fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Zmiana rodzica zobowiązanego do zapłaty alimentów

Po rozstaniu małżonków dziecko pozostaje przy jednym z rodziców. Kiedy jest małe, z reguły będzie to matka. W przypadku nastolatków jest różnie, przy czym istotne staje się to, czego chce dziecko. Jeśli woli zostać z ojcem, nikt nie będzie tego utrudniał.

Ten rodzić, który na co dzień nie zajmuje się dzieckiem, będzie zobowiązany do zapłaty alimentów. Koszty utrzymania można bowiem zapewnić dziecku, także poprzez osobiste starania w zakresie jego utrzymania i wychowania, a zatem ten, kto zajmuje się dzieckiem, nie płaci.

Czy rozstrzygnięcia z wyroku rozwodowego co do alimentów mogą ulec zmianie?

Musisz jednak wiedzieć, że ustalenia z wyroku rozwodowego nie są wiekuiste i mogą ulec zmianie. Jeśli zmieni się rodzic zajmujący się dzieckiem, to jednocześnie zmieni się płatnik alimentów.

Popatrz: Kiedy sąd orzekał rozwód, wasze dziecko miało 6 lat. W tym wieku kontakt z matką jest jeszcze kluczowy, dlatego sąd przyznał dziecko Tobie i zasądził od „byłego” alimenty.

Po kilku latach, okazało się, że mały chce zamieszkać z ojcem. Jest już samodzielny, nie potrzebuje tyle Twojej uwagi. Liczą się koledzy i fajna szkoła, a akurat to wszystko jest w pobliżu miejsca, gdzie teraz mieszka ojciec. W takim wypadku sąd może zmienić ustalenia z rozwodu, zdecydować, że miejsce dziecka jest przy ojcu i …. zasądzić od Ciebie alimenty.

Oczywiście ojciec dziecka musi napisać do sądu odpowiedni wniosek, potem odbędzie się rozprawa, ale sąd będzie przede wszystkim zwracał uwagę na to, czego chce dziecko. Jeśli jego podstawowe potrzeby, jak mieszkanie, szkoła, stabilizacja może zapewnić ojciec, dziecko woli mieszkać z nim, sąd nie będzie miał z reguły większych wątpliwości.

Zwycięstwo w walce o wysokie alimenty może być chwilowe i bardzo złudne

Co więcej jest tu pewien haczyk. W toku sprawy rozwodowej mocno naciskałaś na wysokie alimenty? Wskazywałaś wszelkie potrzeby dziecka (te rzeczywiście istotne, i te mniej istotne – ważne, że sąd uwierzył).

Co będzie jak dziecko pójdzie mieszkać z ojcem?

Potrzeby dziecka się nie zmniejszą (a nawet wraz z wiekiem ulegną zwiększeniu – to naturalne). Alimenty, które sąd zasądzi od Ciebie będą opierać się na tych samych potrzebach, więc będą odpowiednio wysokie.

Znajdziesz się w najgorszej sytuacji, jeśli stosunkowo niedawno wnosiłaś o podwyższenie alimentów. Syn chodzi na siłownie, ma trenera osobistego (to teraz takie modne, wszyscy mają trenerów). Skoro ojciec płacił za te rzeczy, Ty niestety też zapłacisz.

No chyba, że naprawdę jesteś w kiepskiej sytuacji finansowej. Jak wiesz na wysokość alimentów wpływa nie tylko zakres potrzeb dziecka, ale także Twoje zdolności zarobkowe i majątkowe.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli nie zarabiasz tyle co ojciec, ale wystarczająca dużo, wysokość alimentów może pozostać na tym samym poziomie, a tylko zmieni się rodzić zobowiązany do ich zapłaty.

Jak to w życiu bywa…

To dosyć częsta strategia ojców. Taka odroczona w czasie zemsta.

Ojcowie starają się przekonać dziecko do siebie, weekendowe kontakty są bardzo atrakcyjne. Co więcej, pozwalają dziecku na to, czego Ty mu zabraniasz. Po jakimś czasie wygląda to tak, że matka to ta czepialska, a ojciec to świetny kompan, któremu nie przeszkadza, że dziecko godzinami gra na komputerze, żywi się pizzą i pije coca – colę.

To z pewnością nie jest to dobre zjawisko i szczerze uważam, że może przybrać kształt niebezpieczny dla dziecka. Szczególnie, jeśli ojciec lekceważy obowiązki związane z nauką. Wiadomo, że tym można zaskarbić sobie akceptację każdego nastolatka.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku