Pozew o rozwód + Darmowy Wzór Pozwu rozwodowego [2025r.]

Spis treści
pozew o rozwód


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Chcesz napisać pozew o rozwód, ale w taki sposób, żeby sąd rozwiązał małżeństwo bez zbędnych pytań i wątpliwości? Nie chcesz marnować całych tygodni na przedłużającą się procedurę rozwodową i dosyłać do sprawy dziesiątków brakujących dokumentów? Dzisiaj wyjaśnię jak napisać pozew rozwodowy.

Jestem adwokatem i właścicielem kancelarii adwokackiej. W tym tekście podzielę się z Tobą moim doświadczeniem zdobytym podczas 15 lat prowadzenia spraw rozwodowych, o sądowy podział majątku i alimenty. Wyjaśnię Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć, składając pozew o rozwód m.in. gdzie, można złożyć pozew o rozwód, a także czy można wycofać pozew o rozwód w sytuacji, kiedy jednak zmienisz zdanie.

Formalne powody umożliwiające orzeczenie rozwodu przez sąd

Sąd będzie mógł wydać wyrok rozwodowy i rozwiązać małżeństwo, pod warunkiem że między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Jest to sytuacja, nie łączą was żadne uczucia, nie dzielicie wspólnej sypialni, a także nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego. Dlatego w pozwie należy dosyć szczegółowo wyjaśnić, że taka sytuacja dotyczy właśnie Twojego małżeństwa. 

Pamiętaj, że jeżeli w pozwie lub na sali rozpraw pokażesz, że masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości, znacznie przedłużysz procedurę rozwodową. Sąd, zanim rozwiąże Wasze małżeństwo, może zarządzić mediację, zawiesić postępowanie rozwodowe, czy choćby odroczyć rozprawę na kolejne kilka miesięcy.

Mimo, że w Twoim przypadku nastąpił trwały i zupełny rozkładu pożycia, może się okazać, że  rozwód będzie niedopuszczalny, Stanie się tak, jeżeli sąd uzna, że:

  • w wyniku małżeństwa miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
  • orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (np. gdy jeden z małżonków jest bardzo chory i wymaga opieki).

 

Problematyczna może też być sytuacja, w której to małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia żąda rozwodu. W takim wypadku sąd rozwiąże małżeństwo, tylko gdy:

  • drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód
  • brak zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

Prawdę mówiąc, przeprowadziłem setki spraw o rozwód i jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, żeby kiedykolwiek sąd uznał, że rozwód nie jest dopuszczalny i oddalił powództwo z tych przyczyn.

Pozew rozwodowy o rozwód z orzekaniem o winie, czy pozew o rozwód bez orzekania o winie

Orzekając rozwód, sąd orzeka, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Uważaj na tę pułapkę, która spowoduje, że Twój rozwód będzie się ciągnął w nieskończoność. Orzeczenie o winie ma sens tylko w jednym przypadku.

Jeżeli któryś z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka, który nie ponosi winy, to sąd na wniosek małżonka niewinnego może zasądzić dla niego alimenty. Jeżeli nie liczysz na alimenty, powinieneś złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie. 

Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz wnosić o rozwód bez orzekania o winie, to jest on możliwy tylko na zgodny wniosek stron. Żeby uzyskać rozwód należy wówczas przekonać drugą stronę do wyrażenia na to zgody. 

Więcej o tym przeczytasz tutaj: Co daje rozwód z orzekaniem o winie?

Gdzie należy złożyć pozew o rozwód?

Gdy wiemy już jak napisać pozew o rozwód, warto pochylić się nad dalszymi kwestiami formalnymi. Sprawę o rozwód w pierwszej instancji rozpatruje wyłącznie sąd okręgowy, w dodatku nie dowolny, ale wskazany w przepisach kodeksu postępowania cywilnego.
Pozew o rozwiązanie małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, o ile, chociażby jedno z was w okręgu tego sądu ma jeszcze miejsce swojego zamieszkania lub pobytu. We Wrocławiu będzie to Sąd Okręgowy, przy ulicy Sądowej 1, ale więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie adwokat Wrocław rozwód.

W braku takiej podstawy, czyli jeśli ani ty, ani twój małżonek nie mieszkacie już w okręgu tego sądu, pozew o rozwód należy złożyć do sądu miejsce zamieszkania strony pozwanej. Jeżeli i tej podstawy nie ma, właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania powoda. Należy wskazać, że w obu przypadkach mówimy o miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu.

Pozew należy złożyć w biurze podawczym sądu lub wysłać go za pośrednictwem poczty. 

Pozew o rozwód jak napisać, czyli elementy pozwu oraz uzasadnienie, które zapewni uzyskanie wyroku rozwodowego

Pozew rozwodowy składa się z kilku elementów.
W pierwszej kolejności powinien zawierać oznaczenie sądu, dane jednej i drugiej strony (adresy zamieszkania, numer pesel powoda), oznaczenie, że jest to pozew o rozwód oraz określenie żądań. Istnieją elementy wyroku rozwodowego, których sąd nie może pominąć, więc Twój pozew również powinien zawierać stanowisko wobec tych kwestii. Są to:

  • wykazanie, że między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład małżeństwa.
  • wskazanie, czy chodzi Ci o rozwód z orzeczeniem winie, czy też składasz wniosek o rozwód bez orzekania o winie.

 

Jeżeli macie małoletnie dzieci w pozwie należy wskazać:

 

Wraz z wniesieniem pozwu można zgłosić inne wnioski np. o zabezpieczenie alimentów, zarządzenie eksmisji. Pozew o rozwód może zawierać wniosek o podział wspólnego majątku, ale w praktyce sąd dokonuje takiego podziału wyjątkowo.

Przeczytaj: Podział majątku w sprawie o rozwód. 

Co załączyć do pozwu rozwodowego? 

Zastanawiając się nad tym jak napisać pozew o rozwód nie można zapomnieć o załącznikach. Pozew o rozwód powinien zostać złożony w dwóch egzemplarzach, czyli pierwszym załącznikiem jest odpis pisma. 

Do pozwu powinieneś załączyć:

  • akty stanu cywilnego, czyli: akt małżeństwa oraz akty urodzenia wspólnych małoletnich dzieci,
  • dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu w kwocie 600 zł

 

Wspomniane załączniki taki „pakiet minimum”, w który powinien być wyposażony każdy pozew. Reszta zależy od sytuacji. Jeśli jesteście rodzicami małoletnich dzieci, to w załącznikach muszą znaleźć się dokumenty potwierdzające koszty ich utrzymania. Jeśli domagasz się orzekania o winie, do pozwu możesz dołączyć dokumenty, które to potwierdzą – wydruki SMS-ów, raport prywatnego detektywa, bilingi rozmów itp.

Przeczytaj: Ile kosztuje rozwód?

Czy można wycofać pozew o rozwód?

Jeżeli zmienisz zdanie, możesz wycofać pozew rozwodowy praktycznie przez całą sprawę o rozwód, składając odpowiednie pismo do sprawy. 

Więcej o tym przeczytasz tutaj: Cofnięcie pozwu o rozwód

Wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie i z orzekaniem o winie przygotowany przez moją Kancelarię
wzór pozwu rozwodowego

Mam nadzieję, że już wiesz, jak napisać pozew o rozwód w taki sposób, żeby uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie lub – o ile uznasz to za zasadne – doprowadzić do rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie.

Przygotowałem dla Ciebie wzór pozwu o rozwód, na którego przykładzie możesz się zorientować jak wygląda pozew rozwodowy, przygotowany przez profesjonalistę.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ