdarzyło mi się, że w procesie rozwodowym strona posługiwała się filmem nagranym przez agencję detektywistyczną. Z reguły wystarczy przedstawienie nagrania video na odpowiednim nośniku. Można oczywiście przesłuchać w charakterze świadka osobę lub osoby, które nagrały film, jednak w praktyce dochodzi do tego stosunkowo rzadko.

Dowodem zdrady może też być nagranie rozmowy np. pomiędzy małżonkami lub małżonkiem i osobą trzecią, w której niewierny małżonek przyznaje się do zdrady. Dopuszczalności dowodu z nagrania rozmowy będzie poświęcony osobny wpis.

Powyższe wyliczenie nie jest pełne. Wymieniłem w nim te spośród wszystkich możliwych środków dowodowych, z którymi najczęściej spotkałem się na sali sądowej prowadząc sprawy o rozwód.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku